Az EU tagállamainak speciális, éjjel-nappal működő országos központokat kell felállítaniuk, hogy segíthessenek azokon a gyermekeken, akik fenyegetve érzik magukat az internetes pedofiloktól. Az Európában június 1-jén elindított „Biztonság a neten” elnevezésű kampányával a Reader’s Digest azt szeretné elérni, hogy vezessék be az internetes vészjelző gombot, amely közvetlen kapcsolatot teremt az országos segélyközpontokkal. A központok képzett szakemberei segítséget nyújthatnak a gyermekeknek, és szükség esetén azonnal riaszthatják a rendvédelmi szervek dolgozóit.
A Reader’s Digest kampánya mellett júniusban megszólalt Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális politikáért felelős alelnöke, s határozott hangon szólította fel az európai internetes ipart arra, hogy működjenek együtt egy riasztási rendszer bevezetésében.
– Azt kérem az iparág összes szakmai csoportjának vezetőitől, hogy október végéig konkrét megoldásokkal álljanak elő – jelentette ki Kroes. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU által megvizsgált 14 európai közösségi hálózat közül mindössze kettőnél szűkítették alapbeállításként a felhasználók profiljához való hozzáférést a visszaigazolt ismerősök körére.
Az internetes segélygomb csak az első lépés.
A Reader’s Digest Magazin nem csupán azt kívánja elérni, hogy a gyermekek könnyen és gyorsan hozzáférhessenek egy internetes vészjelző gombhoz, hanem azt is, hogy ez a képernyőn megjelenő ikon a nap bármely órájában azonnal összekapcsolja őket egy éjjel-nappal működő országos segélyközponttal. Csak a képernyőn látható segélygomb és az e célra felállított, napi 24 órában működő segélyközpont együtt lehet képes arra, hogy megóvja az európai gyermekeket az internetes pedofiloktól.
Ma még csak az Egyesült Királyságban működő Gyermekbántalmazási és Online Védelmi Hivatal (CEOP) kínál ilyen kombinációt, de a brit megoldás jó példa lehet Európa többi része számára is. Az öt éve működő CEOP rendkívül sikeres: a segítségével közel 1100 pedofilt sikerült letartóztatni, és több mint 600 gyermeket mentett meg.
A CEOP internetes segélygombjának országos bevezetésében döntő fontosságú volt az a heves nyilvános vita, valamint az azonnali cselekvést követelő közfelháborodás, amely 2009-ben tört ki egy kislány meggyilkolása után: a gyermek egy pedofil áldozata lett, aki az interneten másnak adta ki magát, és elérte, hogy a lány a valós életben is találkozzon vele.
– A brit megoldás mellett szóló érvek egyértelműek és teljességgel meggyőzők – mondja John Carr, az Európai civil szervezetek összefogása a gyerekek biztonságos internetezéséért nevű szervezet egyik vezetője.
A Reader’s Digest júliusi számában szakértők figyelmeztetnek arra, hogy egész Európára kiterjedő erőteljes politikai és nyilvános nyomásgyakorlásra van szükség az országos segélyközpontokkal közvetlen kapcsolatban álló internetes segélygomb gyors bevezetése érdekében. Carr szerint nem kellene megvárni, hogy „valami rettenetes dolog történjen egy gyermekkel”, mielőtt cselekszenek. – Miért ne tennénk meg most rögtön azt, ami helyes? – kérdezi.
A Reader’s Digest minden európai polgárt és politikust és az egész internetes ipart mozgósítani szeretné a gyermekek internetes pedofiloktól való védelme érdekében. Kérjük, csatlakozzon kampányunkhoz, s szólítsa fel hazai és az Európai Parlamentben ülő képviselőit az országos segélyközpontokkal összekapcsolt internetes segélygomb bevezetésének támogatására!
A magazin egy rövid (csupán 5 kérdésből álló) kérdőívet készített, amely 13 nyelven érhető el, köztük magyarul a surveymonkey.com/s/segelygomb címen, ahol az emberek kifejezhetik a kampányhoz nyújtott támogatásukat. A cél az, hogy minél többen gyakoroljanak nyomást az Európai Unióra, az egyes tagországok kormányaira, valamint az internetszolgáltatókra.
A kérdőív a Reader’s Digest magyar kiadásának külön a kampányra létrehozott ovdagyerekedaneten.hu oldalán keresztül is elérhető. Ez az oldal felvilágosítást ad azon cikksorozatról, amely a magazin 17 nyelven megjelenő 21 európai kiadásában a gyermekeket a kibertérben fenyegető veszélyekkel foglalkozik. A Reader’s Digest a Facebookon is létrehozott egy oldalt, facebook.com/ovdagyerekedaneten.hu, hogy elősegítse a a nyilvános vitát és a minél szélesebb körű részvételt.
Hozzászólások