Bánjunk okosan a pigmentekkel!

Igazán különleges és most nagyon divatos is a feltűnően sötét színre festett épület. A gyönyörű csokibarnák, az ősz színeiben pompázó terrakották és okkersárgák, a minimál stílust hangsúlyozó acélkék színek két ellensége az idő és az időjárás. „Okos” vakolat alkalmazása esetén sokáig élénk és tartós maradhat a homlokzat.

banjunkokosanapigmentekkel 720

A sötét színek sokkal jobban elnyelik a napsugarakat, mint a világosak. Ez a hőszigetelő rendszerek esetében problémát jelenthet, hiszen a felmelegedett, sötét vakolat által összegyűjtött hőmennyiséget az alapfelület nem képes továbbítani a falak felé (pontosan ez a hőszigetelés dolga!), ezért a túlzott felmelegedés miatt a vakolat megrepedhet. A rossz minőségű vakolatok napsugárzás hatására kifakulhatnak, akár a napon száradó ruha. De a homlokzatot nem cserélgetjük gyakran, így fontos, hogy megőrizze intenzív színét, ezért a felületképző anyag kiválasztásánál nem szabad kompromisszumot kötni. Nem is kell lemondani az intenzív sötét színekről, ha a Baumit Style vékonyvakolatot választjuk, amely hőszigetelő rendszeren is alkalmazható.

Az innovatív „cool pigmentek” olyan színezőanyagok, melyek jóval kevésbé melegednek fel ugyanakkora hő hatására, ezáltal biztonsággal használhatók hőszigetelő rendszeren is. A Baumit cool pigment tartalmú homlokzati vakolatát a színazonosság és a tartósság, valamint a kiváló minőség érdekében kizárólag csak gyári körülmények között keverik színre, amelyet megrendelés után néhány nap alatt kiszállítanak. A Baumit Style homlokzati vékonyvakolat 94 intenzív színben rendelhető.

Homlokzati hőszigetelő rendszer építése esetében sötét, intenzív színek használatakor a Baumit azt javasolja, hogy a kivitelezéskor a rendszer felépítésénél, az erősítő háló beágyazása során vastagabb, 5 mm-es ragasztótapasz réteget vagy 3 mm-es, szálerősített (Silverflex) tapaszt alkalmazzanak.

Első képünkön jól látható, hogyan hatol át a napsugárzás a vakolaton hagyományos pigmentáció esetén. 1. hagyományos szerkezetű pigmentek 2. napsugárzás 3. falba vezetett sugárzás. Második képünk a cool pigmentek reflexiós hatását mutatja be, a napsugárzás hője nem jut el a hőszigetelő lemezhez, illetve a falhoz. 1. cool pigmentek (fekete) 2. hagyományos pigmentek 3. napsugárzás 4. visszavert sugarak.

Kell a kontraszt!
Vigyázzunk, ne legyen a házunk egy nagy barna folt. A sötét homlokzati színek társért kiáltanak. Az intenzív színeket kiemelik, egyeduralmukat megtörik a jelentősen eltérő színek. A barna homlokzat mellé fehér nyílászárók, kiemelések illenek. Általános szabály, hogy a komplementer színek, azok az árnyalatok, amelyek a színkörben egymással szemben állnak, jól mutatnak együtt. Ilyen a vörös és a zöld, a kék és a narancs, valamint a sárga és a lila.

Ha egymáshoz nagyon hasonló színek használatával szeretnénk megkülönböztetni egy felületet, akkor a színkártyán legalább három árnyalattal világosabb vagy sötétebb színt válasszunk, különben összemosódnak a különböző árnyalatok, és különösen az épület északi oldalán alig lehet őket egymástól megkülönböztetni. Mint mindenhol, a sötét homlokzatok választásánál is érvényesül a kevesebb több elve. Inkább a házrészek tagolására, kiemelésére használjunk sötét színeket, és csakis ott, ahol előtérbe szeretnénk helyezni egy-egy elemet: beugrót, bejáratot, külön funkciójú épületrészt. A ház színének kiválasztásához vegye igénybe a Baumit színtervező programját!


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop