A svéd otthonok fűtésszámlája a sokkal zordabb éghajlat ellenére 35 százalékkal alacsonyabb a magyar háztartásokénál. Ennek a megdöbbentő adatnak a magyarázata a 2,5-szer vastagabb szigetelésben keresendő – tudtuk meg a Knauf Insulation hőszigetelő-gyártó cég munkatársaitól a krupkai (Csehország) üveggyapotgyártó üzem látogatása során.
Ilyen jelentősége van tehát az épületek megfelelő minőségű hőszigetelésének, ami sürgető megoldást kívánna a hazai lakásállomány mélyen EU átlag alatti műszaki állapota és a folyamatosan dráguló energiaárak miatt. Egy átlagos magyar háztartás ugyanis a felhasznált energia csaknem háromnegyedét fordítja fűtésre és hűtésre, holott otthonainkat legfeljebb az év felében fűtjük.
Pazarló családi házak
Egy kis statisztika: a hazai lakóépületek fűtésére, melegvízigényére felhasznált energiamennyiség 81 százalékát a 3,8 millió ingatlan kétharmadát jelentő családi házak energiafogyasztása teszi ki.
A Knauf Insulatation szakemberei szerint tehát a családi házak energiamegtakarítását kell előtérbe helyezni, mert a társasházi és panellakásoknál sokkal nagyobb alapterületűek, így arányaikban is nagyobb területen veszítenek hőt. A magyar családi házak jellemzően F-G energetikai besorolásúak, energiaigényük tízszer magasabb, mint egy alacsony energetikai besorolású házé, szökik a meleg a homlokzaton (30-40 százaléka), a be nem épített tetőknél (20-30 százalék) és a födémen (10-15 százalék), a maradék pedig a kéményen át tiszta hőkibocsátás formájában. Sajnos az új építésű családi házaknál is gyakori, hogy a betervezett optimális szigetelés gyengébb hatásfokkal, silányabb minőségben valósul meg, vagy a rossz kivitelezés miatt hőhídakon távozik az energia.
Mennyit hoz a szigetelés?A hagyományos technológiával épült családi házak átlagos energiaigénye innovatív szigeteléssel felére csökkenthető. A szigetelés ára 2-4 év alatt megtérül, hosszabb távon, 30 év alatt pedig minden szigetelésbe fektetett forint több mint 7 forint hasznot hoz az ingatlan tulajdonosok számára. |
Gázszámla megfelezve
Energiaszámlánkat csökkenthetjük kazáncserével, ablakcserével, de a leggyorsabb és legnagyobb megtérülést biztosító megoldás a falak és a tető szigetelése. Ezzel a gázszámla akár a felére is csökkenthető, tehát a képlet egyszerű: a családi házak hőszigetelése a háztartások számára több haszonnal jár, mintha bankbetétekbe fektetnék pénzüket.
A magyar háztartások háromnegyede azonban semmilyen megtakarítással nem rendelkezik, ezért nem képes finanszírozni a beruházásokat sem. Ráadásul az Energiaklub felmérése szerint a hőszigetelést tervező háztartások többsége is csak akkor vágna bele a munkálatokba, ha legalább 30 százalékát állami támogatásként megkapná. E reménytelen helyzet ellenére sincs életképes ösztönző program, a megvalósított hőszigetelések legtöbbje nem éri el a kívánt minőséget. A vásárlók ugyanis gyakran választják az olcsóbb, gyengébb minőségű anyagot, azt sem a szükséges mértékben, és sokszor sérülnek a kivitelezési előírások is.
Amikor tehát azt vizsgáljuk, hogy milyen fajta hőszigetelő anyagot és milyen vastagságban vásároljunk, számításba kell venni, hogy az elvárt idő alatt (általában 6-8 év) megtérül-e a beruházás, a szigetelésre milyen felületen kerül sor, mert minden anyagnak más-más a hővezetése, sűrűsége, tűzállósága, hangelnyelése, szakítószilárdsága, nedvességelnyelése, páradiffúzió elleni ellenállása. Alapvetés, hogy a hőszigetelés vastagságának növelésével egy ponton túl nem csökken egyenes arányban a hőveszteség (hogy ez a vastagság mekkora, a szigetelőanyag minőségétől függ), és hogy az anyagok annyival drágábbak, amennyivel jobbak a lambda értékei. A haza gyakorlat ellenére tehát ajánlott mindig a jobb minőséget választani, mert „nem vagyunk olyan gazdagok, hogy silány holmit vásároljunk”.
A fenntarthatóság jegyében
A ma is családi tulajdonban lévő Knauf Insulation krupkai üzem 2006 óta gyártja a legmodernebb technológiával a (?) 0,032 és 0,044 W/mK közötti hővezető képességű, kiváló minőségű üveggyapotot, a fenntartható fejlődés és a környezetvédelem szem előtt tartásával. A gyár nem terheli a környezetet, sem a talajt, sem a talajvizet, termékei alapanyagát 80 százalékban újrafelhasznált vagy bőségesen rendelkezésre álló alapanyagokból készíti, korszerű csomagolási technikát alkalmaz.
A nemzetközi szabadalommal védett ECOSE® technológia természetes, formaldehid-mentes kötőanyagot használ, jelentősen javítja ezzel az épületek belső levegőminőségét. Természetesen rendelkezik a hagyományos anyagok minden pozitív tulajdonságával: kiváló hő- és hangszigetelő, jó páraáteresztő és tűzálló képességű, tapintása puhább, kevésbé porzik, szagtalan, könnyebb vágni, és a természetesség jegyében színezőanyag-mentes, föld színű. Beépíthetők olyan épületekbe is, amelyekbe kizárólag újrahasznosítható anyagok felhasználását teszik lehetővé az előírások. Az itt gyártott csúcsminőségű hőszigetelő-anyagok fűtött padlásterek, szerelt homlokzatburkolatok és könnyűszerkezetű házak szigetelésére a legalkalmasabb.
{gallery}images/stories/aktualis/2012_09/bankb1{/gallery}
Hozzászólások