Burkolattervezési 1X1

A tervezés mindenekelőtt való. Ha nincs pénzünk arra, hogy szakemberrel készíttessünk látványtervet a majdani burkolatról, egy négyzetrácsos papíron rajzoljuk fel a helyiség valós méreteihez arányosítva a lapokat. Ha számolunk a fugákkal is, már a papíron szembetűnik, hogy hol marad töredékcsempe vagy padlólap.

 

 

Alaptétel, hogy amennyiben üresek a falak, a fürdőt vagy konyhát a bejárattal szemben lévő falon kezdjük burkolni. Onnan indulunk egész lapokkal. Ha maradna egy keskeny csík a fal másik végén, ami később is látszik, iktassunk be még a falsík közepén egy dekorcsíkot, vagy egy ellenkező irányban vagy más színnel, esetleg mintával rakott lapsort.

 

A padlólappal onnan indulunk, ahol jobban látszik. Ha pl. előszobát járólapozunk, ami küszöb nélkül találkozik a nappali parkettájával, inkább a szoba határán legyenek egész lapok, semmint a bejárati küszöbnél, ott ugyanis egy belső lábtörlő könnyedén eltakarja, bent azonban szem előtt lesz.

 

Keresztben, hosszában?

Ha nem teljesen egyenes egy helyiségben a fal, főleg folyosókon, vagy nem jön ki egész lapokkal a helyiség szélessége, inkább válasszuk a diagonál elrendezést. Ha téglalap alakú lapokkal dolgozunk, és keresztben rakjuk le, szélesíthetjük a keskeny folyosót, ugyanígy egy alacsony helyiséget magasít, ha függőlegesen állnak a falicsempék, egy magas vagy túl tágas helyiséget szélesít és szobaszerűbbé tesz, ha keresztben fekszenek a falon a lapok.
A kisebb helyiségekben kisebb méretű lapokat válaszszunk, de főleg olyat, amiből a legszebben jön ki egész lapokkal a burkolat.

Plafonig nem, kád alá igen

Ablaktalan vagy sötét helyiségekbe inkább világos lapokat tegyünk. Ha túl magas pl. a bérházi vécé vagy fürdő, ne burkoljuk a mennyezetig, de tegyünk egy sötétebb dekorcsíkot – vízszintesen lezárandó a csempét. Amúgy sem divat már a mennyezetig burkolás, sőt, többnyire a falakat csak lefestjük lemosható, vízálló olajfestékkel, és csak a kád, illetve zuhany vagy mosdó mögött törvényszerű a csempeburkolat.
A fürdőszoba burkolásánál ne spóroljunk! A kád alatti és a kád mögötti részt hajlamosak vagyunk kihagyni a burkolásból, pedig a kád alatt kicsapódó pára beszivárog a falba, és elgombásodik.
A rusztikusabb, barázdált felületeken kevésbé látszik a por és nem is csúsznak annyira, de nehezebb tisztán tartani, mint a sima vagy fényes lapokat. A padlón lehetőleg minél kevesebb fugát hagyjunk, mert azokban ül meg a legtöbb piszok, amit idővel már csak fugatisztító vagy egy újrafugázás takaríthat ki.

A kopásállóságról
PEI I-II. – lakásba, elsősorban falburkolatként;
PEI III. – lakásba, kopásnak kevésbé kitett helyre, pl. fürdőszobába;
PEI IV. – lakásba, erősebb igénybevételnek kitett előszobába
vagy konyhába, ha fagyálló, akkor teraszra;
PEI V. – nagyobb forgalmú helyiségek – irodák, iskolák,
intézmények – belső tereibe


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop