Herendi küldetés

A Herendi Porcelánmanufaktúra 1826. évi alapításától kezdve, de különösen azóta, mikor 1839. évben Fischer Mór átvette a Manufaktúra vezetését; művészi elhivatottsággal, a tökéletességre való törekvéssel készíti mind a mai napig kézműves úton porcelánjait. A Magyar Iparművészet értékeként, Hungarikumként, a Magyar Örökség és az Európai Kulturális Örökség részeként. Mára, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. nemcsak sikeres gazdasági társaság, de kulturális misszióval rendelkező közösség is egyben.

 

Herend fontosnak tartja, hogy nem kizárólag a tökéletes minőségű, kimagasló művészi színvonalú manufakturális porcelánkészítést tekintse küldetésének, de egyéb módon is jeleket hagyjon az utókornak. Kiemelten fontosnak tartja önként vállalt társadalmi és kulturális szerepvállalását is, a hazai és európai művészeti hagyományok, kulturális értékek ápolását, megőrzését, bemutatását, jövő nemzedékek számára való átörökítését. Ebből a társadalmi szerepvállalásból kiindulva mutatjuk be porcelánjainkat magyarországi, és nemzetközi kiállításokon. A közelmúltra visszatekintve és kiemelve a legjelentősebbeket: jelen voltunk Genfben az Ariana Múzeumban (2008), Szentpéterváron, a Carszkoje Szeloban (2007), és elsőként Magyarországról Herend tiszteletére lengett magyar zászló a Kreml épületében is (2009). Magyarországon a legjelentősebb múzeumokban és kiállítóhelyeken mutatjuk be porcelánjainkat, érdemes megemlíteni az elmúlt évek egyik kiemelt kiállítás-sorozatát, amikor 12 kastélyban voltak megtekinthetőek alkotásaink vándorkiállítás keretén belül. E küldetéstudattól vezérelve tartjuk fent saját Múzeumunkat, a világ legnagyobb Herendi kincsestárát is, amely 2002-ben az Év Múzeuma lett, s ahol évente közel 80.000 látogató fordul meg. A Herendi Porcelánmúzeum állandó kiállítása bemutatja a Herendi porcelánok történetét és fejlődését a kezdetektől a mai napig, időszakos kiállításai pedig a társművészeteknek is teret adnak. Az új évezredet egy jelentős beruházással köszöntöttük, hiszen felépült a Porcelanium látogatóközpont, ahol a látogatók megismerkedhetnek a manufakturális porcelánkészítés fázisaival, jobban megértve így az egy-egy porcelán elkészülésébe befektetett tradíciókat, tudást, szakértelmet. A látogatóközpont elegáns Kávéházat – ahol évek óta rendezzük meg művészi estjeinket –, Éttermet, és a legnagyobb belföldi márkaboltot is magában foglalja. Herend elkötelezett a saját szakmunkások képzésének tekintetében is. Egyedülálló módon – anno elsőként a Dunántúlon megszervezve a tanoncképzést – működteti saját szakiskoláját, ahol a gipszforma-készítő, korongos és festő szakembereket képzi. De kitekintünk is, nem szorítkozunk kizárólag szűken vett környezetünkre. Köztéri alkotások, a legjelentősebb kulturális, művészeti, sport és társadalmi események elhivatott partnere a Herendi Porcelánmanufaktúra bel-, és külföldön egyaránt. Nem véletlen, hogy Herendi porcelán trófeák voltak a Formula-1 nagydíjai, hogy évek óta Herendi szívek láthatóak az Anna-bál hölgyeinek nyakában, és a legszebbek értékes Herendi díjakkal térhetnek haza.

Jelen eseményünkön hazánk legnagyobb és legrégebbi alapítású múzeumával, a Magyar Nemzeti Múzeummal kötünk stratégiai, hosszú távú együttműködési megállapodást. A gróf Széchenyi Ferenc nevéhez köthető létesítmény a magyar kultúra területén kiemelt és meghatározó szerepet tölt be. A Pollack Mihály által tervezett épülete szimbólum, történelmünk emlékezetes pillanatainak fontos helyszíne. A két 19. századi alapítású intézmény most egymás működésének elősegítésére köt megállapodást, melynek első mozzanataként a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. a Ferenc József Herendi porcelán készletből biztosított tárgyakat a Nemzeti Múzeum által a Koreai Palotamúzeumban rendezett nagy kiállítására. Terveink között szerepel, hogy kölcsönösen kiállítunk a közeli jövőben egymásnál, s természetesen hasonló stratégiailag fontos kiállításoknál segítjük egymást tárgyakkal. Hisszük, hogy a két nagy múltú, Magyarország szempontjából is kiemelkedően fontos intézmény ezzel az együttműködéssel példát is mutat a gazdasági szféra és állami kulturális szféra egymást segítő, értéket teremtő összefogására!

Ezen aktivitásokkal, fontos feladatokkal és szerepvállalásokkal, nemcsak a Fischer Mór által XIX. században kijelölt örökséget ápoljuk, egyben saját értékrendűnknek felelünk meg, hanem próbálunk alternatívát mutatni a gyorséttermek papírtálcás világával szemben, egyben hirdetjük a porcelán, mint anyag örök létét, a kulturált humánum tárgyi környezetének természetes részét.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop