Eső gombnyomásra

A családi ház dísze az épületet körülvevő, változatosan beültetett kert. Az egymás mellett élő növényeknek azonban különböző a vízigényük, máskor, máshogyan kell öntözni a gyepet, a bokrokat, a különböző virágokat, a veteményest.

 

 

Kertünk növényeit locsolhatjuk öntözőkannával és slaggal is.

 

Ám időt, energiát és rengeteg vizet takaríthatunk meg, ha a kertben automata öntözőrendszer működik. Segítségével a víz tervezetten jut a kívánt ágyásba, a bokor tövébe, a gyepre, így takarékosabb a vízfelhasználás. Pont akkor, pont olyan intenzitással, pont annyi vízzel látja el a növényeinket, amennyire azoknak szükségük van, alkalmazkodva a talaj minőségéhez, a domborzathoz, vagy akár az időjáráshoz. Megkülönbözteti az öntözendő, az öntözhető (pl. kerti utak) és az öntözésből kizárt területeket (pl. épületek, kerítés, homokozó).

Megosztott
terhelés

Az öntözőrendszer egy kifejezetten az öntözés céljára a kertben kiépített csőhálózat, amely a vezérlőberendezésen keresztül a fúrt kút szivattyújához vagy a ház vízhálózatához csatlakozva nyeri a vizet. A csővégekre a különböző igényeknek megfelelően más-más intenzitással működő szórófejek kerülnek, ezeken keresztül juttatjuk el a vizet a növényekhez.
Egyszerre több leágazáson, – körön” keresztül, önállóan időzítve, különböző igényeket tud kielégíteni. A kert a növényzet alapján felosztható kisebb locsolási felületekre, ahol mind-mind önálló programként működik a locsolás, így megoszlik a vízhálózat terhelése is, de a kert sem egyszerre nedves mindenütt.
A rendszerből szinte semmi sem látszik. A vezérlést végző automatika telepíthető kültérbe és a házon belülre is, és a rádió-távirányítás is megvalósítható. Beállítható, mikor, mennyi ideig működjenek a különböző helyeken elhelyezett öntözők, permetezők, csepegtetők.
A mágnesszelepek talajba süllyesztett, nyitható fedelű dobozokba rejtve nyitják vagy zárják egy-egy körön a víz útját a szórófejek felé. Esőérzékelő is csatlakoztatható hozzájuk, így ha elered az eső, automatikusan leáll a locsolás.

Változatos
szórófejek

A csőhálózat a talaj szintje alatt fut, és a szórófejek is csak addig emelkednek ki a földből, míg a vizet spriccelik. Utána automatikusan visszahúzódnak a talaj felszínéig, így nem zavarják a fűnyírást, a kert használatát.
A különböző konstrukciójú öntözőfejek kisebb-nagyobb sugarú körben képesek az esőztetésre. Hatótávolságuk néhány métertől akár 10-15 méteresig terjedhet. Készülnek kis felületek locsolására is alkalmas fúvókák cserjék, sziklakertek vízellátására. A szórófejen a víz mennyisége és iránya is állítható, így – kitakarhatjuk” a víz útjából a kert vízre érzékeny vagy csekély vízigényű részleteit. A szórófejek nagy intenzitású vízkibocsátásra szolgálnak. Ha hosszú időn át, koncentráltan, sok vizet kell a talajba juttatnunk, csepegtetőn át öntözzünk. Ilyenkor alacsony nyomáson, apró lyukakon át cseppenként jut a víz a talajba.
Az öntözőrendszert, a csöveket télre vízteleníteni kell, a kiépítéstől függően automatikus vízleeresztéssel vagy kompresszor segítségével, sűrített levegővel. E tevékenység nagy körültekintést igényel, de ne feledjük: lényegesen egyszerűbb ősszel vízteleníteni a rendszert, mint tavasszal a hibákat javítani.

Karbantartás,
használat

Tavasszal az üzemeltetés a csőhálózat, a szelepek és az automatika ellenőrzésével kezdődik. A szórófejek szűrőjét, valamint a fővízszűrőt (ha van ilyen) ki kell tisztítani, de szükséges lehet a csövek átmosása is. Az automatikát állítsuk be a tavaszi időjárásnak megfelelően, körönként, majd az egész rendszert fokozatosan növekvő terhelés mellett próbáljuk ki.
A cserjéket, fákat és magasabb évelőket ritkábban, de mélyebben kell öntözni. A gyepet gyakrabban – bár nem naponta – , rövidebb ideig öntözzük. Leggyakrabban – száraz időben naponta – az egynyári virágokat és a veteményest kell locsolni.
A legkedvezőbb, ha az öntözést a kora reggeli órákra időzítjük, ilyenkor a legnagyobb a víznyomás, és ritkán szeles az idő. A nap legmelegebb óráiban kerüljük az öntözést, ilyenkor az öntözővíz jelentős része a földbe jutás előtt elpárolog, s könnyen kiéghet a növényzet. Kánikulában azonban 1-2 perces hűsítő öntözés megengedhető.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop