Balatoni reneszánsz

Vannak helyzetek, amikor nyilvánvaló, hogy szükséges a változás, de a – különben fontos – gravitáció súlyosan ellene hat irány- és stílusváltásnak egyaránt. Még így-úgy működnek az évtizedes, kialakult rendszerek, és bár érződik, lehetne másként, lehetne jobban, mégsem történik semmi. Látszólag…

 

 

Kényszer szülte ötletnek indult, hogy három évvel ezelőtt megalakult a „Mi Balatonunk Egyesület”. Motorja a helyi viszonyokat, gazdasági és közéleti szférát jól ismerő Antal Bernadett azon kívül, hogy meglátta, a környező országok tengerei és parti településeik kedvező árú szolgáltatásai elnéptelenítik a Balatont, azt is megérezte: a látszat ellenére lehet jövője hazánk legnagyobb turisztikai központjának.

 

Kiderült, számos értékes önkormányzati program és befektetői elképzelés van, amelyekre bátran építhető a tó reneszánsza. Ha vannak új, minőségi szálláshelyek, szolgáltatások, kulturális programok, ismét megismernivaló csodává lesz a Balaton. Hiszen természeti szépségei, épített öröksége, kulturális értékei több ezer éve rajzolódó jelek. Ma arra várnak, hogy leporolják, új köntösbe öltöztessék, és újra megmutassák őket. Vagyis; borászok, szállodaüzemeltetők, turisztikai szakemberek, vendéglősök, művészeti vezetők és vezérigazgatók terve, álma, bizalma – e különleges adottságokkal együtt – legyőzheti a XXI. századi gravitációt. Az egyesület kampányai, figyelemfelkeltő közösségi programjai, azóta is rendre emlékeztetnek: a Balaton igazi kincs. És valóban a miénk!

 

Hagyományőrző változások fedezhetők fel a Balaton északi fővárosában. A helyi és kiemelt kulturális örökséget megújító fejlesztések nyomán új értékek jönnek létre.

 

Az éjjel-nappal pezsgő Tagore sétányon végigkísérhetők a hírességek emlékére ültetett fák, a szobrok és emléktáblák feltérképezése, böngészése is órákig tartó program. A sétányt a hajókikötő zárja le, de érdemes folytatni a sétát a parkon át a Horváth villáig. Az Anna bálokról és híres reformkori vendégeiről ismert egykori vendégfogadót míves, műemléki felújítás után eredeti pompájában csodálhatja meg az arra járó.

 

A több mint kétszáz éves, copf stílusú villában két emeleten, negyvenhat lakást alakítottak ki. Szomszédságában szintén patinás épületegyüttes várja régi fényében a látogatókat. Az eredetileg a Horváth villához hasonlatosan fogadónak épült, majd többször átalakított és bővített szálloda száz évvel ezelőtt nyerte el mai, kétszintes formáját, ekkor kapta a Grand Hotel nevet is. A klasszicista épületegyüttes ad ma otthont a füredi Anna báloknak, és számos, a város kulturális életében fontos rendezvénynek, így az új hagyományként indult reneszánsz báloknak is.

 

A négycsillagos, száz szobás szálloda a kor igényeinek megfelelően a borkultúra és az egészségmegőrzés köré szerveződött. Ódon falai között több mint ezer négyzetméteres vital-sziget, squash- és bowlingpálya is várja a vendégeket.

Rádpusztai Hortobágy

Aki például a Balaton vonzerejét próbálja meg feltérképezni, keresse a gyermek odaadó figyelmét. Ahol felfedezi, ott bizonyosan értékre talált.
Kétéves fiúcska áll a cigányzenekar előtt. Életében először. Kíváncsi, ámuló tekintete hol a zengő cimbalmon, hol a hozzá képest hatalmas nagybőgőn, hol a rá mosolygó, éneklő prímáson pihen.
Fekete Zoltán tíz évvel ezelőtt a kisfiúéhoz hasonló rácsodálkozással sétálhatott az akkor még szinte érintetlen, mezők és lankák övezte Rádpusztán. Talán maga sem tudta, a tó közeli levegő vagy a szőlősdombok és a nyári napfény érintette-e meg. Az elmúlt évtizedben aztán új világot teremtett itt. Majd’ elfeledett magyar gasztronómiai csodák, élő népi hagyományok, lovarda, és persze muzsikaszó népesíti be a Balatonlelléhez tartozó, százötven lelkes kis falut. Rádpusztán vagyunk, ahol Ember és Természet találkozása kis csodák sokaságát érlelte meg.
Mint a Balatonnál oly sok helyen, Lellén is a szőlősdombok adta nedű a fejlődés egyik záloga. Számos borász és vendéglős vált komoly ingatlanfejlesztővé, amikor hosszú távon elkötelezte magát a balatoni lét mellett. A csupa nádfedeles építményt magában foglaló, háromkemencés tanyán esténként ropog a tűz, különleges füstölthús illata árad. A minőségi magyar konyha még hazaiak számára is tartogat meglepetéseket. Napközben a felfedezésre váró táj, a megülni való lipicai lovak és az alig három kilométerre lévő Balaton ontja az élményeket.
Rádpusztán a lovak is „szállodában” alszanak, így aki lóháton ismerkedik a lankás-dombos vidékkel, bátran betérhet ide. – A harminc, saját tartású ló teszi lehetővé, hogy oktatást és lovastábort szervezünk – mondja Fekete Zoltán, aki azt is elmeséli, hogyan lett makói virágkereskedőből balatonlellei vendéglős, azután a Rádpusztai Csárda és Lovasudvar megálmodója, megalkotója. Nem csak a borüzlethez volt jó orra Mészáros Győzőnek, aki a Balatoni Borgazdaság vezéreként őt kérte: oldja meg a déli part legnagyobb pincéje látogatóinak étkeztetését. – Észrevétlenül ejtett rabul a közeg, azon kaptam magam, hogy az egykori munkásszálló helyén már látom a lovardát, ami egyébként gyermekkori álmom volt – meséli. A lovak ötcsillagos téli szállása és a huszonnégy férőhelyes panzió is felépült közben, a folyamatos építkezés és bővítések pedig nívós csárdát eredményeztek.
Egész évben programok, ősszel szüret, télen látványos disznóvágás tarkítja a Balaton környék e különleges szegletének életét. A százhúsz fős belső teremben, a külső asztaloknál és a tanya területén lévő, háromszázötven főt befogadó rendezvénysátorban a gasztronómiai élményeké, a szabad téren a Hortobágyot és a betyárvilágot idéző, lélegzetelállító lovasbemutatóké a főszerep. Virtuóz csikósok és nem kevésbé szemet gyönyörködtető néptáncosok kápráztatják el a közönséget.
A hét hektáros terület már benépesített részén, ahol mesébe illő, fából faragott szobrok keretezik a sétányokat, újabb tervek szövődnek. Bormúzeum lehetne a Balaton pincéből; de akár újra aktívvá is tehető, hiszen tölgyfahordóiban négyezerötszáz hektoliter bor tárolható. Jelenleg borkóstolókat szerveznek ide, de az a vendég is érdeklődve nézi meg a csárda előteréből nyíló pincét, aki inkább a Balaton környéki ásványvizeket fogyasztja. Körvonalazódik egy szálloda terve is; legalább száz férőhelyes minőségi szálláshely épülhetne, wellness szolgáltatásokkal kiegészítve. – Befektetőtársat keresek a következő évek rádpusztai fejlesztéseit meghatározó munkához – mondja Fekete Zoltán.
Két szürke marha békésen legelész a közeli karámban. Tíz éve együtt érkeztek a tulajdonossal. Õk a tanúi, hogy amit fejébe vesz, azt bizonyosan meg is valósítja.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop