Engedélyezés előtt áll a Lasselsberger-Knauf legújabb fejlesztése, amelynek segítségével kánikulák idején klímaberendezés használata nélkül is 26 °C alatt lehet tartani az épületek belső hőmérsékletét. A rendkívül nagy hőelnyelő képességű vakolat idén négy budapesti lakásban vizsgázott, amelyeknél a legnagyobb hőhullámok idején sem lehetett túlmelegedést tapasztalni. Az új magyar fejlesztés 2016‑ban kerül forgalomba.
Jelentősen csökkenthető az épületek energiafelhasználása és hőingadozása a Lasselsberger-Knauf Kft. (LB-Knauf) bevezetés előtt álló termékével, amely az esetek többségében gyakorlatilag feleslegessé teszi a klímaberendezések használatát. A cég által kifejlesztett fázisváltó vakolattal ellátott helyiségek hőmérséklete ugyanis a nyár legforróbb napjaiban sem emelkedik 26 °C fölé. Ennek oka, hogy a vakolatban lévő különleges adalékanyag óriási mennyiségű hőenergiát képes elnyelni, miközben szerkezetében a jég olvadásához hasonló jelenség játszódik le.
A halmazállapot változása, vagyis az eredetileg szilárd adalékanyag folyékonnyá válása hőt von el környezetéből, így a helyiség hőmérséklete addig nem emelkedik egy előre meghatározott szint fölé, amíg a folyamat véget nem ér. Az éjszakai órákban, amikor a levegő ismét visszahűl, egyszerű szellőztetéssel állítható vissza a szilárd halmazállapot. Az adalékanyag szerepét az LB-Knauf hőmérsékletszabályozó vakolatánál nagy tisztaságú, mikrokapszulázott paraffin tölti be, amelynek esetében gyorsított ciklusvizsgálaton alapuló modellkísérletek igazolják, hogy legalább 30 évig megőrzi különleges hőelnyelő és hőleadó tulajdonságát.
A cég új terméke lakások, irodák, közintézmények és üzletek belső tereinek bevonására egyaránt felhasználható. Alkalmazása jelentős segítséget jelent azoknak a helyiségeknek a hőmérsékletszabályozásánál, ahol viszonylag kis hőtároló tömeg áll rendelkezésre. A fejlesztés fontos szerepet játszhat a passzívházak energiamérlegének alakításában is.
Sipos Imre, a Lasselsberger-Knauf Kft. marketing- és fejlesztési igazgatója szerint az új termék Közép-Európában egyedülálló innovációnak számít. „A többéves kutatómunka utolsó fázisában kiválasztottunk négy budapesti lakást, ahol ellenőrzött körülmények között vizsgáltuk az anyag tulajdonságait és hőmérsékletszabályozó képességét. A mérési eredmények azt mutatják, hogy valamennyi teszthelyszínen jelentősen csökkent a hőingadozás, és az új vakolattal bevont helyiségekben a legmelegebb nyári napokon is 26 fok körül alakult a hőmérséklet. Jelenleg az engedélyezési eljárás előtti utolsó simításokat végezzük a terméken, amelyet 2016 első felében, tehát még a nyári időszak előtt szeretnénk piacra dobni” – mondta Sipos Imre.
Hozzászólások