Ház a gyárból

Egy kellemes séta a kertekkel övezett házak között, s ha bármelyik megtetszik, kopogtatás nélkül benyithatunk. Ha a látottak elnyerik tetszésünket, máris aláírhatjuk a megrendelőt. Maximum 6 hónap, és hívhatjuk a vendégeket a lakásszentelőre. Ausztriában, néhány kilométerre a magyar határtól, a Kék Laguna Mintaházparkban ez a rendszer működik.

 

 

A könnyűszerkezetes építés Ausztriában két pilléren nyugszik, a mintaházparkokon és a Készház Szövetségen. 2002-ben a megépült összes családi ház 34 százaléka könnyűszerkezetes technológiával készült.

 

Sokszínű kínálat
– Kemény munka eredménye ez a szám – mondta el Christian Murhammer, az Osztrák Készház Szövetség elnöke a Kék Laguna Parkban tett látogatásunk alkalmával – A 70-es, 80-as években nem volt túl jó hírük a könnyűszerkezetes házaknak. A változást a szövetség és a mintaházparkok létrehozása indította el. Magas követelményrendszert kellett kidolgozni, s minőségi munkát kellvégezni. A szövetségnek csak az lehet tagja, aki eredményesen szerepel az állami ellenőrzésen, s megkapja a védjegyet. Az ellenőrzések véletlenszerűek, mind a gyártóhelyen, mind az építkezés helyszínén. A már taggá vált gyártóknál is végez minőségellenőrzést a szövetség. A szövetségnek jelenleg 26 rendes (gyártó), s 27 beszállító cég a tagja.
– A Parkban 44 gyártó – 77 százalék osztrák, l9 százalék német, 2 százalék svéd, olasz – 85 házát lehet megtekinteni – mondta el Erich Benischek, a Kék Laguna igazgatója. – Az építészeti stílusok széles választéka található meg itt. A sokszínűség a jellemző. Ausztriában ebből a szempontból meghatározó szerepe van a Kék Lagunának. Jelenleg l6 könnyűszerkezetes technológiát mutat be a park, döntően – készházakat”, de találkozhatunk gerenda- és rönkházzal is. Gyorsan megjelennek a legújabb fejlesztések, csak ebben az évben már 14 házat cseréltek ki. Az elmúlt 11 évben Ausztria minden negyedik állampolgára megfordult itt, a lakosság 53 százaléka tud a parkról. A fenntartók vizsgálták a vásárlási szándékot is: az idelátogatók 47 százaléka kíván készházat vásárolni.
Vajon miért – Erre is megkaptuk a választ: az ár fix, a kivitelezés egy kézben van, rövid a határidő, megbízható a minőség. Ez utóbbiról személyes tapasztalatot szerezhettünk a Bien-Zenker Ag. veitschi gyárában tett látogatás során, melyen kísérőnk Karl Horst Benzinger ügyvezető igazgató volt. A falak, tetőelemek szalagrendszerben, üzemcsarnokokban készülnek. Sőt, a külső alapvakolat felvitele, a belső gipszkarton, a nyílászárók beszerelése, a villany-, a vízvezeték csövezése is a gyárban történik. A kamionra rakott épületszerkezet az előkészített alapon pár nap alatt felállítható.

Egységes
követelményrendszer
Magyarországon a könnyűszerkezetes házépítésnek nincsenek olyan hagyományai, mint Nyugat-Európában, de az EU-ba lépéssel egyre inkább előtérbe kerül ez a technológia. A legfontosabb lépések közé tartozik a bizalom megteremtése, az egységes fogalom- és műszaki követelményrendszer bevezetése, a kontárok kiszorítása. Fontos a technológiák megkülönböztetése, mert hazánkban a szerelt technológiával épülő házakat egységesen könnyűszerkezetes épületekként emlegetik, pedig három jól elkülöníthető csoportról beszélhetünk:
– az üzemi körülmények között előregyártott fal-, födém-, tetőelemekből készülő készházakról,
– a helyszínen ácsolt vázszerkezetből készülő, úgynevezett amerikai rendszerű épületekről,
– a rönk-, gerenda- vagy boronafalas épületekről.
Az európai országokban a könnyűszerkezetes épületek több mint 90 százaléka készházas technológiával épül.

Új rendeletek
itthon
A megfelelő minőség garantálása és az EU jogharmonizáció keretében Magyarországon is új rendeletek szabályozzák az építési célú termékek forgalomba hozatalát. A 3/2003 BM-GKM-KvVM rendelet az építési termékek műszaki követelményeinek, a megfelelősség igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól ad iránymutatást. A jogszabályi háttér mellett mérföldkőnek tekinthető az ÉVOSZ Könnyűszerke-zetépítő Tagozatának létrejötte 1999-ben. A tagozat tagjai neves személyiségek mellett azok a vállalkozások, amelyek a minőségi munkát legfontosabb feladatuknak tekintik. Komoly hazai és külföldi referenciákkal és a szükséges ÉME engedéllyel rendelkeznek. A tagozat saját minőségellenőrzési rendszert is bevezetett, s létrehozta a minőségi munka garanciáját jelképező MAKÉSZ (Magyar Készház) védjegyet. A közelmúltban pedig megjelentette a Gyors-Szerelt-Kész Ház ABC-t, melyet érdemes áttanulmányozni.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop