Három ütős érv az egyedi háztervezés mellett

Aki házépítés előtt áll, komoly döntések sorozata előtt áll. Az első és legfontosabb lépés az építkezés megkezdése előtt az építésziroda kiválasztása. Számos pro és kontra érvet sorakoztatunk végig, árajánlatokat kérünk be, terveket nézegetünk, agyalunk. A legfontosabb döntés mégis talán az – időnk, pénztárcánk és a telek adottságai függvényében –, hogy a már kész típustervek közül válasszunk-e egy jól bevált, népszerű modellt, vagy inkább az egyedi tervezés mellett tegyük le a voksunkat. Cikkünkben erre segítünk megtalálni a választ…

Ablak az óbudai panorámára

Amikor házépítésre adjuk a fejünket, választhatunk a már előre elkészült típustervek, illetve az egyedi tervezés lehetősége között. Azt kell elsősorban eldöntenünk, hogy mennyire fontos szempont számunkra a gyorsaság és az olcsóbb ár, és ezt a két – ugyan cseppet sem elhanyagolható szempontot – mennyire tudjuk alárendelni a személyre szabhatóság és az egyedi igényeinkről való, esetleges lemondásnak…

De mi is az a típusterv?
Kezdjük ezzel, hiszen közel sincs mindenki tisztában ezzel a fogalommal. Nagyon leegyszerűsítve azt jelenti, hogy szabványterv. Nem kell minden egyes házat a nulláról kezdve megtervezni, hanem egy már kész, kiválasztott terv alapján, egy kis igazítással máris egy kész terv alapján építtethetünk házat a telkünkre. Így jóval több családi ház épülhet, rövidebb idő alatt, és árban is kedvezőbben, mint ha egyedit terveztetnénk.
A típusterv egyik nagy előnye kétségkívül ez, megtakaríthatjuk a tervezés költségeinek nagy részét, amelyekkel előre tudunk kalkulálni. Az ilyen ház azonban hasonlít egy olyan öltönyhöz, amit készen vásárolunk, s ha itt-ott kicsit szűk vagy bő, a szabó ugyan ránk igazítja, de akkor megint ott vagyunk, hogy semmit sem spóroltunk. Egy kész, felépült ház esetén pedig több, mint csúnya az utólagos toldozás-foldozás, no meg nem is szabályszerű. Pedig sokszor utólag derül ki, hogy bizony jól jönne egy spájz, mert a család szeret főzni, befőzni és tárolni, esetleg kellene egy fészer is… Vagy ami még annál is kellemetlenebb, amikor a túl piciny hálószobába nemhogy egy szekrény, de már a franciaágy is csak éppen csak hogy befér, nyíló helyett tolóajtóval.
Ily módon gyakorlatilag „dobozos termékké” lesz a házépítés, ahol a szinte egyforma, kontrollált „készházakat” a tulajdonosok úgy használhatják, mint egy autót vagy háztartási gépet. Sok, készházat építő cég kínál ugyan testre szabott megoldásokat is, amelyekben teljesítik a megrendelő „minden igényét” – ám csupán a rendelkezésre álló technológia keretein belül…

Az építészeti tervezés nem egy gyárban előállított termék!
Az építész által készített terv olyan komplex, egyedi szolgáltatás, amelynek végeredménye pontosan a mi adottságainkhoz, igényeinkhez, életvitelünkhöz a legtökéletesebben illeszkedő, gondosan megtervezett ház lesz. Olyan otthon, amelynek megannyi külső és belső részlete, kidolgozottsága, anyaghasználata teljes mértékben a kiválasztott építész tudásától, hozzáállásától, és a velünk történő megfelelő kommunikációjától függ.

A villányi hegyoldal harmóniája, avagy borospincék gyűrűjében

A jó terv kulcsa: tudás, tapasztalat és együttműködés
Az építészek kreatív szakemberek, akik a tudásuk, tapasztalatuk mellett rendkívül fontosnak tartják az együttműködést. Nemcsak velünk, mint megrendelővel, de egymással is, hiszen több szem többet lát, és ha több szakember dolgozik együtt egy ház tervezésénél, még több jó ötlet, kreatív elképzelés, ügyes műszaki megoldás születik, még biztosabb a lehető legoptimálisabb végeredmény.
Az talán mindenki számára nyilvánvaló, hogy a nagyobb méretű épületek tervezéséhez több mérnök együttműködése szükséges. Nincs ez másként a családi házak tervezésénél sem – noha tapasztalataink szerint ezt ma már egyre kevesebben gondolják így – vallja a SzeRaKo Csoport tervezőiroda. Ráerősít az elmúlt években egyre inkább elterjedt, az építési engedélyt felváltó, ún. „egyszerű bejelentési” tervdokumentáció elnevezése is. Pedig a leghatékonyabb, ha a tervezési munkában részt vevő valamennyi mérnök egymással együttműködve, az egyes tervezési fázisokon a legjobb tudása szerint dolgozik. Az előkészítő mérnöki munkák éppen olyan fontosak, mint az építészmérnök munkája vagy a szakmérnök hozzáértése. E három szakember először egymástól függetlenül kezdi meg a tervezési munkát a megrendelőtől kapott elvek alapján, majd az így létrejött koncepciótervek következő lépése a már pontosabb vázlatterv, amelyet a végső, számítógépes tervfeldolgozás követ. És itt még mindig nincs vége!
Az építésziroda folytatja le a bejelentési vagy engedélyezési eljárást, majd elkészítik az épület kiviteli terveit – igény esetén belsőépítésszel együttműködve–, látványtervekkel téve teljessé a munkát.

Otthonunk kényelmét hosszú évtizedekre választjuk…
Bizony nem mindegy, hogy az adott tér az évtizedek során valóban bennünket szolgál-e, kihasználtuk-e a teljes, beépíthető területet, figyelembe vettek-e olyan, derűs mindennapjainkhoz nagyon is sokat jelentő dolgokat, mint a telek tájolása, benapozottsága, amitől jóval kedvezőbb, komfortosabb otthon születik. Az egyedi tervezéstől sokan azért tartanak, mert túl drágának vagy időigényesnek gondolják a folyamatot, holott a tervezés díja csupán töredéke az épület teljes bekerülési költségének, igaz az is, hogy néhány héttel valóban hosszabb lesz, mint típusterv esetén, ám az építkezés több hónapos, akár éves folyamatához képest mindez a néhány hét elenyészőnek tekinthető. Márpedig leendő házunkat évtizedekre tervezzük, így az egyedi tervezés, a személyre szabott megoldások kényelme e hosszú időt tekintve jóval nagyobb értéket képvisel. Az igazi, ránk szabott megoldásokat, egyedi házterveket tehát érdemes úgy felfogni, mint egy tökéletesen ránk szabott ruhát: lehet, hogy kicsivel több a költség vagy az idő, de kétségtelen, hogy ha jövőbeli otthonunkról van szó, ahol élni, pihenni, feltöltődni fogunk, megéri az a kicsivel több ráfordítás!

Teraszok szemszögéből nézve

Összegzésként a 3 legfőbb érv az egyedi tervezésű családi ház mellett:

  1. Maximális személyre szabhatóság – ahol házunk pontosan a mi igényeinkhez, életmódunkhoz és esztétikai elképzelésünkhöz igazodik.
  2. Optimális telekhasználat – az építészek figyelembe veszik a telek adottságait, benapozását és tájolását, amellyel jóval komfortosabb, ideálisabb otthon lesz a végeredmény.
  3. Egyedi építészeti megoldások – sem a belső elrendezés, sem pedig a külső megjelenés, dizájn terén nem szorulunk kompromisszumkötésekre.

A mi Otthonunk egy hangulatos otthon

A SzeRaKo Építészirodát három olyan profi építészmérnök alapította, akik tudásukkal, tapasztalatukkal tudatosan törekednek arra, hogy a családias, kellemes légkör megtartása mellett a változatos, naprakész igényeket is teljesítsék. 1999 óta sikeresen működnek, több száz elégedett ügyféllel a hátuk mögött, kollégáik között tapasztalt és pályakezdő mérnökök egyaránt dolgoznak, így a fiatalos lendületet és a nagyobb tudáson alapuló megfontoltságot harmonikusan ötvözik.
Jelenleg hat építész részvételével, a szakmérnök kollégákkal kiegészülve összesen 14 fővel végzik a tervezési munkákat, teljeskörű ügyintézéssel. Országszerte, valamennyi épületen több építész kolléga dolgozik, így garantálva a professzionális, egyedi, személyre szabott, a rendelkezésre álló teret és adottságokat a lehető legjobban kihasználó, tervek és otthonok megszületését.

Ha Ön is olyan otthont szeretne, amely tökéletesen illeszkedik az életéhez és a telek adottságaihoz, forduljon hozzájuk bizalommal!

SzeRaKo Építész Iroda
1117 Budapest, Október huszonharmadika u. 25.
Telefon.: 20/ 216 6242
www.szerako.hu


Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop