Brick Award 2012

„Újra elkápráztatott minket az a roppant mértékű kreativitás, amelyről az építészek a téglák felhasználása során tettek tanúbizonyságot. A tégla – a díjazottaknak és az összes jelölt tervezőnek köszönhetően – megkapja azt a nyilvánosságot, amire érdemes” – mondta Heimo Scheuch, a Wienerberger AG Elnök vezérigazgatója, a Brick Award 2012 díjátadásán Bécsben. Kiemelkedő, téglából tervezett projektjeiért öt nemzetközi tervező kapott az idén kitüntetést.

 

A nagydíjat és a „Speciális megoldások téglából” díjat a Dél-afrikai Mapungubwe Interpretation Centre múzeum épülete nyerte, mely az azonos nevű nemzeti parkban található. A nemzeti park 2003-tól az UNESCO világörökség része. Peter Rich tervező, a helyi kultúra és hagyományok ismerője társaival, Michael Ramage és John Ochsendorf tervezőkkel a látogatóközpontot az azt körülvevő természettel egybeolvadva valósította meg. Így nem csak a kiállított és a régióból származó régészeti leletek idézik a régmúlt korok történetét, hanem – az újrafogalmazott történelmi boltozási technikáknak köszönhetően – maga a múzeumépület is.

„Családi ház” kategóriában Bart Jens tervezőnek sikerült lenyűgöznie a zsűrit Gaasbeekben (Belgium) létesített „Nyúlüreg” elnevezésű projektjével. Egy már meglévő, téglából épült parasztházba lehelt új életet. Kitűnő érzékkel alakította ki a lakóhelységet és létesített egy új állatorvosi rendelőt, a két épületrészt egy intenzív fényviszonyokkal rendelkező köztes térrel összekapcsolva.

„Lakóépület” kategóriában a szokatlan érzékenységről árulkodó lisszaboni Francisco és Manuel Aires Mateus tervezők munkája nyert. Az Alcácer do Sal-i idősek otthona kiváló példa arra, hogyan lehet a funkcionalitást és a szociális hasznot úgy érvényre juttatni, hogy az építészeti minőségről se kelljen lemondani.

A „Nem lakáscélú építmény” kategória egyértelmű győztese a szénfekete téglából készült transzformátorállomás, amelyet a 2012-es olimpiai játékokra építette meg a skót NORD építészeti iroda Londonban. A szolid, szögletes építmény látható kontrasztjaival, absztrakt szobraival, valamint geometriai megoldásaival lebilincselő látványt nyújt.

Az „Átépítés” kategória győztese a pozsonyi Panák tervező által megtervezett hétvégi ház és építészstúdió, amely megmutatja, hogyan lehet egy régi romból modern, fényben úszó épületet létrehozni. A tervező egy korábbi téglaégető kemencét alakított át saját téglaépítésű építészeti búvóhelyévé – több mint 10 év alatt, a munkák java részét maga végezve.

„Brick’12“ építészeti album:

A Wienerberger Brick Award 2012 odaítélésével egyidejűleg, ebben az évben immáron ötödször jelenik meg a „Brick’12“ címet viselő építészeti album. A 240 oldalas átfogó kézikönyvben nemzetközi szakújságírók mutatják be öt kontinens 28 országának összesen 50 nevezett és díjazott építményét.
A kiadványba egy magyar projekt is bekerült, a Káli medencében létesült, Vincze László által tervezett majorsági épület.
Az idei évi kiadvány újdonsága a könyv második felében található Brick+ magazin, amely különféle történeteket tartalmaz téglaépítés témában. Az építészet iránt érdeklődők és az építészet szerelmesei a 2012 májusától a Callwey online shopon keresztül a http://www.callwey-shop.de/brick-12.html címen, valamint számos további neves online-shopon böngészve szerezhetik be a könyvet.

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop