Babakocsik – biztonság és “forgalmi”

Szebbnél szebb babakocsik kínálják magukat a baba-mama boltokban és áruházakban, a választásnál mégse a külső legyen az elsődleges szempont. Figyelemmel kell lenni a kicsi kényelmére, milyen járművel és milyen gyakran utazunk, milyen környezetben, egyedül vagy segítséggel közlekedünk-e. Nem mellékes a babakocsi mérete, súlya, összecsukhatósága sem, különösen akkor, ha naponta kell az emeletre felcipelni.

 

 

A csecsemők sétáltatására a két-, három- és négyfunkciós babakocsik a legalkalmasabbak. Hosszabb időre szóló megoldást jelenthetnek a sportkocsivá alakítható kétfunkciósak. Háttámlájuk vízszintesre fektethető, így mélykocsiként is használhatók. Találkozhatunk olyan kétfunkciós kocsival, amelynek támlája nem hajtható le teljesen vízszintesre, viszont három-négy fokozatban dönthető, így szunyókálásra alkalmassá tehető.

 

 

Kocsi, mózeskosár, etetőszék…

A háromfunkciós babajárgányokat az előzőtől az különbözteti meg, hogy kivehető mózeskosárként is használható a fekvő rész.
A nagyobb, 8-10 hónapos gyerekek szállítására kiválóan alkalmasak a sportkocsik, amelyek háttámlája fix, vagy három fokozatban dönthető. Ha kevés hely áll rendelkezésre a tárolására, vagy a gyermeket hosszabb útra is magunkkal szoktuk vinni, akkor nagyon jó szolgálatot tesz az összehajtható sportkocsi.
A funkciók bővülésével a termékek ára is növekszik. A legdrágábbak a négyfunkciós, illetve a kombinált babakocsik. A négyfunkciós tulajdonképpen egy babakocsiból – mély- és sportkocsiból -, mózeskosárból és autóba szerelhető biztonsági gyermekülésből áll. Ez utóbbit további funkciókkal is kombinálhatják, némelyik babahordozóként, etető- és hintaszékként is használható.

A terepkocsizáshoz, vagy a városi szűk utcákban, a parkoló autók melletti manőverezéshez kiválóan alkalmasak a háromkerekű szerkezetek. Ezek a modellek kombi és sport változatban is kaphatók. Előnyös tulajdonságuk, hogy az átlagosnál nagyobb méretű kerekük felfújható, ami jelentősen csökkenti a rázkódást. A biztonságos közlekedést a tolókaron elhelyezett központi fék segíti.

Lábzsák, tető, esővédő

A babakocsi tartozékai, illetve a külön megvásárolható kiegészítők nem csupán a baba, hanem a mama kényelmét is szolgálják. A hideg ellen a lábzsák, a tűző nap ellen a nyári tető, esőzéskor pedig az esővédő fólia védi a csecsemőt. Van olyan babakocsi, amelynek a mózeskosara a speciális alsó kiképzésnek köszönhetően fix vagy ringatható pozícióba állítható. Némelyikbe szellőző rendszert építettek a folyamatos levegőkeringés biztosítására. Ezzel csökkenthető a baba izzadása miatt keletkező nedvesség.
Az állítható magasságú tolókar, az erre akasztható bevásárló háló, vagy pelenkázó táska nagy segítség a mamának. Megkönnyíti a kocsi tisztán tartását a levehető, mosható huzat, amely lehetőleg természetes anyagú legyen.

Alkalmazzuk az útmutatót!

A babakocsinak a gyermek kényelmét, biztonságát, nyugodt és egészséges fejlődését kell szolgálnia. Ennek biztosításában fontos szerepe van annak az uniós normáknak megfelelő és jelenleg érvényben lévő műszaki szabályozásnak, amely magas biztonsági szint teljesítését írja elő mind a gyártók, mind az importőrök számára. A fogyasztóvédelmi hatóságok munkatársai ezt kérik számon piacfelügyeleti ellenőrzéseik során, és ha szükséges, ezt ki is kényszerítik.
Fontos nemcsak elolvasni, hanem alkalmazni a helyes és biztonságos használat módját, betartani a szerelési útmutatóban megadott sorrendet. A túlzott óvatosság és aggályoskodás felesleges, de a veszélyekre és a kockázatokra, illetve elkerülésük módjára felhívó gyártói figyelmeztetéseket feltétlenül tartsuk be a balesetek elkerülése érdekében.

Hiányos tájékoztatók

Az elmúlt öt évben helyi és szúrópróbaszerű termékellenőrzéseket végeztünk a babakocsiknál, de átfogó, több megyére kiterjedő vizsgálatra nem került sor. 2006-ban ezért tartottunk fontosnak egy regionális vizsgálatot a nagyforgalmazóknál. Vizsgáltuk a termékhez kötelezően adandó címkék, magyar nyelvű használati-kezelési útmutatók meglétét és tartalmi helyességét, valamint az üzletek működési feltételeit.
A 10 megyére kiterjedő vizsgálat során az ellenőrzött áruházláncok és szakboltok 88 százalékában (113 db) fedtünk fel forgalmazással kapcsolatos hibát.
A kép kedvezőtlen, mivel az 1221 ellenőrzött babakocsi 76 százalékát (923 db) kifogásoltuk, elsősorban a biztonságos használatra vonatkozó figyelmeztető feliratok hiánya: 59 százalék (723 db), és az elégtelen magyar nyelvű vevőtájékoztatók miatt: 24 százalék (296 db).

Vásárlásnál és használat során

  • Győződjünk meg arról, hogy a babakocsi elég stabil-e, kerekei erősek és fékkel rendelkeznek-e. A lábtartó legyen szilárd, ötpontos biztonsági övrendszer védje a gyermeket a kieséstől. Nézzük meg, van-e olyan rés, hézag a babakocsin, amelybe a baba ujja beszorulhat. Sportkocsinál a háttámla biztonságosan rögzíthető legyen a különböző dőlési fokozatokban. Próbáljuk ki, milyen könnyen tudunk manőverezni a kocsival.*Ha a gyermek 6 hónaposnál fiatalabb, csak olyan babakocsiba tegyük, amelynél az ülés és a háttámla közötti szög 150 fokra vagy annál nagyobbra állítható.*Minden használat előtt ellenőrizzük, hogy a kinyitott babakocsi reteszelései zárva, a biztonsági hevederek kellően rögzítve vannak-e.*Mindig használjuk a biztonsági hevedert.*Ne engedjük a gyermeket felállni a kocsiban.*Csak annyi gyermeket tegyünk a babakocsiba, ahány számára tervezték a kocsit.*Ne engedjük, hogy a nagyobb testvér felmásszon a babakocsira, mert felboríthatja azt. Ügyeljünk arra is, hogy a tolókarra helyezett csomag stb. csökkenti a babakocsi stabilitását.*Sose hagyjuk a gyermeket őrizetlenül a babakocsiban.*A babakocsi beállításakor vegyük ki a gyermeket a kocsiból, mert a művelet alatt olyan rések keletkezhetnek, amelybe a gyerek ujja véletlenül beszorulhat.*Ne szállítsunk forró italt, teát a karra rögzített pohártartóban, mert ráömölhet a gyerekre.

  • Ezt megelőző cikkünk:

    Hozzászólások

    0
      0
      Az Ön Kosara
      Your cart is emptyReturn to Shop