Ha Rousseau ma építkezne

Ki ne álmodna erdő szélén, tóparton álló otthonról, amelyet vadvirágok illata tölt be, és az ablakból fákra, mezőkre lehet látni. Ahol a levegő tiszta, a csendet csak a madarak éneke vagy kedvenc zenénk dallamai törik meg, és ahol nyugalomban, biztonságban érezzük magunkat.

 

 

Ma már sajnos nagyon kevesen élnek ilyen mesébe illő helyen, mi, a többség csak álmodozunk róla, lakjunk akár vidéken, akár városban. Elvétve ugyan találhatunk „természetes” lakóhelyet, de ha végül akad is ilyen, feltehetően túlságosan távol esik a munkahelyünktől, a gyerekek iskolájától, vagy egyszerűen olyan drága, hogy nem tudjuk megfizetni. Így hát a rendelkezésre álló lehetőségekből alakítjuk ki álmaink természetközeli otthonát.

 

 

Ez csak természetes

 

Kézenfekvő megoldás, hogy cserepes növényeket nevelünk a lakásban, vagy madáretetőt szerelünk a kertbe, erkélyre. De szerencsére arra is egyre többen gondolnak, hogy a legalapvetőbb lehetőség a természetes otthon megvalósításához a természetes építőanyagok használata, hisz az egészséges otthon a jól megválasztott építőanyagoknál kezdődik.

 

A gond azonban az építőanyag kiválasztásánál jelentkezik. Ma már szinte minden anyagot úgy hirdetnek, hogy az természetes, egészséges, környezetbarát. A tengernyi választékban szakmai segítség nélkül nehéz megtalálni a valóban természetes matériákat. Természetes anyagokat bemutató összeállításunkkal segítünk eligazodni azoknak, akik igényesek otthonukra, és szem előtt tartják családjuk egészségét, élő környezetünk jövőjét.

 

Joggal mondhatja minden gyártó, hogy az alapanyag, amelyből terméke készült, természetes, hiszen nem áll rendelkezésre más alapanyagforrás, mint a bolygó, ahol élünk. Azt már kevesen említik meg, hogy a természetből vett anyagokat milyen mértékben alakítják át a gyártás során. Amikor a természetes alapanyagokat vegyi úton megváltoztatják, ezek szintetikus anyagokká válnak. A folyamat során teljes mértékben elveszítik eredeti tulajdonságaikat, és sok esetben az emberi szervezetre ártalmassá válnak. Márpedig számos építőanyag, amelyről nem is gondolnánk, tartalmaz kémiai úton előállított szintetikus anyagokat, például vegyileg kezelt faanyagok, farostlemezek, festékek, kötőanyagok.

 

Minél kevesebb és minél egyszerűbb átalakításon esik át az alapanyag, annál közelebb áll eredeti, természetes állapotához. Ilyenek például az égetett kerámia építőanyagok, mint a tégla vagy a cserép. Ezeket agyagból készítik, amelyet vízzel és például fűrészporral vagy rizshéjjal kevernek, majd kiégetik. Az égetés során az agyag eredeti tulajdonságai megmaradnak, viszont szilárdabb és a vízzel szemben ellenálló lesz, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy kiváló építőanyag váljék belőle.

Kölcsönkapott környezet
Mára közhelyszámba megy az a bölcs mondás, amely szerint „…a Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.” És valóban: mindennapi döntéseink, cselekedeteink során egyre fontosabb, hogy környezetkímélő megoldásokat válasszunk. Tehát az sem mindegy, milyen mértékű víz-, talaj- vagy légszennyezésért felelős házunk építőanyaga.
A kémiailag, vegyi úton átalakított anyagok gyártása során a környezetünkbe káros szennyezőanyagok kerülnek. Sokszor ez fel sem tűnik, hiszen a gyártás lakóhelyünktől távol, gyakran más földrészen történik – ez már önmagában is rossz hír, hiszen a hosszú szállítás nagy környezetszennyezéssel jár.
A természetes módon, kémiai átalakítás nélkül készült építőanyagok csak minimálisan terhelik káros anyagokkal bolygónkat, veszélyes, egészségre káros anyagokkal pedig egyáltalán nem. Ráadásul, ha jól választjuk meg őket, akkor a közelünkben készülnek, tehát a szállításuk sem okoz jelentős környezetszennyezést.
Az agyag például szinte mindenütt megtalálható alapanyag, tehát ha kerámiacserepet, téglát tervezünk otthonunk kialakításához, biztosan találunk a közelünkben gyártott terméket. De ha padlónk burkolásához hazai tégla- vagy kerámiaburkolatot választunk, vagy a Magyarországon honos fafajból előállított parkettát, akkor is elkerülhetjük a hosszú szállítás miatti környezetterhelést.

Egészséges otthon
A jelen és jövő generációit nem csak a tiszta környezet, de az egészséges otthon is megilleti. A természetes építőanyagok olyan lakókörnyezetet teremtenek, amely mindenki számára ideális.
Mivel a természetes építőanyagok vegyi anyagokat nem tartalmaznak, ezért otthonunk levegőjébe sem bocsátnak ki káros vegyületeket. Ez nagyon fontos, hiszen életünk legnagyobb részét a lakásban töltjük, így ha ott káros anyagok fordulnak elő, azok hosszú időn keresztül rombolják egészségünket. A falak között a levegőben terjengő anyagok különösen a kisgyermekek és az allergiások, asztmások számára veszélyesek, ezért számukra különösen fontos a természetes alapanyagokból épült otthon.
A természetes falazatok ezen felül jó hőszigetelő és hőtároló képességűek, ami azt jelenti, hogy télen meleg, nyáron kellemesen hűvös klímát biztosítanak. A tégla páraáteresztő képessége is kiváló, ez hozzájárul ahhoz, hogy szobánk levegője mindig megfelelő páratartalmú legyen, és egyben meggátolja a penészedést – ez ismét fontos szempont a gyermekek és allergiások számára.

Generációkon át
Magyarországon a lakás, a ház, ahol élünk, a családi békét, a hosszú távú biztonságot jelenti. Életünk során nem szívesen költözünk többször, egy élet munkájával megteremtett otthonunkat, barátainkat, rokonainkat nem hagyjuk könnyen hátra. Amikor lakást vásárolunk, házat építünk, életre szóló döntést hozunk. Jogos elvárás tehát az építőanyagokkal szemben, hogy tartósak legyenek, akár több nemzedéket is kiszolgáljanak változatlan minőségben. Ennek bizonyítására elég csak mondjuk Szentendre belvárosán végigsétálni, ahol a több száz éves téglaházak hangulatos és időtálló cseréptetőkkel régi szépségükben maradtak meg.
A természetes építőanyagok az emberi civilizációval egyidősek, és gyártásuk elve mindmáig megmaradt, de a technológia fejlődésével tulajdonságaik javultak, ugyanakkor természetességük sem csorbult. Biztosra vehetjük, hogy természetes anyagból épült, ezzel burkolt és berendezett házunk még száz év múlva is megállja a helyét. Nem véletlen, hogy az ingatlanhirdetésekben külön kihangsúlyozzák hogy „téglaházban eladó”, hiszen ezek az anyagok értékállók. És valóban, mi magunk hosszú évtizedeken át jól érezzük magunkat természetes otthonunkban, és kétségtelen, hogy gyermekeink, unokáink is szívesen élnek majd benne.

A virágok választása
Ha választani lehet egy kerámia virágcserép és egy műanyagból készült változat között, akkor biztos a kerámiát választjuk. Miért – Egyrészt, mert a kerámia esetében tudjuk miből van: agyagból, semmi másból. Másrészt, mert a virágaink is jobban érzik magukat a kerámia cserépben. Harmadrészt, mert a kerámiacserép egyszerűen szép.
A természetes anyagok azon túl, hogy egészségesek, biztonságosak, környezetbarátok, nagyon dekoratívak. Márpedig otthonunk esetében ugyancsak lényeges szempont, hogy az anyagok, amelyekből épül, tetszetősek legyenek. A természetes anyagokból modern és hagyományos stílusú otthonok egyaránt építhetők, mindenki kedve szerint alakíthatja és használhatja őket. Mi több, nem csak új állapotukban szépek, de azok is maradnak, hiszen a természetes anyagok az idővel nem veszítenek szépségükből. Csak megérnek, s talán még szebbé válnak. Ráadásul sohasem mennek ki a divatból: a természetes szépség ugyanis örök érvényű.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop