Itt az ideje az ereszcsatorna-karbantartásnak A szélsőséges időjárás, a kemény tél során az épületek vízelvezető rendszere komoly terhelésnek volt kitéve. Az őszi levelek, a fagy, a hőingadozás és a rengeteg csapadék mind hatással volt rá. Sokan már csak a baj beköszöntével kapnak észbe, pedig évente fontos átvizsgálni ereszeinket, amelyre a kora tavasz a legalkalmasabb. A csatorna saját értékének sokszorosáért felelős, az épület egyik legfőbb állagmegóvója.
A házfal vizesedése csak egy az öt intő jelből, amely arra figyelmeztet, hogy ereszrendszerünk javításra, vagy cserére szorul – hívja fel a figyelmet a Lindab. Az elhanyagolt ereszcsatornából évente akár 360 gramm cinket is kimoshat az eső, a növények pedig érzékenyek erre: ha sok a cink a talajban, elpusztulnak.
A tavaszi eső aranyat ér – tartja a mondás –, de csak ami a természetet illeti. Egészen más a helyzet, ha építkezünk, vagy ha egy épület állagmegóvásáról van szó. Kevesen gondolnak arra, hogy az esővízelvezető rendszer az egyik legfőbb állagmegóvó funkcióval bír, saját értékének sokszorosáért felelős: közvetlenül, illetve közvetve óvja a falakat és az alapozást a folyamatos átnedvesedéstől. A megfelelő termékkiválasztás mellett nagyon fontos az évenkénti karbantartás, amiről sokan megfeledkeznek, így nagy veszélynek teszik ki ingatlanjukat. Erre a legalkalmasabb időpontot a kora tavaszi hetek jelentik, hiszen a nem megfelelő helyeken felgyülemlett víz fagyhatásra képes a legnagyobb károkat előidézni, amire sajnos általában tavasszal derül fény.
„A nem megfelelően karbantartott, vagy eleve rossz minőségű csatorna kihat a ház állapotára is, hiszen a rossz méretezés vagy hibás kivitelezés miatt túlfolyások, csöpögések, beázások keletkezhetnek. Innen pedig gyors út vezet a falak vizesedéséhez, sőt, akár az alapozás károsodásához is. A rendszer kiválasztásakor érdemes szem előtt tartani, hogy az ereszcsatorna-rendszerhez sokféle kiegészítő és tartozék szükséges, de fontos szempont a könnyű szerelhetőség, a garantált élettartam és ma már a színválaszték is” – hangsúlyozza Kotormán István, a Lindab fejlesztési és oktatási vezetője.
Öt intő jel, amire érdemes figyelni házunk épsége érdekében
- az ereszből csöpög, szivárog a csapadék, netán túlfolyás látható;
- a csatorna bármely része rozsdásodik, sérült, lyukas;
- vizesedik a ház fala és/vagy lábazata;
- a csatorna elemei szétesnek;
- a rendszer nem bírja a terhelést (pl. a nekitámasztott létrától, akár kisebb rúgástól benyomódik, a felgyülemlett esővíztől elmozdul, leszakad).
Eltömődés.
Ha megáll a víz a csatornában, dugulásra gyanakodhatunk – ezt azonnal szüntessük meg! Ha dugulást észlelünk, ne próbáljuk meg ütögetéssel eltávolítani, hiszen tönkretehetjük a csatornát! Az ősszel a csatornába hullott és ott télen elrohadt falevek lehetnek az összegyűlt csapadék akadálymentes elfolyásának legfőbb gátjai. Az elfolyni nem tudó víz megreked, terhelve így az egész rendszert: az eltömődött csatorna könnyen megroppanhat és leszakadhat, a sérült ereszből a házfalra folyó víz pedig sok kárt okozhat.
Szivárgás.
Gyakori probléma, hogy bizonyos anyagú (pl. alumínium vagy műanyag) csatornák rosszul viselik az időjárás viszontagságait (pl. nagy hőmérséklet-változás, fagyás, UV sugárzás), valamint a környezeti terhelés miatt sajnos egyre jellemzőbb savas esőt. Mindezeken túl a korszerűtlen tetőrendszerekből származó vegyszerek is okozhatják az eresz kilyukadását, a vízszivárgást: eleinte alattomban, csak foltokban nedvesítve a falat, amely hosszabb távon akár a lakás beázását is okozhatja.
A kiköpő hiánya.
További veszélyforrást jelent, ha a lefolyócső végéről hiányzik a kiköpő, hiszen a közvetlenül a ház talapzatának verődő esővíztől átnedvesedik a lábazat, ami idővel akár az épület megsüllyedését is okozhatja. Az esővizet célszerű külön erre rendszeresített hordóban tartani.
Mire figyeljünk, ha építkezésre, cserére kerül a sor?
Érdemes hosszú távon gondolkodni, és olyan ereszcsatorna-rendszert választani, amely nem deformálódik, nem vetemedik, nem repedezik, és hosszú évekig megbízhatóan állja az időjárás kihívásait. A korszerű rendszereket már nem kell szerelés közben csavarozni, a pattintós rendszernek köszönhetően a rozsdásodás veszélye is minimális. Fontos a könnyű, egyszerű szerelhetőség, amelynek köszönhetően ragasztók, segédanyagok nélkül, akár házilag is felszerelhetjük új ereszcsatorna-rendszerünket.
Sokan nem gondolnak rá, pedig a bevonat a termék lelke: az 50 μm vastag kétoldali, színes bevonatnak köszönhetően az eredeti termékek hosszú évekig tökéletes színtartással is bírnak.
Figyeljünk a kiterjedt garanciára is: nem mindegy, hogy a gyártó meddig vállal felelősséget a termékeiért. A LindabRainline® a rendszer minden egyes elemére 30 év garanciát vállal átrozsdásodással szemben.
Hozzászólások