Ízletes csábítás

Mit jelent a Valentin nap? Ez a nap a szeretet, a szerelem és a törődés szimbóluma, amelyet egy jól megkomponált ebéd vagy vacsora méltón kifejez. Pénzért vett ajándékok helyett magunkból adhatunk így valamit: időt, meghittséget, hangulatot, ízeket. És aztán ha jól sikerül a menü, egy évben többször is megünnepelhetjük e napot…

 

 

leves sült csirkehúsból

hozzávalók

* 3 kg csirkehús (vegyesen comb, szárny, farhát, mell, kb. 2 db egész csirkének felel meg) * 3 sárgarépa * 3 petrezselyemgyökér és zöldje * 1 nagy fej hagyma * 4 gerezd fokhagyma * 1 zeller * 4 babérlevél * 1 teáskanál szemes bors * só

A csirkehúst megsózzuk és 220 Celsius-fokos sütőben 30 percig sütjük. Akkor jó, ha sült csirke színe van. Vegyük ki a tepsiből, tegyük nagy leveseslábasba, és öntsük fel annyi vízzel, ami ellepi. Ez nagyjából 3 liternek felel meg. Forraljuk fel a húst és a vizet, szedjük le a képződő habot, adjuk hozzá a meghámozott zöldségeket, fűszereket, majd alacsony hőmérsékleten 5-6 órán keresztül gyöngyöztessük. Alapvetően forráspont alatt van végig a leves, nagyjából 90 Celsius-fokon. Akinek van húshőmérője, ellenőrizheti. A levest kóstolgassuk, és ha kell, sózzuk, de inkább sótlan legyen, mint sós. Ezt követően ugyanis leszűrjük, és további 20 percig forraljuk, de most már magasabb hőfokon, úgy, hogy rotyogjon. Ennek az a célja, hogy a leves egy része elpárologjon, ezáltal a leves erőteljesebb, sűrűbb, aromásabb lesz. Ha még ekkor is sótlan, akkor ízlés szerint ízesítsük. A kész levest szűrjük le egy törlőruhán vagy textilpelenkán keresztül, így a legkisebb zavarosság is megszüntethető.

Levesbetétként főzzünk meg enyhén sós vízben egy-két apróra vágott répát és egy marék zöldborsót, de csigatésztával vagy cérnametélttel is dúsíthatjuk a levest. Én személy szerint nagyon szeretem betét nélkül a levest, mert így érződik ki igazán a sült csirke által adott jellegzetes íz.

rozé kacsamell polentával és portóis gombával

hozzávalók

* 2 x 200 g kacsamell * 400 g csiperkegomba * 1 kis fej vörös hagyma * 200 ml portói bor * 140 ml csirke alaplé (vagy csirke húsleves) * só, bors * 100 g kukoricadara * 600 ml víz

A kacsamelleket megmossuk, papírtörlővel megszárítjuk, és a bőrt átlósan bevagdossuk mindkét irányban. Vigyázni kell, hogy csak a bőrt vágjuk meg, a húst véletlenül se, mert ha sokszor belevágunk a húsba, a nedvesség könnyen eltávozhat a sütés során. A bőrös részt jól dörzsöljük be sóval, őrölt fekete borssal, majd forró serpenyőben közepes hőmérsékleten süssük először a bőrös részt 10 percig, majd a másik oldalt is 5 percig. A sütőt melegítsük elő 90 Celsius-fokra, és a kacsamelleket ott pihentessük még további 30 percig. Az apróra vágott hagymát pirítsuk meg olajon. Adjuk hozzá a megtisztított, vékony szeletekre vágott gombát, süssük pár percig, sózzuk, és öntsük fel a levessel és a borral. Rotyogtatva főzzük addig, amíg a folyadékot a gomba fel nem szívja, és be nem sűrűsödik a mártás. A kihűlt polentát szaggassuk ki formára, helyezzük egy hőálló tálba, és tegyük a sütőbe a kacsa mellé, hogy átmelegedjen. Tálaláskor kanalazzuk a kacsaszeletek alá a gombás mártást, és tegyük melléjük a polentát.

a polenta
A kukoricadarát folyamatos kevergetés mellett forraljuk fel a vízzel, kevés sóval, majd alacsonyabb hőmérsékleten kevergetve főzzük meg (kb. 30 perc). Öntsük egy sütőpapírral kibélelt tepsibe, körülbelül 1 centiméter vastagságban. Ha kihult, szaggatóval formázhatjuk a tálaláshoz.

konyakmeggyes profiterol

hozzávalók

* 1 csésze víz * 120 g vaj * 1 csésze liszt * 1 csésze tojás * só * cukor * 250 g mascarpone * 200 g étcsokoládé * 3 evőkanál méz * 100 ml tejszín * 100 g aszalt, magozott meggy * 150 ml barna rum

Az aszalt meggyet áztassuk egy éjszakán át rumban.

A vizet, a vajat és a sót forraljuk fel, majd adjuk hozzá a lisztet, és addig keverjük, amíg a legtöbb nedvesség elpárolgott belőle (kb. 5 perc). Folyamatosan keverni kell, lehetőség szerint az edény széléhez nyomva, hogy minél nagyobb felülettel érintkezzen, és vigyázva, hogy ne égjen meg, egy picit se barnuljon be. Minél több folyadék párolog el, annál jobb, hisz annál több tojást vesz fel a tészta, amitől laza és lyukacsos lesz a szerkezete. A tésztát hagyjuk kicsit hűlni, mielőtt a tojást beletesszük, mert ha túl forró, rántottás tésztát kapunk. Ha kihűlt a tészta, a tojást egyenként keverjük bele elektromos habverővel. Egy nyúlós masszát kell kapnunk, ami nem folyik szét, amikor kitesszük egy kanállal a sütőpapírra. Nagyjából mandarin méretű gömböket adagoljunk, amelyek dupla méretre megnövekednek. Melegítsük elő a sütőt 220 Celsius-fokra, és körülbelül 12 percig süssük a puffancsokat. Szépen megemelkednek, és enyhén megpirulnak. Ezután vegyük le a hőfokot 190 Celsius-fokra, és süssük további 15 percig. (Ez csak hozzávetőleges idő, a fánkok méretének függvénye.) A kész fánkokat hagyjuk kihűlni.

A krémhez olvasszunk meg 100 gramm étcsokoládét, és keverjük össze a mascarponéval és a mézzel, majd jöhet bele rumos meggy és a rum. Ezzel töltjük meg a fánkokat.

A maradék 100 gramm étcsokoládét is olvasszuk fel, és keverjük el a tejszínnel. Tálaláskor öntsük a fánkok tetejére.

égetett tészta
Az égetett tészta egy végtelen egyszerű, olcsó, mégsem túl népszerű tészta hazánkban. Képviselofánk vagy profiterol formájában találkozhatunk vele. Külföldön nagyobb sikere van, nem csak édesen, hanem sósan, főzve és olajban sütve is készítik.

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop