Illetéktelen behatolók ellen

A lakások vagy házak védelmének, a betörés megakadályozásának elsődleges eszköze a megfelelő mechanikus védelem. Az elektronika szerepe sokkal inkább a figyelem felkeltése, illetve a riasztás. Ez elérheti a lakás tulajdonosát, távollétében a szomszédokat, a járókelőket, a rendőrséget, vagy a megfelelő biztonsági szervezetet.

 

 

HELYI VAGY TÁVRIASZTÁS

 

El kell döntenünk, hogy a riasztó hol szólaljon meg. Az ún. helyi riasztásról azonnal tudomást szerez a betörő is, ami esetleg megfutamodásra készteti, de az is lehet, hogy bőven lesz ideje a berendezést elnémítani, és utána már biztonságban „dolgozhat”. Mérlegeljük tehát, hogy várhatunk-e segítséget a szomszédoktól, a járókelőktől, számolnunk kell ugyanis az emberek közömbösségével. A helyi jelzésnek csak akkor van értelme, ha a riasztó elnémítása időigényes, és vannak olyan személyek, akik tudnak és akarnak is reagálni rá. A távriasztás (rendőrségnél, biztonsági szolgálatoknál stb.) akár telefonvonalon, rádióhullámokon, vagy más módon történik, feltételezi, hogy a jelzésre ugyancsak reagálni tudnak. Ehhez több időre van szükség, viszont, ha a betörő nem szerez tudomást a riasztás beindulásáról, tettenérésére is van lehetőség.

A BETÖRŐ SZEMÉVEL
Tekintsük át, hogy milyen érzékelők építhetők be a jelzőáramkörökbe, amelyek a betörőt vagy az illetéktelen behatolást érzékelik, és hová, milyen érzékelőt ajánlott beépíteni. Járjuk végig lakásunkat a betörő szemével: gondoljuk végig, hogy kulcs híján hogyan juthatnánk be lakásunkba. Vegyük sorra az ajtókat, ablakokat, szellőzőnyílásokat, pinceablakokat, a szomszédos lakásokból való átjutás lehetőségét, a tetőszerkezet gyenge pontjait is. A betörő nem kíméletes, ha kell, feszít, üveget tör. Ahol ilyen gyenge pontokat találunk, azokat mind érzékelőkkel kell levédenünk. Nézzük meg, mivel is!
A mágneses reed-kapcsolóknál a mechanikus érintkezőpár gázzal töltött zárt üvegházban található, így élettartamuk gyakorlatilag korlátlan. Az állandó mágnest a nyíló ajtószárnyra, a reed-relét az ajtótokra kell felszerelni. Az ajtó megnyitásakor – a mágnes eltávolodásakor – az áramkör záródik, vagy bekötéstől függően nyitódik.

Rezgésérzékelő kapcsolót helyezhetünk az ablak üvegére, vagy akár a fal egy kritikus pontjára. Ha a kapcsoló egy előre beállított értéknél erősebb rezgést érzékel, zárja az áramkört. Nyomásra működő kapcsolót a padlószőnyeg alá rejthetünk; ez rálépésre kapcsol. Az elektronikai alkatrészeket árusító szaküzletekben és a biztonságtechnikai szaküzletekben egyaránt sokféle kapcsoló kapható.

MOZGÁSÉRZÉKELŐK
Más a helyzet a különböző mozgásérzékelőkkel, amelyek részben már külső védelemről is gondoskodhatnak, illetve a behatolás után lépnek működésbe. A kívülre elhelyezett mozgásérzékelő észleli az ajtóval machináló betörőt, az erkélyre felmászó, vagy a kerítésen átmászó rossz-szándékút. Egy jól kiépített mozgásérzékelő rendszer a lakás valamennyi frekventált helyiségének teljes terét képes megfigyelni, és a központnak jelzést küldeni.
Az ultrahangos mozgásérzékelő esetében a jeladó hanghullámot bocsát ki, és a vevő a doppler elv alapján érzékeli. Létezik radar- és mikrohullámokkal működő szenzor is, a legelterjedtebbek az infravörös érzékelők. Előnyük az egyszerűség, nincs szükség külön adóra és vevőre, ha egy meleget kisugárzó tárgy, test az érzékelési tartományban mozog, szenzora biztosan felismeri, és megkülönbözteti más hőforrásoktól. Érzékelik az illetéktelen mozgást, rezgést, ablaktörést, ajtónyitást stb.
Lehetőség van akár arra is, hogy egy meghatározott magasság alatt – a kutyák és macskák mozgási tartományában – ne jelezzenek, de az emberi mozgást biztonsággal felismerjék. Az érzékelő jól álcázható is. Infraérzékelő kapcsolhat a központtól függetlenül világítást még a bejárat előtt, ami eleve elriasztó hatású lehet, hiszen a betörő nem tudhatja, a hirtelen világosságban honnan látható. Működési elve az, hogy a szenzorok megváltoztatják a jelzőkörben folyó áramot, és ezzel aktiválják a központot.

MIT KELL TUDNIA A KÖZPONTNAK?
A legegyszerűbb betörésjelző központnak is tudnia kell a következőket: fogadja a különböző érzékelőktől beérkező jeleket, felügyeli az egész rendszer és az egyes érzékelők működését, szükség esetén indítja a riasztást, ha kell, tartalék áramforrásról is képes működni. Lehetőség szerint áttekinthető képet ad a riasztórendszer felépítéséről, és kijelzi, hogy melyik szenzor hozta működésbe a riasztót. A központ feladata a megfelelő késleltetési időt létrehozni a lakás elhagyásakor, a rendszer beélesítése után, illetve hazaérkezéskor a riasztó kikapcsolásához.

JELZÉSADÓK
A jelzésadó helyi riasztásra alapvetően két részből tevődik össze: hang- és fényjelzésből. A hangjelzésnek feladata a figyelem felkeltése, a fényjelzésé, hogy beazonosítsa a riasztás helyét. A jelzésadót úgy kell elhelyezni, hogy nehezen lehessen elérni, ne lehessen hatástalanítani, ugyanakkor sokak, vagy a megfelelő személyek számára adjanak jelzést. Ezért rendszerint a lakáson, illetve a házon kívülre, magasra, az időjárástól lehetőleg védett helyre kell felszerelnünk. A jelzésadókat érdemes kiegészíteni valamilyen berendezéssel, ami már a riasztóberendezés hatástalanításának kísérletére beriaszt. Ez lehet egy másik jelzésadó egészen máshol elhelyezve, vagy a jobb központokba beépített telefonhívó rendszer, amely működésbe lépve automatikusan sorra hívja a beletáplált telefonszámokat, és magnószalagról segélyhívást ad le. A legjobb és legbiztonságosabb megoldás az, amikor a riasztójelzés a rendőrségen, vagy megfelelően leinformált biztonsági szakcégnél szólal meg.

VÉDELEM – OTTHONI TARTÓZKODÁSKOR
Külön kell foglalkoznunk az otthon tartózkodáskor szolgáló védelmi berendezésekkel. Erre rendszerint alkalmasak a komplett riasztórendszerek is a megfelelő jeladók kiiktatásával (belső infravörös érzékelők stb.). Olcsó és praktikus, ún. kompakt megoldásokat is alkalmazhatunk ugyanerre a célra. Jók az üvegre ragasztható, saját telepes törésjelzők, a saját telepes ajtónyitásjelzők, vagy az infraérzékelős kompakt riasztók. Ez utóbbiakat jóformán csak be kell dugni a konnektorba, és megfelelően elhelyezni annak érdekében, hogy a bejárati ajtó vagy a terasz védelméről gondoskodjanak.
Hatékony rendszerek kiépítését mindenképpen bízzuk megbízható, leinformált, engedélyekkel rendelkező szakemberre.

Sebestyén Kitti


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop