Értékmentés és teremtés Gödöllőn

A fővárostól mindössze harminc kilométerre található az elsősorban kastélyáról és egyeteméről ismert Gödöllő. Az egykori főúri, majd királyi kastély mellett a csodálatos parkok, a máriabesnyői kegyhely és a Sisi-kultusz számtalan emléke csalogatja az ide látogatókat.

 

 

A település arculata az elmúlt években jelentős változásnak indult, s mivel a város rendkívül eredményesen szerepelt a különböző uniós pályázatokon, a következő hónapokban olyan kevésbé ismert kulturális emlékei is visszanyerhetik eredeti pompájukat, mint a jelenlegi vasútállomás épülete, vagy az egykori Grassalkovich-filagória, amelynek mára csak a romjai maradtak meg. Gödöllő belvárosának kisvárosi hangulatát emeli majd átalakítása után a főtér, ahol hangulatos pihenők nyújtanak felüdülést a kikapcsolódni vágyóknak, akik akár itt is éjszakázhatnak, hiszen egy évvel ezelőtt egy szépen felújított szecessziós épületben megnyitotta kapuit az Erzsébet királyné szálloda.

 

Megújuló Sisi-emlékek
A hazai Sisi-kultusz központjaként is számon tartott Gödöllő ékessége a királyi kastély. A patinás falak egy részét már felújították, az idei nyáron pedig újabb munkákat kezdtek el. Dolgoznak a Gizella- és a Rudolf-szárnyon, újjáépítik Erzsébet királyné egykori teraszát, felújítják a Horthy-bunkert. Ezúttal nem csak az épületet teszik rendbe, hanem az egykori hatalmas parknak azt a részét is, amely ma is a kastélyhoz tartozik. Korábban ugyanis a jelenlegi Alsópark a kastély része volt, s a XIX. század második feléig a hattyús tó nyújtott páratlan látványt az ide látogatóknak. A tavat, amit Ferenc József parancsára temettek be, az önkormányzat saját erőből építi újjá. A parkból nézve a tó, hátterében az egyébként is gyönyörű barokk kastéllyal, páratlan látványt nyújt majd.

Értékőrzés a belvárosban
Míg korábban a látogatók számára a jelenlegi bazilika, valamint a kastély megtekintése volt a cél, a megújuló belváros sokak számára jelenthet majd vonzerőt. A felújítás szempontjai az értékmegőrzés és az értékteremtés volt. Ennek jegyében létesült az Erzsébet királyné szálloda a végső pusztulástól megmentett egykori járási hivatal szecessziós épületében. A megújuló főtérrel ez az épület is szebb környezetbe kerül, mivel egy pihenőkkel, vízjátékkal és szobrokkal díszített park fogadja majd a vendégeket.
A szintén a főtéren lévő Gödöllői Városi Múzeum állandó kiállításaként látható október 20-ától az országos cserkész gyűjtemény, ami a hazai cserkészéletet és annak relikviáit mutatja be abban a városban, amely 1933-ban a jamboreenak, 1939-ben pedig a leánycserkész világ-találkozónak adott otthont. A múzeum egyben az első állomása az innen induló és a máriabesnyői temetőben, Teleki Pál sírjánál befejeződő cserkészösvénynek.


Cserkészfiú az Alsóparkban

A gödöllői történelmi helyszínek megújulása az EGT/Norvég Alaphoz benyújtott „Várostörténeti és kulturális szempontból jelentős helyszínek rehabilitációja, többcélú hasznosítása” című pályázatnak köszönhető. Az 1 701 238 eurós támogatás eredményeként megszépül a korábban a királyi kastélyhoz tartozó Alsópark és az Erzsébet-park egy része, a máriabesnyői bazilika előtti terület, az egykori királyi váróban pedig a felújítást követően múzeumot és idegenforgalmi szolgáltató helyet alakítanak ki.

Váróteremből múzeum
A következő hónapokban visszaépítik a mára leromlott, egykor díszes műemléképület kupolás fedélszerkezetét, a három homlokzaton végigfutó egykori kovácsoltvas oszlopokon álló, míves perontetőt, és felújítják a város felőli oldalon a kocsifelhajtót, valamint az előtte lévő területet és a két oldalán hajdan volt kerti ágyásokat. Ezt követően már nem váróteremként, hanem múzeumként és idegenforgalmi létesítményként fogadja az ide érkezőket. Az épületben közlekedéstörténeti és helytörténeti kiállítást alakítanak ki, ahol a Közlekedési Múzeum az udvari vonatokkal és a királyi várók legszebb emlékeivel ismerteti majd meg a látogatókat. Többek között itt lesz megtekinthető az egykori királyi váró Erzsébet-szalonjának hat darabos bútor garnitúrája, a Tisza-vidéki vasút udvari kocsijának 1857-ből megmaradt bútorzata és a Stróbl Alajos által készített Erzsébet királyné és Ferenc József mellszobor, melyek egykor is itt álltak.


A királyi váró látványterve, amely I. ferenc József és Erzsébet királyné számára épült az 1800-as évek végén

Parkok, sétányok, hársfasor
A királyi várótól csak néhány lépés választja el a szintén jelentősen átalakuló Alsóparkot, amin keresztül ma is hangulatos sétát téve juthatunk el a város központjába. A parkot átalakítják, a tervekben sétányok, utak kialakítása mellett hársfasor telepítése is szerepel, de ennek a programnak a részeként állítják majd helyre a Gödöllő szimbólumává vált Világfát is.
Gödöllő másik ékessége az Erzsébet-park, amit a köztudottan természetszerető királyné emlékére alakítottak ki, akinek itt található egészalakos bronzszobra, mely ma is zarándokhelye az őt tisztelőknek. A következő hónapokban a szobrot felújítják, környezetében díszparkot alakítanak ki, ahonnan rálátás nyílik majd az Erzsébet-sziklára. Az itt található Kálvária is visszanyeri eredeti szépségét, a park első része pedig eredeti, 1901-es állapotát.
A királyné maga is megfordult az I. Grassalkovich Antal által 250 évvel ezelőtt építtetett máriabesnyői kegytemplomban, amit 2008-ban XVI. Benedek pápa basilica minor rangra emelt, s aminek környezete most tovább szépül. Az altemplom bejárati szintjére helyezik át az egykor az Antal-hegyen álló Grassalkovich-filagóriát. A jelenleg funkció nélküli, hat kőoszlopos, tető nélküli torzót eredeti szépségében állítják helyre. A kivitelezési munkák a jövő év elején kezdődhetnek meg, a beruházás 2011 áprilisában fejeződik be.


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop