Egy jó döntés elegendő

Felavatták a Mediterrán Betoncserépgyár új bólyi gyáregységét. Bóly, Farkasd és Kunszentmiklós után ismét Bólyban ruházott be hazánk egyetlen, száz százalékig magyar tulajdonban lévő építőipari nagyvállalata, a MEDITERRÁN Magyarország Betoncserép-Gyártó Kft. A másfél milliárd forintos üzem, amely Közép-Európa legmodernebb betoncserép-gyártó üzeme, négyszáznegyven milliós uniós támogatással épült. Dr. Mészáros Vilmossal, a cég tulajdonosával beszélgettünk.

 

Bóly, ez a Pécs közeli, hangulatos kisváros hatalmas fejlődésnek indult az utóbbi években. Köszönhető mindez annak, hogy az önkormányzat vállalkozásokat segítő politikájának eredményeképpen a négyezer fős településen 463 vállalkozót tartanak nyilván. Nemrégiben adták át a település 55 hektáros ipari parkját, ahol jelenleg 21 cég tevékenykedik, s további fél tucat jelezte betelepülési szándékát. Itt létesült a MEDITERRÁN Kft. új betoncserép-gyára is, amely nemcsak hazánk, de Közép- Európa legmodernebb üzeme.

A Mészáros-cserepektől…

A MEDITERRÁN Kft. története egészen 1920-ig nyúlik vissza, amikor Mészáros Kálmán a ma Szlovákiához tartozó Negyeden kezdett el betonalapú cserépgyártással foglalkozni. A kézi munkával előállított, úgynevezett Mészáros-cserepek már közel 90 éve megtalálhatók a környék tetőin. A háború évei és az államosítás korszaka persze nem múltak el nyomtalanul, de 1993-ban Mészáros Vilmos a dél-baranyai, régi iparos hagyományokkal rendelkező Bóly városában egy félautomata gépsoron folytatta a családi tevékenységet. Mára öt telephellyel rendelkeznek: Bóly, Kunszentmiklós, Pélmonostor (Horvátország), Kolozsvár (Románia) és Farkasd (Szlovákia). 1997-ben belépett a vállalkozásba a család harmadik generációja, ezzel egy időben indult el a gyors technológiai fejlődés is.

Növekedés, kézifék helyett

„Nagyon nagy esemény ez a gyáravató a vállalat életében, hiszen most értük el az európai csúcstechnológiát, sőt, ezzel az üzemmel meg is haladtuk” – meséli büszkén dr. Mészáros Vilmos. Persze ahhoz, hogy valaki a leginkább az építőipart sújtó válság közepén egy új, és ráadásul ilyen hatalmas volumenű betoncserép- gyárat építsen, igencsak nagy bátorság kell. „Egyetlen jó döntés elég ahhoz, hogy egy vállalat sorsa hogyan alakul. Amíg 2008 után mindenki behúzta a kéziféket és az építőipari vállalkozások leálltak a termeléssel, addig mi úgy döntöttünk, inkább a növekedés stratégiáját választjuk. Igaz ugyan, hogy hazánkban a kereslet a tizedére esett vissza, de a környező országokban, így Szlovákiában, Romániában, vagy éppen Szerbiában és Horvátországban továbbra is vásárolják a cserepeket. Sőt, külön kiemelném az utóbbi két országot, ahol a jugoszláv háború utáni újjáépítés következményeként még most is igen nagy a kereslet az építőanyagokra. Ezt a piaci szegmenst kihasználva lehettünk képesek arra, hogy terjeszkedhessünk, és hogy az új üzemet átadhassuk. Persze mindezért külön köszönet jár a dolgozóinknak, nélkülük mindez nem jöhetett volna létre. A munkásokat nagyon megbecsüljük, a kétszáz dolgozónk ellenére is minden gyárunkban családias a hangulat. Megbeszéljük egymással a problémáinkat, ötleteinket. Mert láthatjuk, egyetlen jó ötlet elegendő lehet a legsúlyosabb krízis túléléséhez is, sőt, akár piacvezetővé is tehet egy céget” – fejti ki hitvallását dr. Mészáros Vilmos.

Hatékonyság, üzembiztonság…

„A beruházás elsősorban technológiai fejlesztéseket jelent a gyártási folyamatainkban” – avat be Harmincz Péter, a vállalat fejlesztésekkel foglalkozó igazgatója. „Minden ponton számítógépes vezérléssel, érintőképernyők segítségével irányítjuk a termelést. Kizárólag a legkeményebb vídia szerszámokat használjuk, fejlesztettük a felületi bevonatainkat, illetve a különböző automatizmusok is (érzékelők, fotocella stb.) mind-mind tökéletesen azonos, kiváló minőségű végtermékeket eredményeznek.” A hatékonyságot és az üzembiztonságot tartja a piaci verseny legfontosabb ismérvének a tulajdonos család tagja, Gódi Attila ügyvezető is. „Évente átlagosan ötszázmillió forintot fordítunk fejlesztésre, amely stratégia sokkal inkább sikerre vezetett bennünket, mint egy esetleges kivárás a gazdaságilag nehezebb időszakban. Piaci részesedésünk hazánkban évről évre 3-5 százalékkal növekszik, és a külföldi terjeszkedésnek köszönhetően exportpiacaink is növekednek” – számol be.

Környezetkímélő megoldások

Innovatív megoldások jellemzik az új telephely energiafelhasználását, környezetkímélő megoldásait is. Fűtését jelentős részben a betonkötésnél keletkező hidratációs hővel váltják ki, így a csarnok évi hőigénye nem több mint két-három családi házé. Korszerűsödött a csomagolástechnika is, amely során a korábbi pántolásos technika helyett már speciálisan fóliázzák a raklapokat, ezzel jelentősen megnövelve a termékek állékonyságát, szállíthatóságát. Az üzem és a gyártósor kialakítása során azt is figyelembe vették, hogy a majdani fejlesztéseket könnyűszerrel kapcsolhassák a jelenlegei megoldásokhoz. Nem is csoda tehát, hogy a MEDITERRÁN Kft. piacvezetővé vált a Kárpát-medencében, fejlesztéseikhez csak gratulálni lehet.

Számok az üzem életében:
» Az új gyártócsarnok 3500 m2 alapterületű, ami egy fél futballpályának, illetve több mint hatvan átlagos panellakásnak felel meg.
» A cég évi 500 millió forintot költ fejlesztésre, ez nagyjából egy kisváros teljes évi költségvetésének felel meg.
» Egy-egy gyárban műszakonként 60 000 darab cserepet állítanak elő: ez óránként 7500, percenként 125, másodpercenként 2 darabot jelent, és átlagosan 25-30 ház fedésére elegendő.
» Egy műszakban nagyjából 250 tonna cserepet készít a gyár, ez kb. 50 kifejlett afrikai elefánt súlya.
» Az egy műszak alatt előállított 300 raklapnyi tetőcserép 15 kamionnyi, illetve 7 tehervagonnyi mennyiséget jelent.

 {gallery}images/stories/verysimple/boi{/gallery}

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop