Rusztikus külső, hamisítatlan Balaton-felvidéki hangulat. Aki ránéz erre a kis házra, először erre lesz figyelmes. Azután arra, hogy mégis nagyon modern, hiszen a legmodernebb technikai paramétereknek is megfelel, sőt, a szigorú a passzívház-koncepciót is teljesíti. Mindezt a legegyszerűbb gépészettel, de minőségi építőanyagokkal, kompromisszumok nélkül.
A mikor elhatároztuk, hogy felépítjük a második házunkat, nem gondoltunk passzívházra, egyszerűen csak egy jól szigetelt épületet szerettünk volna, ami a kor követelményeinek maradéktalanul megfelel – kezd a történetbe József. „Jó tanulság volt ugyanis az első családi házunk, amit a nyolcvanas évek végén építettünk, és már akkor is szigeteltünk. Akkoriban jelent meg hazánkban a Dryvit-rendszer és a propaganda is azt harsogta, a jövőben nem lesz mindegy, mekkora a rezsiköltség. Bevallom, nem hiszek abban, hogy húsz év múlva elfogy a gáz, ennek ellenére tény, hogy a fűtésköltségek évről évre nőnek, és rájöttem, hogy nyugdíjasként nem szeretnék fázni a saját házamban… Bencsik Jánostól hallottam egy szép gondolatot: „A passzívház befektetés a jövőbe.” Ebben nagy igazság van, hiszen az ember nem egy-két évre épít, és az építkezéssel nem csak saját magáért, de a környezetéért is felelős!
Az volt tehát a cél, hogy a gyeremekeink kirepülése után egy sokkal kisebb, élhetőbb, környezetbarátabb és fűtésszámla nélküli házban élhessünk. 2009-ben ellátogattunk a Construmára, ahol egy régi osztálytársammal találkoztunk, aki egy nagy szigetelőanyagokkal foglalkozó cégnél dolgozik, és arról beszélgettünk, hogy mennyire érdemes egy házat leszigetelni. Ő irányított át a következő csarnokba, ahol megismerkedtem Boros Károllyal, akinek passzívháza van. Fogalmam sem volt, mi az, de kíváncsivá tett. Megtudtam, hogy a passzívház egy minőségi szint, utánaérdeklődtem, mennyi lehet a többletköltség, de rájöttünk, ez eleve rossz kiindulási alap. Mi ugyanis a hagyományos? Mi az, ami többe kerül és minél? A szigetelés érdemben nem kerül többe. A nyílászárók tényleg jóval komolyabbak és drágábbak, a gépészetem viszont még a szellőztető rendszerrel együtt is egyszerűbb, mint a legtöbb házban. Az összes plusz költségem mintegy két–két és fél millió forint volt. Ennyi pénzt vannak, akik fürdőszobára, konyhára, kerítésre költenek, és a házuk pár év múlva energetikailag teljesen elavult lesz.
Nagyon szeretünk itt lakni, a természetes fény, amely a hatalmas ablakokon át mindenhonnan árad, megnyugvással tölt el. Mint ahogy az is, hogy körülölel a Balaton-felvidék, a nemzeti park látványa nyáron olyan, mintha csak Pál László valamelyik festményét látnánk. Nem bántuk meg az építkezést, mert jövőből jelesre vizsgázott az otthonunk.”
A ház koncepciója az volt, hogy legyen egy viszonlyag nagy tér, ha a család összejön, illetve hogy minden egy szintre kerüljön, hogy a nyugdíjas időkben ne kelljen lépcsőt járni. A szuterén szintben ezért kizárólag a nemrég kirepült gyerekek szobái kaptak helyet. A nappaliétkező- konyha triásza a háziasszony vágya volt: a hatalmas helyiségben főzés közben is a családdal vagy a barátokkal lehet.
Rezsi
A ház fűtésköltsége (21-22 Celsius-fok belső hőmérséklet mellett) tavaly 33 000 forint volt a teljes fűtési idényre; idén, mivel hosszú és hideg tél volt kevés napsütéssel, 37 000 forintot tett ki. A régi háznál ez több mint a tízszerese volt, alacsonyabb hőkomfort mellett. A passzívház hőigénye mindössze 1,8 Kw/ó mínusz 10 Celsius-fokban.
Az első passzívházunk felépítéséhez 16 év tervezési, kivitelezési, beruházói gyakorlat, 180 saját beruházásban felépített és értékesített győri lakás és 30 családi ház után fogtunk hozzá. Bár ennél az épületnél kivitelezők nem, csak tervezők voltunk, ma már kizárólag passzívházakat építünk, hiszen ezek a legmagasabb komfortot nyújtó, legegészségesebb, legkörnyezetbarátabb, leggazdaságosabban üzemeltethető, és befektetésként is a leginkább értéktartó épületek. | ||
Boros Károly |
az építkezés
1 A padlóba 30 cm lépésálló nikecellt építettek, illetve ebből került a cellulóz szigetelés mellé a padlásra is egy járható csík 50 cm vastagságban.
2 Az Internorm ablakok beszerelés közben. Jól látható a falon kívülre, a szigetelésbe történő szerelés, hogy a légzáró szalagok felhelyezésével elérhető legyen a kellő légtömörség.
3 A ház alsó része részben a földben van. Ide is 30 cm-es vízálló EPS szigetelés került, ami itt is biztosítja a passzívház-szintű hőszigetelést, annak ellenére, hogy a föld maga is jó hőszigetelő.
4 A ház Leiertherm 30-as téglafallal épült, az alapnál Ytong hőhíd- megszakító sorral. A külső hőszigetelés szintén 30 cm vastag, grafitos Austrotherm, így a falazat U-értéke 0,1.
tulajdonosok
A szimpatikus vegyészmérnök házaspár, Mariann és József távolról kerültek a Balaton-felvidékre. A veszprémi egyetemen ismerkedtek meg, és családalapítás után a környéken telepedtek le. A gyönyörű táj, a falu határában húzódó nemzeti park miatt választották végül a kicsiny települést, amely végleg az otthonukká vált.
szemlélet
„A kornak megfelelő, vagy attól egy picit modernebb házat szerettünk volna. Alaposan utánanéztünk, mire érdemes többet költeni, így a nyílászárókban és a szellőztető rendszerben nincs kompromisszum. Nem muszáj mindenkinek passzívházat építeni, egy alacsony energiaszintű épület (ami az ötödét fogyasztja fűtésre, mint egy hagyományos ház) bárkinek elérhető. Ha minden évben az ország lakásállományának két százalékát átalakítanák ilyenné, akkor nemcsak az energiaköltségek csökkennének radikálisan, de a légszennyezés is.”
gépészet
A gépészet kialakításakor a legegyszerűbbre törekedtek, minden bővítésre felkészülve. A szellőztetésről a Paul Santos hővisszanyerős gépe gondoskodik, a ház kiegészítő fűtéséért egy extrém alacsony teljesítményű, 1,9–12 kW-os Unical kondenzációs gázkazán felel. A padlófűtés elosztását és a háztartási meleg vizet tároló dupla csőkígyós puffertartályt úgy tervezték meg, hogy a rendszer alkalmas legyen hőszivattyú, illetve szolárrendszer fogadására is. A kéménybe a gázkazán mellé széntüzelésű kazán, vagy kandalló is beköthető.
Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz!
Hozzászólások