Épületgépészeti tervezés

Az építkezés megkezdése előtt egyik fontos teendőnk, hogy a közműszolgáltatók elvi engedélyeiből tájékozódjunk a kötelezően elvégzendő tervezési feladatokról. A kötelező terveken kívül célszerű épületgépész tervezőt megbízni a központifűtés-tervezéssel is, hiszen a hőszükséglet számításával kiküszöbölhető a túlzottan nagy, vagy az indokolatlanul kicsi fűtőtest beépítése.

 

 

Kevesen tudják, hogy a víz- és csatornaszerelés megkezdése előtt az ingatlanon belüli víz- és csatornahálózat létesítéséről tervet kell készíttetni – mérnök kamarai azonosító számmal rendelkező épületgépész tervezővel.

 

Víz- és csatornaszerelés új építés esetén
A fentiek szerint elkészített terveket a vízművek, illetve a csatornázási művek munkatársaival engedélyeztetni kell. A kivitelezési munkákat csak e szolgáltatók engedélyének birtokában lehet megkezdeni.
A vízszerelés terv szerinti elkészülését a kivitelezői nyilatkozat beküldésével, a szennyvízcsatorna-kivitelezés elkészültét pedig az építtető írásos kérelmével jelezhetjük a közműszolgáltatók felé. A víz- és csatornaszolgáltató a benyújtott írásos bejelentésre helyszíni szemle nélkül kiadja a használatbavételi hozzájárulást, amely egyik mellékletét képezi majd az építéshatósághoz benyújtandó használatbavételi engedélykérelemnek, az ELMÛ, a kéményseprő, valamint a gázművek engedélye mellett.

Tervek és teendők a gázvezetékkel
Az épület gázszerelését szintén engedélyezett, kivitelezésre alkalmas gáz terv birtokában lehet megkezdeni. A kivitelezőnek a gázszerelés megkezdését be kell jelentenie a gázműveknél. A gázszerelési munka elkészülése után a kivitelező időpontot kér a gázművek műszaki ellenőreitől, mert jelenlétükben helyszíni szemle keretén belül történik a gázszerelés megfelelőségének ellenőrzése.
A helyszíni szemle idejére be kell szerezni kéményes készülék esetén a végleges kéményseprő szakvéleményt, amelyhez a kémény hő- és áramlástechnikai méretezését és kéménynyomvonal -tervet kell elkészíttetni épületgépész-tervezővel.
A kéményseprő a szükséges dokumentumok birtokában sikeres helyszíni szemle után adja ki szakvéleményét. Jó tudni, hogy minden eljárási cselekmény díjköteles.
Ezen túlmenően szükséges a gázvezetékhálózat EPH elektromos bekötésére, amelyről hiteles mérési jegyzőkönyvet kell átadni a gázművek műszaki ellenőrének.
A kémény méretezése során nyílt égésterű fűtőberendezés esetén biztosítani kell az égéshez a megfelelő kéményhuzatot, amelyeket légbeeresztő szelepek beépítésével tudunk elérni. A légszelepeket nyílászáró keretébe, vagy faláttörésbe lehet beépíteni. Ha lehetőség van rá, érdemes zárt égésterű (turbós) fűtőberendezések beépítésére törekedni, hiszen ezek a berendezések gyári bekötő duplafalú csövön ventillátor segítségével a szabadból nyerik az égési levegő mennyiségét, valamint az égéstermék is mesterséges úton távozik.
Gáztűzhely beépítése esetén is légbeeresztő szelep és szagelszívó beépítése szükséges, mert az új, fokozottan légzáró nyílászárók légmentessége miatt nem jön létre megfelelő légcsere a lakásokban.
Egy lakáson belül egyszerre szagelszívó berendezés és nyílt égésterű kéményes gázkészülék nem üzemelhet, ezért a berendezéseket elektromosan reteszelni kell, ellenkező esetben a szagelszívó okozta alacsonyabb légnyomás következtében az égéstermék visszaáramolhat a kéményből.
Sikeres gáz MEO után kerülhet felszerelésre a gázmérő, amely után lehet kérni a gázművek használatbavételi hozzájárulását.
Célszerű épületgépész tervezőt megbízni a központifűtés-tervezéssel is, hiszen ily módon a fűtési hálózat tervezésével elkerülhetők a kedvezőtlen áramlási viszonyok, légtelenítési problémák, szakszerűtlen csatlakozások.

Ha csak felújítunk
Egyszerűbb az eljárás abban az esetben, ha a családi ház, társasházi lakás felújítása során a gépészeti berendezéseket csak lecseréljük, helyzetük nem változik. Ilyenkor épületgépészeti terv készítése nem kötelező, kivéve, ha a gázberendezés cseréjére sor kerül. Ez esetben ugyanis ugyanúgy nélkülözhetetlen a fentiekben részletezett hivatalos kéményseprő-eljárás.
Ha az épület bővítése, tetőtér-beépítése, vagy a lakás átalakítása során bővülnek vagy átalakulnak az épületgépészeti hálózatok, természetesen szükség van a leírtaknak megfelelő kötelező gépészeti tervezésre.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop