Az építőipar férfias terep, ahol a nők jelenléte még mindig ritkaságszámba megy. A szakmát övező sztereotípiák és előítéletek sokáig távol tartották a nőket, és bár az utóbbi években egyre több helyen láthatunk változást, a bizalmatlansággal még mindig gyakran meg kell küzdeniük. A Mapei Kft. rácáfol a hagyományos mintákra: a munkavállalók 40 százaléka nő. Ez az arány nem túl gyakori a hazai építőiparban.
A vállalat számos olyan intézkedést és programot vezetett be, amelyek családbarát környezet megteremtésével segítik a nőket. Kapcsolatot tartanak például a GYES-en lévő anyukákkal, bölcsődei és óvodai díjtámogatást, valamint egészségpénztári hozzájárulást nyújtanak a munkavállalóknak és családtagjaiknak is. A támogatások lehetőség szerint követik a dolgozói igényeket. Ha például a gyerekek nyári szünidei felügyeletében kell segítség, akkor abban támogatja őket a vállalat. Nem véletlenül kapott helyet a Mapei Kft. a „Legjobb Női Munkahely 2023” pályázat dobogójának harmadik fokán.
Az évek alatt az építőipar is sokat változott kedvező irányban. Markovich Béla szerint egyre jelentősebb a nők szerepe az építőiparban. Ma már nem ritka, hogy egy nő burkolóként, műszaki ellenőrként vagy villanyszerelőként dolgozik – egyre több erre a példa. Ez a pozitív trend még markánsabban van jelen a Mapei Kft.-nél, ahol a munkatársak több mint 40 százaléka, a felső vezetőknek pedig közel fele nő. Sőt, a vállalatcsoport egyik globális vezetője is nő, és egyre több nő csatlakozik a Magyar Építőipari Szakemberek Közösségéhez is.
“A női munkatársak nagy elismerést vívtak ki a teljesítményükkel nálunk. Azért vannak a posztjukon, mert ők a legalkalmasabbak. Nem mondom, hogy kezdetben könnyű volt nőként dolgozni nálunk, mert alapvetően ez egy férfias iparág. Éppen ezért a „Legjobb Női Munkahely” elismerés nagyon fontos nekünk, mert nagyon sokat tettünk azért, hogy ez kedvező irányban változzon” – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.
A szakember szerint a nők foglalkoztatása az építőiparban nemcsak az esélyegyenlőség felé tett fontos lépés, hanem gyakorlati előnyökkel is jár: sokszínűbb szemléletmódot, precízebb problémamegoldást és kiegyensúlyozottabb munkakörnyezetet eredményezhet, ami végső soron a hatékonyságot is növelheti. Emellett a rendkívül alacsony fluktuáció, ami nagy részben a családbarát hozzáállásnak köszönhető.
A tizenhetedik alkalommal kiírt „Legjobb Női Munkahely Pályázat 2023” célja, hogy rámutasson: a nők foglalkoztatása nemcsak esélyegyenlőségi szempontból fontos, hanem gazdasági szükségszerűség is. A pályázat jó példákat mutat be, amelyeket más munkáltatók is átvehetnek. A példaként szereplő munkahelyeken a munkavállalók érdekeit figyelembe véve segítik a munka és a magánélet/családi élet összeegyeztetését.
Hozzászólások