„Sok ilyen pályázatra lenne szükség, ami az építészek ötletét, eredményeit díjazza, és ami nem igényel hosszas előkészítést, nem ró a pályázóra jelentős plusz feladatot, mégis elismeri az elvégzett munkát.” – Marosi Miklós, a pályázati zsűri elnöke ezekkel a szavakkal kezdte megvalósult középületeit bemutató szakmai előadását a 2013. június 4-én, a Magyar Építőművészek Szövetsége Székházának Ybl termében megrendezett ünnepélyes eredményhirdetésen.
A magyar tetőcserép piac meghatározó szereplője azzal a céllal hirdette meg kétfordulós pályázatát építészek számára, hogy felhívja a figyelmet a kerámia tetőcserép középületek esetén történő használatának lehetőségeire, legyen a tető akár magastető vagy kis hajlásszögű. Mára ugyanis ezen ősi anyagból készült elemei a modern gyártástechnológiának köszönhetően akár kis hajlásszögű tetők fedésére is biztonsággal alkalmazhatóak.
„Creaton kerámia tetőcseréppel fedett középületeket a kiíró a második fordulóban várja, amelynek nevezési határideje 2013. november 12.
A bíráló bizottság tagjai mindkét fordulóban Marosi Miklós, Ybl- és Pro Achitectura díjas építész, az MMA rendes tagja, a zsűri elnöke, Földes László, Ybl-díjas építész, UIA Council tag, dr. Fülöp Zsuzsanna, okl. építészmérnök, okl. épületszigetelő szakmérnök, egyetemi docens és Ferenczy András, építészmérnök, a Creaton Hungary Kft. szaktanácsadója.
Az első fordulóban a zsűri 13 pályaművet tekinthetett át. A pályázó és díjazott épületek amellett, hogy széles skálán jelenítették meg a Creaton kerámia tetőcserepek felhasználásának lehetőségeit, funkciójukat tekintve is meglehetősen különbözőek voltak: a beadott pályaművek között volt műemléki és nem műemléki felújítás, de új építésű középület, templom és óvoda is. A döntés során a zsűri természetesen értékelte az épület funkcionalitását figyelembe vevő tervezői munkát, a feladathoz illeszkedő termékválasztást és a műszaki megoldásokat is áttekintette. Ami azonban minden esetben a zsűri döntését befolyásolta, az a tervezői munkán érzékelhető épület iránti tisztelet.
A szakmai előadásokkal színesített díjátadó ünnepségen az első díjat Félix Zsolt DLA és Fialovszky Tamás építész a bodrogkeresztúri barokk Füleky Kúria felújítási terveiért kapta, a második díjat megosztva Gutowski Robert építésznek, a tápi Bencés Erdei Iskola tervezéséért, és Czégány Sándor építésznek, a helvéciai Református templom tervezéséért ítélte a bíráló bizottság. Karlovecz Zoltán építész, a pécsi, műemléki környezetben található foghíjra épített 5 lakásos társasház tervezetéért, a „különleges megoldások” kategóriában, a homlokzatra átforduló sík kerámia tetőcserép alkalmazásáért különdíjban részesült.
A „Hozzuk együtt tető alá” kerámia tetőcserép középületeinken” építészpályázat első forduló díjazott építészei és épületei
Első helyezett:
Félix Zsolt DLA és Fialovszky Tamás építész bodrogkeresztúri barokk Füleky Kúria felújítási tervpályázata
Megosztott második helyezés:
Gutowski Robert a tápi Bencés Erdei Iskola tervezése, és Czégány Sándor a helvéciai Református templom tervezése
Helvécia település új Református templomának békebeli gondossággal készült tervezéséért Czégány Sándor építészt szintén második díjjal jutalmazta a szakmai zsűri. A Helvécia Református Egyházközösség egyértelmű igénye volt az építménnyel szemben, hogy az karakteresen református jelleggel bírjon. A templom a reformátusok Kálvin-csillagát formázza. Kívülről főhangsúlyt kap a bejárati torony, amely alatt a templomtérbe lehet belépni. A földből kiemelkedő fehér vastag falak és az azokra leereszkedő meredek, csillag alakú tető között visszaugratott anyagváltás – boronafal- oldja és erősíti a robosztus tömegalakítást.
A magyar építőhagyományokba szervesen beépülő román gót és reneszánsz formajegyeket viselő épület- Kós Károly nyomdokain haladva összességében mégis mai épületként áll majd.
Különdíj:
Karlovecz Zoltán pécsi, műemléki környezetű foghíjbeépítése
Hozzászólások