Hőszigetelés, csökkenő rezsiszámla, új szabályok

Változnak az építkezési szokások, és folyamatosan változnak a szabályok is. Évtizedekkel ezelőtt a legtöbb ember kalákában építkezett, a mostani szigorodó építési szabályok miatt egyre inkább nem ez a célravezető út.

hoszigeteles meps 720

Napjainkban, aki otthona hőszigetelésére szánja el magát, szinte kivétel nélkül rezsiköltség-csökkentési célzattal teszi. Ez jó döntés, mivel egy jól megválasztott szakszerű polisztirol hőszigeteléssel már az első fűtési szezonban jelentős költségek takaríthatóak meg. A 2020-as év azonban az épületek energiafelhasználásának jelentős szigorodását hozza. Gondolhatjuk, hogy messze van még, de ha most kezdünk építkezni, akkor számos mai döntésünkkel okozhatunk többletköltséget, ha nem ismerjük a szigorodó előírásokat.

Mire jó a hőszigetelés?

Otthonunk hőszigetelésének számos rövid-, közép- és hosszútávú előnyét sorolhatjuk fel: attól kezdve, hogy már az első hónapban érezhető lesz a fűtésszámla csökkenése, egészen addig, hogy a meleg falak között a 21°C-ot melegebbnek érezzük. Így a hőszigetelés akár befektetésnek is kiváló. 

A jelenleg érvényes ún. költséghatékony modell szerinti hőszigetelés minimálisan 13 cm vastagságot ír elő, még a hatékonyabb, grafitos szigetelésnél sem lehet a hőszigetelés vastagsága 10 cm-nél kevesebb. Ezeknek az értékeknek az új szabályok miatt magától értetődő módon növekedniük kell. De miért fontos ez már ma?

hoszigeteles meps3

2020 nincs is olyan messze!

A évtizedek óta ismert környezetvédelmi és energiagazdálkodási problémák miatt az Európai Unió az összes energiafogyasztás 11 százalékos csökkentésére törekszik. Az ezzel kapcsolatban megfogalmazott direktívák egyik fontos eleme az a célkitűzés, mely szerint 2020. december 31-től valamennyi új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie. A hatóságok által használt vagy tulajdonukban levő új épületeknek már 2018. december 31. után teljesíteniük kell ugyanezeket a követelményeket. Távolinak tűnhet ez a dátum, de egy most tervezési fázisban lévő ház esetén ez már egy előre jól belátható időszak.

Mi tehát a legnagyobb változás? Eddig az épület energetikai megfelelőségét az engedélyezési folyamat során ellenőrizték, vagyis csak az az épület kapott építési engedély, amely ennek megfelelt. Más lesz viszont az előírás 2020 után a közel nulla modell esetében, amikor is az új szabályozás szerint már a használatba vételi engedély megadásánál ellenőrzik a felépített házat.

S hogy mit jelent ez a gyakorlatban? Az engedélyezéskor érvényes szabályoknak megfelelő műszaki paraméterekkel megtervezett épület tulajdonosa azzal szembesülhet, hogy nem kaphat használatba vételi engedélyt 2020. után, ha a kész épület nem felel meg az addigra életbe lépő szabályoknak. Mindez a bosszúság mellett jelentős további költségeket is jelenthet, mire a ház tényleg beköltözhető lesz. 

hoszigeteles meps4
Mi tehát a jó megoldás?

Már most meg kell ismerkednünk a későbbiekben életbe lépő, de akár már ránk is vonatkozó szabályokkal! Ebben segít hasznos információkkal a Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesületének tájékoztató oldala.

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop