Az első magyar minősített passzívház

A passzívház szó lassan szlogen lesz Magyarországon. Nem is baj, hiszen a műszaki tartalom mindenképpen új gondolkodásmódot jelent nem csak az építtetők, lakáshasználók, hanem a szakemberek részéről is… S lám, elkészült az első magyar minősített passzívház a főváros közelében, Szadán, amelyet maguk a létrehozók, az építész, az energetikai szakértő, a kivitelező, a gépészmérnök mutatnak be.

 

 

A szadai egylakásos családi passzívháznál a célok között egy gyorsan és gazdaságosan megépíthető, megfizethető passzívház létrehozása szerepelt. A végleges kialakítás megcélozza a zéró-energia és zéró CO2 kibocsátást, sőt a biokert kialakításával a részleges autonómiát is. A tervezés 2008 tavaszán indult, az első kapavágás 2008. szeptember elsején történt meg. A használatbavételi engedély dátuma 2008 vége, a végleges befejezés, a belsőépítészet, berendezés és kertépítés, valamint a költözés 2009 tavasza.

 

A MÚLT
Tizennyolc éves múltra tekint vissza a passzívház-építészet. Darmstadt (Németország) a hazája, itt működik jelenleg is az a kutatóintézet, ahol elkezdték és jelenleg is folytatják a passzívházak folyamatos fejlesztését (Passivhaus Institut). A DIN szabványokon alapuló elméleti számításokat hamar megcáfolták a megépült passzívházakon végzett mérések eredményei. Szinte már az első perctől kezdve szükségessé vált a korrekció, a számítások kiigazítása a gyakorlati mérések alapján. 1998-ban az egyszerűség és használhatóság jegyében útjára indult a PHPP (Passivhaus Projektirungs Paket), azaz a számítási módszer gyakorló szakemberek részére. A program és a hozzá tartozó kézikönyv magyarul is elérhető, segítségével a passzívház-értékek kiszámíthatók, a számítással ellenőrizhető, hogy a tervezett vagy megvalósult passzívház működőképes-e.
FOSSZILIS ENERGIA HELYETT HULLADÉKHÕ
De mi is ez a működőképesség – A jelenlegi hazai gyakorlatban a tervezés ún. peremfeltételek meghatározása segítségével történik a hagyományos épületek esetén. Például a belső léghőmérséklet 20 0C, a külső téli hőmérséklet pedig -15 0C értéken kerül megállapításra a számítások során. És ezt a természetben így is tapasztaljuk – Sajnos nem. Ezért a program bemenő paraméterként képes fogadni az elmúlt 20 év napi (óránkénti) meteorológiai adatait, sőt, van rá módszer, hogy egy adott telekre aktualizáljuk ezeket, és a sugárzási veszteségek figyelembevételével tovább finomíthatók a rendeletek és szabványok által jelenleg is rögzített számítási módszerek.
A passzívházak további fontos tulajdonsága, hogy a mindennapi használat során a fűtési időszakban az épület belsejében felszabaduló ún. hulladék hőmennyiség megőrzésre kerül, így szükségtelenné válik a külső energiabevitel. Ebből következően nincs szükség fosszilis energiahordozók alkalmazására, sem gáz, vagy fűtőolajra, sem szénre, fára, de még geotermikus hőszivattyúk energiájára sem.
Ha egy épületnek nincs vagy nagyon csekély a „hővesztesége”, akkor fűtésre, azaz bevezetett hőmennyiségre sincs szüksége. Gondoljuk csak végig: miért fűtjük gázzal, távhővel stb. az épületeinket – Minden épületben felszabadulnak hőmennyiségek főzés, tévézés, vasalás stb. közben, csakhogy a hagyományos épületek esetén a veszteségek (értsd hőveszteségek) jóval nagyobbak ezeknél. Így az energiamérlegből hiányzó jókora hőmennyiséget muszáj pótolni gázzal, szénnel, fával, távhővel, geotermikus hőszivattyúval stb. A fentiekből most már talán kitűnik, mire is utal a passzív szó a megnevezésben. Passzivitást jelent a fosszilis energiahordozók felhasználásában.
Ezért különleges a szadai épület is. Az utcában van gázfővezeték, de még a telekre sincs bekötve. A passzívház elmélet alapján ebben a házban is a belső felszabaduló hőmennyiség megőrzésre, tárolásra kerül, így felhasználható fürdésre, vagy a belső léghőmérséklet szabályozására, s akár 20-22-24 0C is beállítható a fűtési idényben minden különösebb nehézség nélkül. (A hőtároló hőmérséklete 60 0C.)
SEMMI KÜLÖNLEGES
Sokan kérdezik, milyen különleges anyagokat, megoldásokat alkalmaztunk a szadai házban. Csalódást kell okoznunk azoknak, akik különlegességre vágynak. Minden felhasznált alkotóelem megvásárolható, nem is drágán a hazai építőipari kereskedelemben. A tulajdonos Balogh György számításai szerint 230 000 Ft/m2 áron tudta „megfizetni” az épület kivitelezési költségeit, amely az anyagok és munkadíjak mellett az áfát is tartalmazza, természetesen kulcsrakészen.

Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz

 


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop