Folyópart a kert végében

Megrendítően újszerű épület egy folyó menti település hagyományos, falusias utcaképében. Ifjú és Idős Fekete Lajos, apa és fia, mindketten építész tervezők, és mindketten mernek nagyot álmodni. Amikor megrendelőjük a régi vályogház helyére másik épületet gondolt, talán mégsem ennyire újszerűt képzelt. Ma azonban már szerelmes az otthonába.

 

 

Mindannyian úgy vagyunk ezzel, hogy egy külső mögé rögtön belsőt feltételezünk. Első pillantásra ez a ház egy fiatal, trendvadász páros családi hajlékának tűnik, akik ugyan vissza akartak vonulni a nagyvárosi forgatagtól, mégis szerették volna annak minden kényelmét. De nem. Csengetésünkre kedves háziasszony nyit ajtót, akit az épület úrnőjeként üdvözölhetünk, s ahogy beljebb sétálunk a falak közé, már abban is biztosak vagyunk, hogy párja sem volt bátortalan, mikor kiválasztotta a berendezési tárgyakat. Mivel a ház utcafrontja zártsoros beépítésű,

 

a szomszédos házakhoz alkalmazkodó, szégyenlős, merészségében is szolid épületet mutat. Az elektromos garázskapu és a bejárati ajtó szűken engedi a bepillantást. Az utcán járók nem is sejtik, micsoda kitárulkozás jut osztályrészéül annak, aki a házon áthaladva a víz felé indul a kertben. Merthogy az otthon olyannyira Duna-parti, hogy a kerten át egészen a vízig visz az út. Annak idején a telek egybefolyt a szomszédos kertekkel, kerítés nem szeparálta egymástól a szomszédokat, így elsőként az elszigetelődést kellett megoldani.

 

A nappali előtti gránitlapos teraszba úszómedencét építettek, amit az L alakú épület szárnyai fognak közre. A fürdőteraszról néhány lépcsőn a hosszúkás kertbe jutunk, ahol cserjék, bokrok és őshonos kisfák között kanyarog a gyalogút. A hatalmas diófát az építkezés során kényszerűségből megcsonkították, mert lelógó ágaitól nem tudtak bejönni a munkagépek.

 

Vendéglátóink egy új építésű budapesti lakásból vágyakoztak a zöld után, a ház ura ugyanis a kert szerelmese. Amint hazaér a munkából, lezuhanyozik, és teljes menetfelszerelésben siet ki a kertbe, hogy kezelésbe vegye a friss gyepet, az örökzöldeket, vagy éppen a gyümölcsfák valamelyikét. Esetleg gyerekkori kedvtelését űzve kajakozni megy a vízre. Ezalatt párja a hatalmas amerikai konyhás nappaliban készíti a vacsorát, de neki sem kell

 

lemondania a zöld közelségéről, hiszen a hatalmas panorámaablakokon kívül még a konyhapult felett is a fákra látni.

 

A csupa fény otthon tucatnyi modern jellegzetességgel bír. A szürke gránitpadlón bükkszínű laminátbútorok pihennek, az ablaktalan falakon üvegtéglakockák engedik belopódzni a fényt, sőt, még az emeletre vezető lépcső lapjai is üvegtéglából épültek. Így az egyébként monumentális építmény könnyednek hat, s szinte lebeg az étkező fölött. Az emeleten szolid fürdőszoba, az unokáknak fenntartott dühöngő, egy vendégszoba, valamint egy impozáns méretű hálóhelyiség található. Utóbbiban nem is az ágy, hanem a két hatalmas és kényelmes olvasó-tévéző fotelé a főszerep. Az igazi emeleti bravúr azonban a galéria padlózata, amelyen átlátni nem lehet ugyan, de a sötét földszint fölötti megvilágított emeletről átsejlik rajta a fény.

 

Elfoglalt házigazdáink szokatlan módját választották a bútorbeszerzésnek, ugyanis ketten kétfelé, más-más üzletekbe mentek, ki-ki a maga szabadidejében, hogy beszerezzék a hiányzó berendezési tárgyakat. Így aztán mindketten meglepetést szereztek a másiknak választásukkal, megmenekülve az üzletekben vívott családi csatáktól. A legnagyobb megdöbbenést a házigazda váltotta ki az élénk színű kanapékkal, amelyeket első látásra párja kételkedve fogadott, de azóta ő is szívesen időzik benne a tévé előtt.

 

 

Fekete Lajos András

1996-ban végzett a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki karán,
tervezői szakirányon
1994-1995 Université Technique de Lyon Állami
ösztöndíj, nemzetközi pályázat
1996 Diplomadíj
Gyakorlati tapasztalatait 1995-től a CITINVEST Kft. -nél szerezte, ahol édesapja, dr. Fekete Lajos a társtulajdonos és egyben vezető tervező.
Fontosabb munkái:
2002-től Marina Part, 2001-2003: Kleopátra-ház
2001-2002: Galerie Marchande Auchan, Budaőrs
1999: Renault Budakalász, 1998: Zsigmond udvar
Pályázatok:
Országos Levéltár új épülete – kiemelt megvétel
Kleopátra ház meghívásos tervpályázat
– 1. helyezés, megbízás
Egyetemi kollégium új épületei Debrecen – megosztott 1. hely
Többfunkciós sportcsarnok, Mosonmagyaróvár – 2. díj
Fehérvári úti piacrekonstrukció – 2. Díj

Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop