Az iskolatáskákról – nem diákszemmel

A hajdanvolt iskolatáskák egyáltalán nem hasonlítottak mai társaikhoz. Egyszerű anyagból készültek, füzet helyett palatáblát, ceruza helyett palavesszőt rejtettek, s általában vállra akasztották a gyerekek. A jómódúak könyveiket fekete viaszosvászonba pakolták, majd színes szíjjal kötötték át. Iskolatáskát napjainkban a 6-10 éves korú, alsó tagozatos gyermekek hordanak, s számos követelménynek kell megfelelniük, nem véletlenül.

 

 

A mai iskolatáskák anyaga rendszerint erős szintetikus textil, megközelítőleg téglatest formájúak, hordásuk igen célszerű, mert a két kéz szabadon marad, miközben viselőjének lehetővé teszi a fiziológiailag helyes testtartást. A korábbi iskolatáskákkal ellentétben napjainkban jelentős szerepe van a divatnak és a márkának, színben, formában, díszítésben széles választék áll a vásárlók rendelkezésére.

 

Ergonómia és láthatóság

Az alsó tagozatos gyermekek háton viselhető iskolatáskájára ergonómián alapuló egészségvédelmi követelmények, valamint közlekedésbiztonságot szolgáló láthatósági követelmények vonatkoznak. Ma már a szabvány nem kötelező, de a gyártók egy része még alkalmazza azt. Ergonómiai szempontból a hátitáskát úgy kell kialakítani, hogy az megfeleljen a 6-10 éves gyermekek testi adottságainak. A táska hordása legyen kényelmes, és lehetőleg minél nagyobb felületen feküdjön fel viselője hátán. Fontos szempont a fiziológiailag helyes testtartás biztosítása, amelyet együttesen több tényező is befolyásol. Ezek például a vállpántok, hevederek mérete, hossza, szélessége, felerősítési helyei, egymástól való távolságuk és állíthatóságuk.
A táskán található szerelvényeknek használat közben biztonságosnak, kezelés során balesetmentesnek kell lenniük. Kivitelezésük akkor megfelelő, ha felületük sima, sorjamentes. A vállpántoknál a szilárd, kétpontos felerősítés a célszerű, mert ez biztosítja a vállszíjak biztonságos elhelyezkedését, illetve viszonylagos mozdulatlanságát, mindkét vállon azonos terhelést eredményezve. A vállpántoknál fontos követelmény a testmagasság függvényében való állíthatóság.
Az iskolatáska tömegét tekintve akkor megfelelő, ha a súlya nem haladja meg az egy kilogrammot. Optimális esetben a tömege 0,6-0,8 kilogramm.
Láthatósági szempontból a hátitáska nappali és esti láthatóságát vizsgálhatjuk. A nappali jól láthatóságot a felhasznált alapanyag és díszítőelemek feltűnő színe, valamint a táskán elhelyezett fluoreszkáló narancsszínű elemek méretei alapján lehet
meghatározni. Az esti jól láthatóságot a táskára szerelt fényvisszaverő anyagok mennyisége és elhelyezése biztosítja. Az üzletekben árusított modellek nagy része feltűnő színű alapanyagból készül (pl. piros, rózsaszín, kék), fényvisszaverő elem azonban sok esetben nincs rajtuk. A fényvisszaverő csíkokat a táska legnagyobb felületén, az előrészen, illetve a két oldalrészen is célszerű felerősíteni.
A fedélrész záródására szolgáló macskaszemes csatok, a táskán, illetve a vállpántokon lévő foszforeszkáló varratimitációk is növelik az esti jól láthatóságot, ezáltal természetesen a gyermek utcai közlekedésének biztonságát is.

Választék, forma és kivitel

A kereskedelemben döntő részben importból származó hátitáskák kaphatók. A gyártók és forgalmazók igyekeznek megfelelni minden vásárlóréteg elvárásának és lehetőségének, éppen ezért rendkívül széles sávban mozognak a fogyasztói árak, jellemzően 500 forinttól 19 000 forintig.
Valamennyi termék szintetikus alapú, vízlepergető impregnált textilből készül, ezáltal megfelelő fizikai tulajdonságokkal rendelkezik. A szakítóerő, a színtartóság, a dörzsállóság biztosítja a táska tartósságát, a sokszor erős mechanikai hatások ellenére is.
A tárgyak rendezett elhelyezése érdekében belső rekeszeket, továbbá a táska elő-, illetve oldalrészéről nyitható zsebeket alakítanak ki. A kívülről nyithatóak különösen praktikusak, hiszen a táska méretét 20-30 százalékkal növelhetik.
A táskák döntő többségének fenékrészén kopásálló réteget alkalmaznak, amely lehet a sarokrészeken elhelyezett műanyag fenékszeg, vagy a fenékrész teljes felületét beborító dombornyomásos gumiréteg. A kopásálló rétegek növelik az iskolatáska élettartamát, és lehetővé teszik könnyű tisztíthatóságát.
A habszivaccsal bélelt, ívesen kialakított széles vállpántok kényelmes viseletet biztosítanak. Praktikus apróságok növelhetik a táska tetszetőségét, így például a bevarrt órarend, a tolltartó, a kulcstartó, a vállpántok között található akasztószem.

Mire ügyeljünk vásárláskor?

A szaküzletekben nem ritka, hogy akciós áron kaphatók egyes modellek közvetlenül iskolakezdés előtt. A kisiskolások első és második osztályban még szívesen viselnek iskolatáskát (hiszen büszkék arra, hogy iskolába járhatnak), míg harmadiktól, negyediktől már szívesebben viselnének hátizsákot.
Az iskolatáska előnye az egészséges fejlődés biztosítása mellett az, hogy a benne lévő füzeteket, könyveket stb. megvédi, nem gyűrődnek össze, illetve más károsodás sem éri őket. Mindez a hátizsákoknál (hátitáskáknál) már nem, vagy csak ritkán (megfelelő modellkialakítással) biztosított.
Célszerű, ha a gyermek is részt veszt a táska kiválasztásában. Mindig próbáljuk rá a hátára, hogy az kényelmesen felfekszik-e, a vállpántok biztosítják-e a megfelelő állíthatóságot, és a mérete sem túl nagy a gyermek magasságához.
Mindenféleképpen érdemes ellenőrizni, hogy a gyermek a csatokat és a húzózárakat képes-e önállóan kezelni. Vásárlás előtt alaposan tanulmányozzuk át a termékhez mellékelt használati-kezelési útmutatót és vásárlói tájékoztatót. A kötelezően előírt címkézésen kívül a vásárlói tájékoztatónak tartalmaznia kell a termék ápolására, tisztítására vonatkozó útmutatást is. Importáruk esetében az idegen nyelvű útmutatóval azonos tartalmú, magyar nyelvű használati és kezelési útmutatót kell a fogyasztó számára biztosítani. Csak megfelelő ismeretek birtokában döntsünk!

Minőségi kifogások

A vásárlók minőségi kifogásának intézését a fogyasztói szerződés keretében érvényesített szavatossági és jótállási igények intézéséről szóló 49/2003. (VII. 30.) GKM rendelet szabályozza. E rendelet alapja a Polgári Törvénykönyv 305-311. §-ai, amelyek a vásárlóknak biztosított szavatossági jogokat szabályozzák. A szavatossági idő fogyasztói szerződéseknél 2 év.
A minőségi kifogás akkor érvényesíthető, ha a termék meghibásodása, károsodása rejtett anyag- vagy gyártási hibára vezethető vissza. A szavatossági joggal a fizetési bizonylat bemutatását követően a vásárlás helyén élhetünk. A vásárlói kifogást az üzletvezető köteles gondosan megvizsgálni, és amennyiben egyetért panaszunkkal, akkor azt érdemben rendezheti. Ha a 6 hónapon belül jelentkező hibát a kereskedő elismeri, akkor a fogyasztó elsősorban kijavítást vagy cserét követelhet. Ha a kereskedő a hibát nem ismeri el, akkor köteles bizonyítani, hogy a hiba a vásárláskor nem volt a termékben. Ennek a bizonyítási kötelezettségnek úgy is eleget tehet, hogy a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségtől, illetve a jogszabályban kijelölt más vizsgáló intézettől kér szakvéleményt. Amennyiben a forgalmazó nem fogadja el a szakvéleményt, akkor a vásárló a peren kívüli megegyezés érdekében a területileg illetékes Békéltető Testülethez fordulhat, vagy polgári peres eljárás keretében érvényesítheti szavatossági jogait.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop