Az Oscar-díjas kerület

Érdekes változáson ment át az elmúlt két-három évtizedben Budapest IX. kerülete. A – 70-es, – 80-as évekig a Ferencvárosról először mindenkinek az – aranylábú gyerekek – (Albert, Varga, vagy éppen Nyilasi) jutottak eszébe, míg a meglehetősen elhanyagolt, lepusztult városrésszel nem igazán büszkélkedhettek még a leglelkesebb lokálpatrióták sem. Aztán a foci szép lassan hanyatlásnak indult, eljutva a csendes agónia állapotába, míg a kerület hónapról hónapra szépült, fejlődött, gazdagodott, olyannyira, hogy lassan már arról beszélhetünk, hogy ugyanolyan – sikk – lesz a Ferencvárosban lakni, mint egyes frekventált budai kerületekben vagy a Belvárosban.

 

 

Hogyan sikerült röpke néhány év alatt újjávarázsolni a kerületet, miként érték el, hogy a rendkívül dinamikus fejlődés elismeréseként elnyerték a Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Szervezet (FIABCI) oklevelét, amelyet a szakma csak Ingatlanfejlesztési Oscar-díjnak nevez. Ezeket a kérdéseket tettük fel dr. Gegesy Ferencnek, a IX. kerület polgármesterének, és dr. Sersliné Kócsi Margit főépítésznek.

 

– Ferencváros déli irányból kapcsolódik a Belvároshoz. Három jól körülhatárolható területből áll, és elmondhatjuk, hogy az elmúlt években mindhárom kerületrészben jelentős fejlesztéseket hajtottunk végre – tájékoztat dr. Gegesi Ferenc. – Elsőként az úgynevezett Középső-Ferencvárosban, a Nagykörút és a Haller utca között megvalósult tömbrehabilitációt érdemes említeni. Többek között ennek sikeres megvalósítása eredményezte számunkra, hogy olyan pályázók előtt, mint Chicago, Brisbane, Harare, elnyertük az egyik legmagasabb szakmai elismerést.

 

Ezen a területen az épületek jelentős része teljesen leromlott állapotban volt. A lakóházaknak több mint a fele a XX. század első éveiben épült, komfort nélküli vagy igen alacsony komfortfokozatú lakásokkal, úgyhogy mindenképpen változtatnunk kellett ezeken az ezredforduló időszakához nem méltó állapotokon.

 

Alapos előkészületek után láttunk munkához, ennek nyomán nemcsak a lakások újultak meg és váltak igazán lakhatóvá (általában három rossz minőségű lakásból alakítottunk ki két XXI. századi igényeknek is megfelelőt), de az épületek környezetét is széppé, gondozottá varázsoltuk: tágas belső udvarokat alakítottunk ki, sok növénnyel, parkszerű kiépítéssel. Ez lehetővé teszi, hogy valamennyi generáció, a gyermektől a nyugdíjasig, kulturált körülmények között élhessen. Úgy gondolom, idejében felismertük, hogy ha a lakások vizesek vagy penészesek, költhetünk bármennyit az egészségügyre, a betegségek mindig újratermelődnek, arról nem is szólva, hogy aki rendezett körülmények között lakik, az jól érzi magát az otthonában, nem vágyik az – utcára?, a bűnözés közelébe. Persze az sem elhanyagolható, hogy aki az otthonában rendhez, tisztasághoz szokik, az ügyel a közterületek, utcák, parkok tisztaságára, rendjére is.

 

A másik kerületrész, ahol látványos eredményeket értünk el, a József Attila lakótelep. Itt a lakásprivatizáció során szinte minden lakó megvásárolta a lakását, társasházak jöttek létre. Az épületek ma még viszonylag jó állapotban vannak, de folyamatos karbantartást igényelnek, s ez gyakran meghaladja a lakóközösségek anyagi lehetőségeit. Megelőzendő azt, hogy az elmaradt felújítások miatt 15-20 év múlva lakások százai kerüljenek veszélybe, 1993-ban pályázatot írtunk ki a társasházak karbantartására, felújítására. Ez azóta is működik, és elmondhatjuk, hogy szinte számunkra is meglepő eredményt hozott. Először csak külső festés, tatarozás céljára vették igénybe a támogatást, később már az elektromos hálózat felújításától a parkrendezésig szinte valamennyi fontos munka sorra került. Mindez az esztétikai, közérzeti szempontokon túl rendkívül pozitív hatású, hiszen az épületek és bennük a lakások értékét is növelte. A kerület csinosításához azzal is hozzájárulunk, hogy az a lakóközösség, amelyik vállalta a virágültetést, -gondozást, ingyen palántát kapott az önkormányzattól. Ezeknek az intézkedéseknek – valamint a lakóközösségek igen jó hozzáállásának – köszönhető, hogy ma a József Attila lakótelep országos szinten is a legszebb, legrendezettebb lakótelepek közé tartozik.

 

A kerület harmadik jellegzetes része az úgynevezett Belső-Ferencváros. Ennek a területnek a megújulása csak mintegy két-három évvel ezelőtt kezdődött meg. Ugyan a lakóépületek jó része itt is a századforduló idején épült, de ami állapotukat (és a bennük lévő lakások állapotát) illeti, lényegesen jobb volt, mint a Középső-Ferencvárosban találhatóké. Az otthonok többségét itt is megvásárolták a lakók, de a már említett felújítási, karbantartási folyamat csak az utolsó egy-két évben kapott lendületet.
Az önkormányzat ezen a területen elsősorban a közterületek, a lakókörnyezet rendezésével, a zöldterületek növelésével, barátságos utcakép kialakításával igyekszik hozzájárulni az itt lakók jobb közérzetének, illetve úgynevezett – településtudatának – kialakításához. Ennek részeként felülvizsgáltuk a közlekedési és parkolási rendszert, olyan módosításokat hajtottunk végre, amelyek azt célozzák, hogy a forgalom lehetőleg a kerület külső útvonalaira összpontosuljon, mentesítve a belső, zsúfoltabb területeket a túlzott zajártalomtól, levegőszennyezéstől.
Ennek az elképzelésnek első, kétharmad részben már megvalósult része a Ráday utca felújítása. Az a célunk, hogy ezt a területet sétálóutcává alakítsuk, a gépjármű-forgalom minimálisra csökkentésével. Színházak, galériák, éttermek, kávézók, pizzériák sora vonzza ide az érdeklődőket, és még további hasonló kulturális vagy kulináris élvezetet kínáló üzletek megnyitása is várható a közeljövőben. Jó úton haladunk afelé, hogy a Ráday utca Budapest egyik (külső jegyeiben és hangulatában egyaránt) kedvelt jellegzetességévé váljon. Mindezt azzal is igyekszünk erősíteni, hogy az üzlethelyiségeket bérlő vállalkozókkal hosszú távú szerződéseket kötünk, ami a biztonság mellett további beruházásokra is ösztönzi őket.
A felmérések szerint a Ferencvárosban elvégzendő rehabilitációs program megvalósításához folyó áron mintegy 45 milliárd forintra lenne szükség. Ebből az elmúlt években 15 milliárdot fordítottunk ilyen célokra, úgy, hogy még jó 25 évig bőven lesz mit csinálnunk, hogy elmondhassuk: Ferencváros egy európai főváros világszínvonalú kerülete.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop