Alternatív napelemes rendszerek – erkély napelem

Az ökológiai lábnyom csökkentésének és a villanyszámla redukálásának legjobb módja a napelemek telepítése, s mivel rövid szünet után telepíthetőségük új szakaszba lépett, érdemes ismét szólni a témáról. Ezúttal azonban nem a telepítés lehetőségeiről, hanem a megszokott napelemes kiserőműveken kívüli, más megoldásra fókuszálunk.

Természetesen a legtöbb energiát a tetőre szerelt, déli irányba néző, megfelelő dőlésszögű, teljes tetőfelületet lefedő, komoly napelemes rendszerekkel lehet megtermelni, de ha nincs megfelelő helye vagy ha a villanyszámlánk alacsony, akkor mind műszaki, mind anyagi szempontból jó választás lehet valamilyen alternatív napelemes rendszer használata. Ha például arra keresünk megoldást, hogy egy társasházban hogyan csökkenthető az ökológiai lábnyom, akkor egy erkély napelem megfelelő megoldás lehet.

Az erkély napelem előnyei

Az erkély napelem többnyire mobil, kisméretű, napenergia-hasznosító eszköz, amit kifejezetten kis helyekre terveztek. Az erkély napelemek – méretük és mozgathatóságukért cserébe – kisebb teljesítménnyel bírnak, ám a mobilitás mellett más előnyt is nyújtanak. Például, ahol más rendszer telepítésére nincs elég hely, ott akár már a néhány kWh áram megtakarítása is sokat számíthat. Az erkély napelemeket kialakításuknak köszönhetően könnyen lehet telepíteni is: nem szükséges lyukakat ütni a falba, nehéz tartókat rögzíteni, és nem kell szakembert sem fogadni a telepítéséhez.

Néhány erkély napelem plug-and-play rendszerű, ami annyit jelent, hogy akár közvetlenül csatlakoztatható egy konnektorhoz vagy hordozható energiaforráshoz, vagyis extra szaktudás és szakember közreműködése nélkül, egy laikus számára is könnyen beüzemelhető. A telepítés tényleg annyi, hogy kiválasztunk egy elég napos helyet a teraszon, a kívánt pozícióba állítjuk a napelempaneleket, és bedugjuk a napelem csatlakozóját egy konnektorba vagy mobil energiaforrásba, és már teszi is a dolgát: termeli az áramot. A mobilitásuk azonban nemcsak ezen a téren használható ki, hanem ideális társ lehet egy egész napos túra vagy családi kempingezés során is.

Miben különbözik a mobil napelem a tetőre szerelt napelemektől?

A mobil vagy erkély napelemek várhatóan kevesebb ideig lesznek felállítva egy helyen, mint tetőre szerelhető társaik, ezért kisebb méretűek, könnyebbek, sok esetben összehajthatók vagy hajlíthatóak, rugalmasak. Míg egy tetőre szerelhető napelemtábla akár 25 kg-is lehet, addig a komplett mobil rendszer kevesebb mint 10 kg szokott lenni.

Az erkély napelemes rendszerek beépített mikró inverterrel rendelkeznek, és semmilyen otthoni kábelezést nem igényelnek. A rendszert kicsomagolás után azonnal csatlakoztathatjuk és használhatjuk. A mobil napelemes rendszerek sokkal kedvezőbb árú megoldások, mint a telepített társuk. A kisebb rendszerek 50-100 ezer forintos áron már megvásárolhatók, természetesen a teljesítményük is lényegesen kisebb, de ez nem mindig hátrány. Egy lakótelepi lakás elektromos fogyasztása sokszor olyan alacsony, hogy a telepített napelemes rendszer beruházási költsége a rendszer élettartama alatt nem is térül meg, nem beszélve arról, hogy egy társasházban többnyire nincs is meg a szükséges hely a telepített rendszer számára.

Hogyan működik az erkély napelem?

Az erkély napelem hasonlóan működik, mint a tetőre szerelhető napelem: fotovoltaikus cellákból álló paneleket kell a Nap felé fordítani, hogy felfogják a napfényt, és egyenáramú elektromossággá alakítsák át. A legtöbb esetben az egyenáramot egy hordozható áramfejlesztő akkumulátorában tárolják, vagy egy mikróinverter segítségével alakítják át hálózati váltakozóárammá. A megtermelt áramot aztán közvetlenül felhasználhatjuk, vagy az akkumulátorban tárolt energiából akkor látjuk el energiával a villamos fogyasztókat, amikor éppen szükség van rá.

A kis mérethez alacsonyabb teljesítmény párosul, természetesen nem teszi lehetővé hogy, nagy fogyasztókat lásson el energiával, ezért a vasalót, mosógépet, elektromos tűzhelyet ki kell hagyni a rendszerből, de a kisebb energiaigényű készülékek – lámpák, számítógépek, tévé, rádió, hűtő – működéséhez elegendő a termelt energia, és a rendszerben levő apró és olcsó eszközök teljesítménye. A rendszer alkalmas lehetne akár arra is, hogy közvetlen a konnektorba dugva visszatápláljon a hálózatba, és csak akkor használjuk el a megtermelt zöldenergiát, amikor arra szükség van. Bár az EU-ban külön kategóriát képviselnek ezek a 600–800 W névleges teljesítménynél kisebb erkély napelemes rendszerek, melyek használatához nem kell komoly dokumentációt készíteni és szerződést kötni az áramszolgáltatóval, sajnos a hazai szabályozás ezt nem teszi lehetővé.

Hazai legális használat lehetősége

A hordozható áramforrás a kulcs ahhoz, hogy legálisan használhassuk olyan országokban, ahol a törvények nem támogatják a lakosság egyszerű mikrószintű önellátási törekvéseit. A hordozható áramforrásokat elsősorban arra tervezték, hogy különböző energiaforrásokból származó villamos energiát tároljon, majd adjon le, amikor arra éppen szükség van. Alapvetően egy nagy akkumulátorról beszélünk, több kimenettel és csatlakozóval, amely alkalmas arra, hogy elektromos eszközöket működtessen, töltsön, vagy tartalékáramot biztosítson. Az erkély napelemek teljesítménye arra éppen elég, hogy biztonsággal ellásson néhány elektromos készüléket energiával. A mobil áramforrások kapacitása általában 300 és 2000 wattóra között változik, míg 230V-os kimenete 100 és 1800 watt között mozog (ahogy fent említettük, ez nagyjából arra elegendő, hogy a tárolt elektromossággal laptopokat, tévét, hűtőszekrényt, mikrohullámú sütőt is nagy biztonsággal üzemeltethessünk). Persze mindez függ a rendszer kapacitásától és töltöttségétől, valamint az üzemeltetett eszközök fogyasztásától.

Mekkora teljesítményt tud éves szinten termelni egy erkély napelem?

Az erkély napelem éves energiatermelése számos tényezőtől függ, mint például a panel mérete, hatékonysága és orientációja, a helyszín, a klíma és az időjárás, valamint a panel árnyékoltsága, elpiszkolódása és karbantartottsága. Mindemellett általános becslésként elmondható, hogy egy 100 W teljesítményű napelem éves szinten körülbelül 50-100 kWh villamos energiát képes megtermelni, amely egy 40W-os világítási rendszer vagy egy laptop napi 3-6 órán keresztüli működtetéséhez elegendő az év minden napján.


Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop