Háztartási vegyszerek – nem árt az óvatosság

Igen ritkán gondolunk bele, hogy olyan vegyszerek vesznek körül bennünket, amelyek az egészségre is ártalmasak lehetnek. A szakértők óvnak a túlzásba vitt tisztaságmániától, a tisztítószerek ugyanis többet árthatnak, mint használnak: a vegyi hatóanyagok allergiás tüneteket, bőrirritációt okozhatnak. A túl steril környezet a gyermekek számára sem egészséges, hiszen a nem velük született immunitás csak a baktériumokkal való érintkezés hatására tud kialakulni.

 

vegyszer

 

A szintetikus tisztítószerek térhódítása a környezetre is károsan hat: a vegyszerek a felhasználásuk során a lefolyón keresztül a szennyvízbe kerülnek. A vegyi anyagok önmagukban is allergiás reakciót válthatnak ki az arra érzékenyekből, sok anyag pedig egymással kölcsönhatásban járul hozzá az allergiás megbetegedés kialakulásához. A szintetikus vegyszerek emellett mérgezést is okozhatnak.

Mosogatószerek, súrolók, vízkőoldók, lefolyótisztítók

Közös jellemzőjük, hogy irritálják a bőrt, a szemet, egyesek erős savakat, lúgokat tartalmaznak, amelyek maró hatásúak, a bőrre kerülve égési sebet okozhatnak. Használatuk előtt olvassuk el az útmutatót, és annak megfelelően járjunk el. A helyiségben gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről. Semmi esete se keverjük a szereket egymással, mert keverésük során mérgező klórgáz szabadul fel. Az otthoni tisztítás egy általános tisztítószerrel, mosogatószerrel és a vízkő oldásához alkalmas ecettel elvégezhető. A lefolyó eldugulását előzzük meg szűrő elhelyezésével, dugulás esetén próbáljuk meg pumpával elhárítani a víz útjában levő akadályt.

 

 

Mosószerek

A mosószerek nagy mennyiségben tartalmaznak kémiai összetevőket: felületaktív anyagokat, kémiai fehérítőket, vízlágyító anyagokat, fertőtlenítőszereket, illatanyagokat. Emiatt inkább lebomló, foszfátmentes mosóport vásároljunk. Előfordul, hogy a mosóporok csomagolásán a szükségesnél nagyobb adagolási mennyiséget tüntetnek fel, ezért kísérletezzük ki a kellő mennyiséget. Az öblítők illatanyagai allergiát válthatnak ki, ezért kerüljük az illat- és színezőanyagot tartalmazó öblítőszereket.

Növényvédő és rovarirtó szerek

Mivel a peszticidek mérgek, az emberi szervezetben irritációt okozhatnak, megzavarhatják az ideg- és a keringési rendszert. Használat során fokozottan ügyeljünk a használati útmutató betartására, védőkesztyű használatára, és arra, hogy gyermek ne legyen a közelben. Törekedjünk a megelőzésre, a konyha és a szemetes tisztán tartásával, az ételmaradékok eltakarításával, a falakon, a csövek mellett lévő rések elzárásával. Szereljünk fel szúnyoghálót, tartsuk zárva az ablakokat, ajtókat, mellőzzük a villanyvilágítást. Használjunk inkább illóolajokat (citromfű, levendula, eukaliptusz, kámfor, rozmaring, kerti kakukkfű, borsosmenta, fokhagyma).

Festékek, lakkok, ragasztók

A festékek, lakkok, ragsztók illékony vegyszereket és oldószereket tartalmaznak, amelyek könnyen a levegőbe kerülnek, belélegezve irritáló hatásúak, fejfájást és hányingert, rosszullétet okozhatnak. Válasszuk inkább a vízbázisú festékeket és ragasztókat, vagy a kevés szerves oldószert tartalmazó termékeket. fogyasztói szolgáltatás 29 hirdetési oldal Gondoskodjunk a helyiség alapos szellőztetéséről, használjunk védőkesztyűt. A pillanatragasztó különösen sok egészségkárosító anyagot tartalmaz.

Gyógyszerek

Nem megfelelő felhasználás esetén könnyen mérgezést okozhatnak a gyógyszerek. A kisgyermekek különösen nagy veszélynek vannak kitéve, mivel a tablettákról – formájuk, színük alapján – azt gondolhatják, hogy édesség. A gyógyszereket feltétlenül gyermekek számára nem hozzáférhető helyen kell tartani, eredeti csomagolásban, betegtájékoztatóval együtt.

Illatosítók

A különböző illatosítók jelentős mennyiségben juttatnak a levegőbe vegyi anyagokat. Sok spray propán-bután hajtógázzal működik, ami fokozottan tűzveszélyes. A szagok ellen szellőztetéssel, szobanövények beszerzésével, gyümölcsökkel, szárított növényekkel védekezhetünk.

A vegyszerek hulladékai

A háztartási vegyszerek csomagolása veszélyes szilárd hulladéknak tekinthető a bennük levő vegyszermaradékok miatt. Sajnálatos tény, hogy jelenleg a hazai háztartásokban keletkező veszélyes hulladék begyűjtése nem megoldott. Az egyetlen megoldás lehet, ha a tisztítószerek hulladékait is az erre a célra fenntartott hulladékudvarokon, hulladéktelepeken, vagy az önkormányzat által szervezett veszélyes hulladék visszagyűjtési akciók során adjuk le.

Tisztítás vegyszerek nélkül

Szintetikus tisztítószerek helyett az előző generációk által is alkalmazott megoldásokhoz fordulhatunk: ecettel, mosószódával, konyhasóval, szódabikarbonáttal vehetjük fel a harcot a szennyeződésekkel szemben. Megjelent a tisztítószerek új nemzedéke is, amely sav, lúg, és foszfát nélkül is ugyanolyan tisztító hatást ér el, mint a vegyszerek. Egyelőre a gyártók és a fogyasztók még nem ismerték fel jelentőségüket, mindezek ellenére az új, környezetre és az egészségre nem káros, lebomló anyagokat tartalmazó tisztítószerek már néhány üzletben megvásárolhatók.

Általános tanácsok

Egészségünk és a környezetünk védelme érdekében kerüljük vagy csökkentsük a vegyszerek használatát. Ha mégis elkerülhetetlen, felhasználás előtt olvassuk el a használati utasítást, a figyelmeztetést, a feltüntetett veszélyszimbólumot. A vegyszereket az élelmiszerektől elkülönítetten, gyermekek számára nem elérhető helyen kell tárolni, eredeti csomagolásban, az összecserélhetőség veszélye miatt. Használat közben ügyeljünk arra, hogy gyermek ne tartózkodjon a közelben, a veszélyes anyagot ne hagyjuk kinyitva, felügyelet nélkül. Ha baleset történne, azonnal forduljunk orvoshoz!


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop