Hódít a gyorsaság

Egész Európában növekvő tendenciát mutat a könnyűszerkezetes építési mód, a hazai családi házak több mint 11 százaléka már ilyen technológiával készült, és mind többen választják a kulcsra kész épületre szóló megrendelést. Tény, hogy minél nagyobb fokú az előregyártás, a készházépítés annál gyorsabb, függetlenebb az időjárástól, annál kisebb a helyszíni élőmunka igénye, s így a hibalehetőség. A rossz minőségű, ellenőrizetlen szerkezeteket gyártó cégek persze rombolják a készházak hírnevét, de az anomáliák a hagyományos építésű házaknál ugyanúgy előfordulnak. Ma már elmondható, hogy a technológiai fegyelem szigorú betartása mellett a készház technológiájú házak semmivel sem rövidebb élettartamúak, mint a hagyományos építésűek. Európában a készház fogalmat használják azok a habbetonnal vagy hagyományos téglával építő cégek is, akik a fenti meghatározásnak megfelelő gyártástechnológiát alkalmazzák.

 

 

Hogy miért terjed a könnyűszerkezetes építési mód – A válasz kézenfekvő: az építési folyamat a száraz technológiának köszönhetően egyszerű és gyors, nincs száradási és kötési idő, akár télen is építkezhetünk. A gyorsaság mellett azonban vélhetően a legfontosabb szempont az, hogy a megrendelő árkockázata a fix szerződéses összeg, a rövid kivitelezési idő miatt kivédhető, kiadásaink pontosan kalkulálhatók.

 

Az átlagos kivitelezési idő félkész állapot esetén 2-3 hónap, kulcsra kész állapot esetén 3-4 hónap, a tervezés, engedélyezés közel 4 hónapos idejét követően. Kevés és gyors a helyszíni munka, hiszen a kivitelezés egésze szerelés jellegű, a gépészeti munkánál nincs bontás és vésés, egyidejűleg több munkafázis végezhető. Minimális az építési törmelék, ami a horribilis szállítási költségek miatt nem elhanyagolható szempont. További érvek a könnyűszerkezetes építési mód mellett a nagyobb hasznos terület, az épület gyors felfűtése, kiváló hőszigetelése, amelynek köszönhetően 30-50 százalékos megtakarítás érhető el a fűtési költségen a hagyományos házakhoz viszonyítva.

 

PONTOS ELKÉPZELÉSEK
Az ötlettől a lakhatási engedély megszerzéséig számtalan feladata van az építtetőnek. Az építési telek megvásárlása előtt az önkormányzatnál kell tájékozódni, hogy az általános rendezési terv szerint az adott telken milyen ház építhető, előírhatják ugyanis az építmény magasságát, a tető hajlásszögét, irányát, néhol a tető és falak színét, formáját, az elő- és oldalkertek távolságát, a beépítési százalékot. A legkézenfekvőbb, ha előbb kiválasztjuk a céget, amelynek házát szeretnénk megvásárolni, és annak tervezőjét bízzuk meg az engedélyezési terv elkészítésével, hiszen ő ismeri az adott cégnél alkalmazott technológiai előírásokat.
A tervezés időszakában minden elképzelést, elvárást osszunk meg a tervezővel, mert a tervezés után, a kivitelezés pillanatában a rögzített árért már egy nem változtatható műszaki tartalmú terméket kapunk. A technológia egyébként a szabad belső térformálásban semmiféle kompromisszumra nem kényszeríti a megrendelőt. Pontos elképzeléssel rendelkezzünk tehát arról, hogy milyen berendezési tárgyakat hová kívánunk elhelyezni jövendő otthonunkban. Tudnunk kell a bútorok méretét, helyét, hogy a konyhában, fürdőszobában, kamrában stb. hová tervezünk falra szerelt elemeket, a teherbíráshoz szükséges erősítés miatt. Meg kell határozni a nyílászárók nyitási irányát, a konyhai mosogató, tűzhely, szagelszívó, hűtőszekrény, étkezőasztal helyét, ki kell jelölni a fölötte lógó lámpát, hol szeretnénk nézni a tévét, hová tervezünk festményt képmegvilágítóval, hová helyezzük a hálószobában az ágyat, hogy hol alakítsák ki az olvasáshoz szükséges falikarok vezetékét, dönteni kell a fűtőtestek, konnektorok, telefon, riasztó, kaputelefon helyéről stb. Ennél a technológiánál ugyanis nem a helyszínen vésik be a csövek, vezetékek helyét a falba, hanem az üzemi gyártás során, a helyszínen már csak a kábelezésre kerül sor. Az összeszerelt házban utóbb lehet ugyan apró kiegészítéseket kérni, de szerencsésebb előre kitalálni mindent. Elképzeléseinknek megfelelően készül el a tervben a pontos elektromos, gáz és vízvezetékezési terv, és ha kandallót is szeretnénk, annak kéménykialakítása.
Bizonyos, hogy jó minőségű, színvonalas kulcsrakész házat ezzel a technológiával sem lehet 130-140 ezer forint/négyzetméterár alatt kihozni, hiszen a falazaton kívül minden beépített anyag, szerelvény azonos a hagyományos építésű házakéval. Végül még egy fontos körülményt ne feledjünk: az árak mindig az alaplemez, illetve a pincefödém felső peremétől értendők, az alapozást nem tartalmazzák.

GYÁRTÓ, KIVITELEZÕ KIVÁLASZTÁSA
A tapasztalatok szerint az üzemi körülmények között előre gyártott elemekből felépülő úgynevezett „készházak” kevésbé problémásak, köszönhetően az ellenőrzött üzemi körülmények közötti termelésnek. Ezzel szemben a helyszíni szerelésű könnyűszerkezetes házaknál a környezeti hatások – időjárás, létszám, szerszámok, eszközök, alapanyag tárolása – nagymértékben befolyásolják a minőséget. Az ilyen technológiával építő cégeknél a referenciákon túl a minőség érdekében győződjünk meg arról, hogy a kivitelező a rendszer építésére minősített kivitelező-e, és egyáltalán minősített rendszert épít-e. Elengedhetetlen az ÉME alkalmassági bizonyítvány az adott rendszerről (tűzállóság, hő- hangszigetelés, statika stb.), de legalább ilyen jelentősége van a rendszeren belül felhasznált anyagok minőségtanúsításának is.
Ma Magyarországon közel 100-150 vállalkozó épít engedély nélkül könnyűszerkezetes házakat, garancia és megfelelőségi igazolás nélkül, gyakran silány minőségben. Az olcsóbb ár miatt sokan választják őket, mégha pár éven belül az olcsó ház lesz a legdrágább. A személyes szimpátián túl ne sajnáljuk az időt akár két-három helyszínre is elutazni, kikérdezni a lakókat a kivitelezés és bentlakás tapasztalatairól. Bár a jótállási és kötelező alkalmassági idők minden kivitelezőre egyaránt vonatkoznak, ha a cégnek nincs referenciája, vagy félbehagyott munkáiról tudunk, sürgősen keressünk mást. Az információszerzést jelentősen megkönnyíti az internet, az építkezők az ország területéről bárhonnan leinformálhatják a cégeket, kicserélhetik személyes tapasztalataikat.

VARIÁCIÓS LEHETÕSÉGEK
A technológia alapján a könnyűszerkezetes épület készülhet helyszíni építéssel vagy előre gyártott építéssel.
Az előre gyártottság több fokozatú lehet, így az alábbi megoldások közül választhatunk:
– részben előre gyártott (a vázszerkezet előre gyártott, a hőszigetelés és a burkolat a helyszínen készül);
– kispanelos: az előre gyártott szerkezetek emberi erővel mozgathatók;
– nagypanelos: szoba,- illetve házoldalméretű paneleket gyártanak előre;
– konténeres: komplett helyiségeket (szoba, fürdőszoba) vagy házakat gyártanak előre.
A kivitelezés módjával kapcsolatban háromféle lehetőségünk van:
1. szerkezetkész állapot – a falak állnak, a külső nyílászárók beépítve, kész a tető, az épület kívülről zárható, esetenként kívülről száz százalékosan kész;
2. félkész állapot – kívülről száz százalékos készültség, belül több mint ötven százalékos. Az 1. ponton túl jár az ereszcsatorna, a külső-belső ablakkönyöklők, teljes külső hőszigetelt homlokzatképzés végleges felületképzéssel, mennyezetborítás (pl. gipszkartonozás), összes belső válaszfal, elektromos és gépészeti alapszerelés, szerelvényezésre előkészítve, erkély korláttal, járófelülettel, belső lépcső és korlátok, kémény;
3. kulcsrakész állapot – az előzőeken felül tartalmazza az elektromos szerelvényeket, a gáz-, víz- fűtésszerelést beüzemelve, a szaniterárukat bekötve, festést, tapétázást, aljzatszigetelést, aljzatkészítést, burkolásokat (fal, padló) anyagköltségekkel, belső ajtókat mázolva.

Ezen túlmenően a különböző gyártók felár ellenében többféle minőségben kínálhatnak falszerkezeteket, vannak cégek, ahol számos típusház közül válogathatunk stílusuk szerint, egy- vagy kétszintes változatok között, többnek mintaháza is megtekinthető.
E technológával általában az egy emeletes, illetve emelet + tetőteres lakóházak biztonsággal kivitelezhetők. A falszerkezetek teherhordó képességét fa vagy fém vázszerkezet, rönkházaknál a tömör szerkezet adja. A fa megfelelő előkészítés és védelem mellett 600 évig is megőrzi alapvető fizikai tulajdonságait, a fémszerkezeteket szabvány szerinti mértékű horganybevonat védi a korrózióval szemben.

AKI BIZTOSRA MEGY
Aki nem akar kockáztatni, annak a legegyszerűbb, ha MAKÉSZ (Magyar Készház) védjeggyel rendelkező, vagy az ÉVOSZ Könnyűszerkezetépítő Tagozat tagjainak termékei közül választ házat, kivitelezőt (lásd keretben). A MAKÉSZ védjegy ugyanis a nagyfokú üzemi előregyártás révén kiemelkedően magas minőségi készházakat jelöli, használatára az arra érdemes vállalkozás egyedi elbírálás alapján egy évig jogosult. A védjegy jogosultja az a kivitelező, amely megfelel az alábbi kritériumoknak: „igazi”, azaz előre gyártott paneles készházat épít; házépítési technológiája ÉMI-minősített; teljes körű rendszerdokumentációval rendelkezik; kizárólag minőségi tanúsítvánnyal rendelkező alapanyagokat használ; gyártóhelyi minőségbiztosítási rendszert alkalmaz; a megépült házak dokumentációját szigorú archiválja.

HIBAFORRÁSOK
A problémák nagy része a kivitelezés során elkerülhető, megfelelő szakmai odafigyelés és hozzáértés mellett.
Az alábbiakban csokorba szedtük a fontosabb hibaforrásokat, amelyekre a megrendelőknek érdemes külön is odafigyelniük.
– A hazai piacon a favázas könnyűszerkezetes épület terjedt el, sajnos azonban gyakori, hogy a teherviselő szerkezetekbe beépített faanyag tulajdonságai nem felelnek meg az előírt szabványnak.
– A statikai tervezésnél előfordul, hogy a megszokott tartó-keresztmetszeteket alkalmazzák nagyobb nyílászárók, téráthidalások esetén is, amely meggörbült, behajlott szerkezetet eredményez.
– Fontos a precíz mérnöki tervezés a pára- és hőtechnikai működés, tűzállósági határértékek, akusztikai értékek között, ezek ugyanis összefüggenek. A hőszigetelés vastagsága, sűrűsége és elhelyezkedése meghatározó a szerkezet páratechnikai viselkedésére, azaz hogy a termelődő pára hogyan jut a külső térbe, netán a szerkezetben bennreked és kicsapódik, télen megfagy, károsítva a szerkezetet.
– A kivitelezési munkáknál mindig a lehető legnagyobb figyelmet kell szentelni a víz, a nedvesség szerkezet bejutásának megakadályozására, a csapadékvíz, a homlokzaton lefolyó víz megfelelő elvezetésére. A közvetlen kertkapcsolattal rendelkező épületeknél nagyon fontos a megfelelő vízelvezetés és a vízszigetelés az épületszerkezet, valamint a kert, járda kapcsolatának kialakításánál.
– Az ablakpárkányoknál sokszor nincs megfelelő vízorr-kialakítás, így az ablakokról a homlokzatokon csurog végig a víz, szennyezve a felületet.
– Gyakran megfeledkeznek a homlokzati hőszigetelő vakolatrendszer lábazati alumíniumcsepegtetőjének felhelyezéséről, amely a vakolatrendszer lefagyását is okozhatja. A hőszigetelő vakolatrendszerek alkalmazásánál a gyártók utasításait feltétlenül be kell tartani, különös figyelmet érdemel a ragasztótapasz és a külső falburkolat egymáshoz kötődése. A vakolatrendszer garanciája ugyanis nem terjed ki a hibás kivitelezésre.
– A kivitelezési munkák során előforduló beázásokat különös figyelemmel kell kísérni: a szerkezetbe jutott nedvesség garantált eltávozását biztosítani kell, lezárása előtt meg kell győződni a teljes kiszáradásról.
– A könnyűszerkezetes épületek alapozása és fogadószintje többnyire a hagyományos épületekkel azonos szerkezetből készül, a talajvíz és a felszíni víz szempontjából hozzájuk hasonló gondossággal kell eljárni. Az alépítmény, pince vagy lemezalap lábazati vakolását és vízzáró csatlakozását a felépítményhez a lehető leghamarabb ki kell alakítani, így kerülhető el a pincefalak átázása, az épület padlózatának átnedvesedése.
– A helyszíni szerelésű könnyűszerkezetes házak készítésénél a környezeti hatások, időjárás, létszám, szerszámok, eszközök, alapanyag tárolása nagymértékben befolyásolja a minőséget, alapos műszaki ellenőri munkára van szükség a jó minőséghez.
– Gyakori hiba, hogy az épületgépészeti szerelések során tartószerkezeti elemeket egyszerűen átvágnak, így annak stabilitását jelentősen lecsökkentik.
– A párazáró fólia eltávolítása, átvágása néha elkerülhetetlen, de a szükséges szerelések után azt gondosan pótolni kell.
– A szárazépítés alapvető szabályainak betartását a szerkezetek érdekében mindig figyelemmel kell kísérni. A gipszkarton, gipszrost építőlemezek illesztési hézagjának meglétét ellenőrizni kell, a későbbi repedésmentes falszerkezetek érdekében a fugaképzéshez a megfelelő rétegrendet és anyagot kell alkalmazni.
– A csempeburkolatok alatt megfelelő felületképzést, impregnálást, mélyalapozást kell végezni. Fürdőszobákban, tusolók, fürdőkádak környékén, tetőtéri fürdők esetében a teljes aljzaton vízzáró réteg kialakításról kell gondoskodni, kenhető szigeteléssel.
– A csempe-, és járólap burkolatok kialakításánál mindig rugalmas csatlakozó fugákat kell alkalmazni, nedves helyiségekben pedig kizárólag gombásodásra nem hajlamos anyagot válasszunk.

TÉVHITEK
Többféle tévhit kering a könnyűszerkezetes technológiájú építményekkel kapcsolatban, ezekből szemeztünk.
Hangszigetelés. Elterjedt nézet, hogy a könnyűszerkezetes házak hangszigetelése gyenge. Meg kell különböztetnünk a kopogó hang és a léghang terjedését. A kopogó hang elleni szigetelésre csak egymás feletti lakószintek – a beépített tetőtér is -, valamint szomszédos lakások (sorházak, ikerházak) esetén van szükség. Ez a kemény anyagokban terjedő rezgések megszakítását ellátó lágy réteg beépítésével megoldható. A léghang gátlás esetén más a helyzet. A hang terjedése elleni védekezés legjobb módja, ha a szerkezeten belül több eltérő anyagú és fajsúlyú réteg váltja egymást, amelyek között a hangrezgések továbbterjedése mind jobban csökken. A hangok tompítására megoldás a kétrétegű falazat, amely közepén hő- és hangszigetelő anyag helyezkedik el.
Szélvihar. A készház tetőszerkezetének kialakítása azonos a hagyományos építési móddal épülttel. A ház szerkezeti részei a hazánkban várható legnagyobb szélterhelésnél lényegesen többet kibírnak, ugyanis az EU-s szabványok szerint a statikai méretezés váratlan igénybevételekre kalkulált.
Tetőtér-beépítés. A könnyűszerkezetes technológia a két szint plusz tetőtér beépítéses szerkezetig minden megoldásra alkalmas, egyes rendszerek más födémet adnak a tetőtér-beépítéses házra. Azok a rendszerek, amelyek a tetőszerkezetet rácsos tartóból készítik, nem teszik lehetővé a tetőtér beépítését. Ilyenkor a lakószint mennyezetét járható padlás nélküli, többnyire gipszkarton álmennyezet képezi, amely árban a legkedvezőbb.
Karbantartás. Különleges karbantartást nem igényel a ház, de mint más épületeknél, a fa burkolatokat, oszlopokat, látszó ácsgerendákat és fa nyílászárókat rendszeresen kezelni kell. Az idő elteltével a vakolat esetleges hibáinál a hagyományos házaknak megfelelően kell eljárni.
Repedések. Minden háznál fordulhatnak elő repedések, így a faszerkezetű házaknál is, főleg az első 5 év alatt. Erre egy korrekciós technológiát lehet alkalmazni, ami eltünteti a repedést, illetve a dilatációs hézagok már a kivitelezés során eltakarhatók.
Tűzbiztonság. A könnyűszerkezetes házakra is ugyanazok a tűzállósági előírások érvényesek, mint a hagyományos építésű épületekre. A kisebb tüzektől a belső gipszkarton (18 mm) burkolat nyújtja a legjobb védelmet, a födém tűzálló, 12,5 mm gipszkarton. A nagyobb tűzre sajnos még nincs garantált védelem, ahogy a kőházaknál sincs.
Csőrepedés. Általában rendkívül magas nyomásra méretezve, az illesztéseknél hőkötést alkalmazva építik be a műanyag csőrendszereket, hiba esetén – hasonlóan más épületekhez – itt is bontani kell a falat, de javítható.
Gombakár. Amennyiben a beépített anyag faanyag minőségi és megfelelően kezelt, szárított, a rovarok, gombák nem támadják meg.

FIZETÉSI FELTÉTELEK, HITELLEHETÕSÉG
A kialkudott árat, valamint hogy mikor, milyen feltételek ellenében jár a díjazás a kivitelezőnek, szerződésben kell rögzíteni. Készház technológiánál általános az 5-15 százalék előleg, majd a műleírás egyes részeinek teljesítése után ütemezve történik a szerződés szerint a fizetés. Előfordul, hogy az építtetőnek bankgaranciát kell bemutatnia a rendelkezésre álló fedezetről.
Hitelfelvétel esetén a pénzintézetek nem tesznek különbséget a hagyományos tégla-, illetve könnyűszerkezetes házak között. Általában 28-30 százalék önrészt kérnek, ami lehet készpénz, esetleg ingatlanfedezet. A lakás felépítéséhez felhasznált anyag, szolgáltatás jogszerű eredetét (70 százalékot) az építtető nevére kell kiállított számlával kell igazolni, amelyeket a használatbavételi engedély megadásától számított 5 évig célszerű megőrizni.

JÓTÁLLÁS
A jótállás minimálisan egy év, de három évnél általában nem több. Rendeltetésszerű használat esetén előforduló hibánál a kivitelező köteles elfogadni az építtető bejelentését, megvizsgálni a hibát, és ha szükséges, azt javítani. Vita esetén a bizonyítás a kivitelező feladata. Egyes beépített anyagoknál, a jogszabályban előírt jótállási időn túl is szokás jótállást adni, de fontos tisztázni, hogy ez pontosan mire vonatkozik.

2007. évi MAKÉSZ védjegy használatára jogosult cégek:

  • AFP Kft.*ANICO Kft.(Anico-készházak)*Arthaus Kft.*Bien Zenker Kft.*Bedő FaHáz Kft.*Bernáth Kft.*Contactrade Kft.*K-Corp Kft.*Nebraska Ház Kft.*Osztrák Készház Kft. (Hartl Haus)*TAEG Zrt. (Lignova Készhá­zak) *Protektorwerk Kft.*Roko Kft.*TrendHaus Kft.*Wolf System Kft.*Wood 2001 Kft.*Woodwill Kft.
  • A tagozat 2007. évben védjegy nélküli tagjai:

  • Grand-Ács Tetőcentrum Kft.*Készház Épí­tő Kft.*Palmex Kft.*Pannon Beruházó Kft.*Ráckövi Kft.*SYNTEC Építőipari Kft.
  • LEXIKON

    Beépített terület: az a terület, amit az épület külső falai és letámasztásai a telken behatárolnak, a fedett terasszal vagy gépkocsitárolóval együtt.

    Bruttó terület: az a terület, amit az épület helységei falakkal együtt együttesen, tehát szintenként elfoglalnak.

    Hasznos terület: falak nélküli belső terület, ahol a belmagasság
    több mint 1,9 m.

    Nettó hasznos terület: falak által körbehatárolt belső terület, függetlenül a belmagasságtól (ahová vízszintes burkolat készíthető).

    Szerkezetkész kivitelezés: kivitelezés megkezdésétől 30 nap.

    Félkész kivitelezés: kivitelezés megkezdésétől 40 nap.

    Kulcsrakész kivitelezés: kivitelezés megkezdésétől 100 nap.

    Az épület ára: Az épület árában nincs benne az alapozás díja, mivel
    az mindig az adott terep jellemzőitől függ.

    Garancia: garancia csak a legalább szerkezetkész házra vonatkozik.

    Fix ár: az árak tartalmazzák az áfát, a tervezés, a szükséges engedélyeztetési eljárások és minden olyan ügyintézés költségét, amit az építtető megbízásba adott. A már meghatározott ár az infláció és árak változásától független, költségtúllépést csak az építtető az eredeti terveken történő módosítása okozhat.

    Négyzetméterár: önmagában a négyzetméterárak félrevezetők, hiszen
    az függ a kiépítési fokozattól, hogy az épület milyen mûszaki tartalmú alapterületű, egy-vagy kétszintes-e, mennyi standard, mennyi feláras
    termékeket kérünk, milyen határidővel készül.


    Ezt megelőző cikkünk:

    Hozzászólások

    0
      0
      Az Ön Kosara
      Your cart is emptyReturn to Shop