Engedjük ki a párát!

Sok épületben probléma, hogy a magas páratartalom miatt a falak penészesedni kezdenek, ami veszélyes a lakók egészségi állapotára. A penész nem válogat, legyen szó akár új építésű, akár régi házról. A magas páratartalmú, nedves falú, penészes lakás egészségügyileg bizonyítottan káros, viszont ha megfelelő páraáteresztő tulajdonságú anyaggal szigetelünk, egy lépéssel közelebb kerülünk a probléma megoldásához.

engedjukkiaparat 720

Életünk nagy részét a négy fal közt töltjük, otthonunkból munkahelyünkre, munkahelyünkről pedig otthonunkba sietünk nap, mint nap. Életminőségünk szempontjából a kellemes belső klíma, az épületek beltéri levegő minősége fontosabb, mint gondolnánk. A nedvesség okozta károk túl sok otthonban megfigyelhetők, a nedvesség és a gombák pedig növelik az allergiás reakciók kockázatát.
Otthonunk megfelelő komfortérzetének elérése érdekében a megfelelő hőszigetelés, a légzáró építkezés és a szabályozott szellőztetés mind-mind lényeges eleme a megfelelő beltéri hőmérséklet kialakításának. A jó hőszigetelés megakadályozza, hogy a falak télen áthűljenek, nyáron pedig túlságosan felmelegedjenek. Ha azonban elégtelenül szigetelünk, vagy nem megfelelő hőszigetelési módszereket választunk, vagy esetleg túl keveset szellőztetünk, akkor fennáll a veszélye annak, hogy a meleg, nedves levegő lecsapódik a hideg vagy hőhidas, rosszul hőszigetelt felületeken. A kondenzáció (páralecsapódás) a felület nedvességéhez vezet, ami lehetővé teszi penész és egyéb allergének megtelepedését, vagyis hát a párásodás megszüntetésével előzhető meg a penészesedés, és az ebből adódó egészségügyi és esztétikai problémák kialakulása.

Mindez azt jelenti, hogy a hőhídak felületén lecsapódó pára a penészedés egyik fő oka. Az ún. hőhíd a különböző hővezetési tulajdonságú és eltérő geometriai formájú szerkezetek, anyagok csatlakozásánál alakul ki. A falszerkezet e felületei jobban vezetik a hőt, mint a szerkezet többi része. Egy jól szigetelt falszerkezet és egy hőhidas vagy rosszul szigetelt falszerkezet belső felületi hőmérsékleténél 4-5°C különbség is lehet. Ennyi pont elég ahhoz, hogy a levegő páratartalma kicsapódjon, és ha mindemellett nem szellőztetünk rendszeresen, megjelennek a penészfoltok a falon.
A penészesedés és párásodás könnyebben elkerülhető, ha a megfelelő szigetelőanyagot választjuk. A kőzetgyapot nyílt pórusú szerkezetének köszönhetően alacsony páravezetési ellenállás jellemzi, így a pára könnyen kiszabadul az épületen kívülre.
Az ún. páradiffúziós ellenállási tényező azt mutatja meg, hogy 1 m vastag anyag páravezetési ellenállása hogyan arányul 1 m vastag levegőéhez. A kőzetgyapoté 1,1-1,5, vagyis páradiffúziós ellenállása a levegőével majdnem megegyező, a vízpára tehát gyakorlatilag akadálytalanul vándorolhat a kőzetgyapotban. Emiatt a falak belső rétegei nem nedvesednek, gátolva ezzel a penész kialakulását és a gombák megtelepedését. Páraáteresztő tulajdonságának köszönhetően a homlokzatok egyik legjobb hőszigetelő anyagának számít, főleg abban az esetben, ha az épület megfelelő szellőztetése valamiért nem jól megoldható.

Otthonunk hőszigetelési problémáit megoldva a tartós, kellemes belső klíma érdekében még mindig fontos a megfelelő szellőztetés. A beáramló tiszta, friss levegő javítja a gyenge minőségű beltéri levegőt, megoldva ezzel a párásodás problémáját, téli időszakban pedig elég akár pár perc is az elhasznált levegő kicserélődésére. Fontos szem előtt tartani, hogy a párásodás megszüntetésével a penészgombák megtelepedését is gátoljuk, ezzel pedig nem csak esztétikai, hanem olyan egészségügyi problémáknak is elébe megyünk, mint például légúti megbetegedések, allergia, és ízületi gyulladások.

 

Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop