Az alapoktól kezdve

Az építkezők leggyakoribb kérdése, hogy melyik a legjobb, legmodernebb falazó anyag. A kérdésre nincs egyértelmű válasz, minden attól függ, mi a leendő lakó legfontosabb szempontja.

 

 

A ház falaival szemben vannak alapvető elvárásaink. Ne szakadjon ránk a plafon, ne repedezzen össze-vissza, a szél és földrengés se döntse össze. A falszerkezet fontos tulajdonsága a teherhordó képesség, valamint a megfelelő szilárdság. A külső faltól elvárhatjuk a víz és a nedvesség elleni védelmet: ne ázzon át az esőtől, télen pedig ne fagyjon szét. Fontos szempont, hogy egy kósza csikktől ne gyulladjon fel, tehát megfelelően tűzálló legyen. Elengedhetetlen a jó hangszigetelés, hiszen ki kíváncsi az otthona melegében a közlekedés zajára és a szomszédok veszekedésére – Az építkezők egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a jó hőszigetelésnek, hogy ne egy zsák pénzt fizessenek a gáz- és a villanyszámlára. A hőszigetelő képességet a termékeken feltüntetett „k-tényezővel” határozzák meg, amely annál jobb anyagtulajdonságot takar, mennél kisebb a számszerű értéke. Egy ma jónak mondott falszerkezet k-tényezője 0,4.

 

 

ELLENTMONDÁSOS ELVÁRÁSOK
A fenti elvárások egymásnak ellentmondó célok elérésére kényszerítik az anyagtechnológiai fejlesztőket. Egy anyag ugyanis minél lazább, porózusabb, vagyis minél könnyebb, annál jobb hőszigetelő, teherhordó képessége, hanggátlása viszont alacsony. Minél tömörebb, nehezebb az anyag, annál nagyobb a teherhordó képessége, hőtároló kapacitása és léghang elleni védelme, viszont a hőszigetelő képessége, páraáteresztő képessége alacsonyabb. A téglából, azaz égetett kerámiából készült termékek különböző gyártási módszerekkel felelnek meg minden kívánalomnak. Üreges-bordás szerkezetűek (sok lyuk van bennük), anyagukba az égetés során olyan adalékot kevernek, hogy porózussá váljanak. A fentiekkel addig a határig mennek el, hogy a teherhordásra megfelelő legyen, ezért a belőlük készült falat érdemes szigetelni. A könnyűbetonból készülő termékek is hasonló módon készülnek, esetükben üregképző adalékot használnak.
A tömör fa falszerkezet majdnem minden igényt kielégít, csak épp drága, és a tűznek, kártevőknek kevésbé ellenálló. A vályog, föld anyagú szerkezetek azonban az alapanyag keverésének arányától és vastagságuktól függően képesek minden elvárásnak megfelelni.

MELYIK A LEGJOBB?
A különböző elvárásokat a legkitűnőbben a többrétegű falszerkezetek elégítik ki, amelyeket a céloknak legjobban megfelelő anyagok ötvözésével készítenek. Ilyen falakkal készülnek például a könnyűszerkezetes házak. A belső, teherviselő fa vagy fémvázra kerül a belső burkolat és az időjárásnak ellenálló külső réteg. A két réteget hőszigetelő anyag tölti ki. Előnye, hogy gyors, olcsó, és kevés építési törmelékkel jár, ám a zaj és hőhatások ellen nem véd olyan jól.
A tömör tégla, mészhomoktégla, beton falakat külső hőszigetelő bevonatrendszerrel látják el, így ugyan költségesebbek, ám minden elvárásnak megfelelnek.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop