Felületkezelő készítmények otthonunkban

Új faszerkezetek pácolását, lakkozását vagy lazúrozását, valamint a régi, elöregedett felületek karbantartását, felújítását akár saját magunk is elvégezhetjük. Nagyon fontos tudni, hogy több hazai fafaj alkalmatlan (például a bükk) kültéri felhasználásra, alacsony természetes ellenállóságuk, vagy nehezen impregnálhatóságuk miatt. A legjobb megoldás erdei vagy lucfenyőből készíteni/készíttetni a szerkezeteket. Ezek a faanyagok könnyen, alacsony áron beszerezhetők, jól megmunkálhatók, impregnálhatók.

 

 

Az új fafelületek kezelésének megkezdése előtt el kell döntenünk, hogy egy általános esztétikumot nyújtó vékonylazúrt, vagy annál szebb felületet adó „húsosabb” vastaglazúrt, esetleg festéket fogunk felhasználni. A vékonylazúr jellegű felületkezelő anyagok előnye, hogy szakmai felkészültséget nem igényel, könnyen felhordható, 1 legfeljebb 2 anyag felhasználásával teljes védelem érhető el, a bevonat hosszú távon sem fog leperegni vagy levelekben leválni, könnyen felújítható és többnyire pénztárcakímélő megoldást jelent. A vastaglazúrok és festékek felhasználása esetén több fontos követelményt kell betartani. (Bővebben: www.milesi.hu)

 

A vastaglazúrokkal és festékekkel nehezebb dolgozni, mint a vékonylazúr jellegű készítményekkel. Ezen készítmények esetén a felhasználási előírásokat a legmesszebbmenőkig be kell tartani. Helytelen előkészítés és felhasználás esetén nemcsak esztétikátlan, hanem sérülékeny, gyorsan tönkremenő bevonatot, ill. szerkezetet kapunk. A vastag bevonatok rendszeres karbantartást igényelnek. A kültéri szerkezetekről a rendszeres karbantartás hiányában a vastag bevonatok lepereghetnek. Az ilyen bevonattal ellátott fafelületek csak nehezen, a régi bevonat teljes eltávolításával újíthatók fel.
Egy kültéri szerkezet felépítése, elhelyezkedése behatárolja a felhasználható felületkezelő-anyag típusokat. Tisztában kell lennünk a faanyag azon tulajdonságával, hogy az a páratartalom változásával folyamatosan zsugorodik, majd dagad. A faanyag mozgásából eredően a felületen (kivéve a rétegragasztott / tömbösített alapanyagok esetén) kisebb-nagyobb repedések jelennek meg. Amennyiben a kezelésre váró szerkezet csapadékhatástól teljesen védett helyen van a vastag bevonatok is nyugodtan használhatók. Minden további esetben, amikor az adott szerkezet csapadékhatásnak is ki lehet téve, kerüljük a vastag bevonatok alkalmazását. A faanyagok felülete óhatatlanul megreped, és a repedések mentén a csapadék behatol a faanyag belsejébe. A folyamatosan nedvesedő faanyagon a vastagbevonatok tapadása akár 3-6 hónap alatt erősen lecsökken, melynek következtében megkezdődik a bevonat leválása, lepergése.
A megfelelő faanyag és felületkezelő anyag-típus kiválasztás után határozzuk meg, hogy milyen színeket szeretnénk elérni. A Milesi (hozott színminta alapján) egyedi színek létrehozásával segíti Önt álmai megvalósításában. A festés megkezdése előtt ne felejtsünk el két nagyon fontos dolgot: 1, A kapott készítményeket mindig alaposan keverjük fel; 2, A megadott leírás alapján készítsünk egy viszonylag nagyobb mintadarabot, amelyen le tudjuk ellenőrizni a tényleges színhatást.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop