Büszkék, érzelmesek, és rendkívül kíváncsiak. Imádják a szépet, és az életet is e körbe sorolják. Csak néhány jelző az olaszokról, amely talán szerepet játszik abban, hogy bárhol legyenek a világban, ott képesek életre hívni egy kis napfényes Itáliát. Üzleti döntéseikben is fontosak a megérzések, több budapesti palota is – például a százéves Klotild – ennek köszönhetően menekült meg az enyészettől.
Õsidők óta alakítja Magyarország képét az olasz építő- és építészeti kultúra. Könyveket tölt meg, hány magyar kastélyt, várat, palotát terveztek, építettek olasz mesterek. A firenzei reneszánsz Mátyás korában az itthoni példákon keresztül hatott a környező országokra, és az azóta eltelt évszázadokban is rendre elhozták Magyarországra szép iránti vágyukat.
A XXI. századi Budapesten – úgy tűnik – az épített örökség újjáélesztésében játszanak fontos szerepet. Az olasz befektetések jó része a minőségi szálláshelykínálatot bővíti, de jelen vannak az építőanyag-ipar, az ingatlanforgalmazás és -tanácsadás, valamint a fejlesztések piacán is. Akárcsak a belsőépítészet vagy a lakberendezés területén.
Beghelli – ötcsillagos találkozás Klotilddal
Tanácsadóként jött Magyarországra másfél évtizeddel ezelőtt a veronai Alessandro Farina, az ITL Group ügyvezető igazgatója. Úgy járt, mint sok olasz; a kalandvágy hozta, de végül itt maradt. Giorgio Mattioli – szintén veronai – építész hét évvel ezelőtt arra kérte, mivel jól ismeri a várost, egyfajta szakmai idegenvezetőként mutassa meg neki Budapestet. Mattioli történetesen a világhírű Beghelli világítástechnikai cég tulajdonosainak családi barátja, és házaik állandó tervezője. Éppen Pesten járt, amikor felhívta Gianpietro Beghelli, aki, amint meghallotta, hogy az építész Magyarországon van, eldöntötte, ő sem hagyhatja ki az eddig ismeretlen terepet. Néhány hónap múlva már Budapest utcáin sétált. Több házat is megnézett üzleti szemmel, de amikor megpillantotta az Erzsébet híd lábánál álló Klotildot, nem kérdezett semmit. Pillanatok alatt döntött: ő az!
Kétmilliárdos vételárat jelentett ez az első látásra szerelem, és egy jelentős fővárosi jel különleges fejlesztését is. Generálkivitelező-váltás után hamarosan folytatódik a megkezdett palotarekonstrukció és átépítés, amelyben természetesen Mattioli építészeti gondolatai is testet öltenek. A Mérték Stúdióval közösen készített tervek a száz évvel ezelőtti értéket hangolják össze a XXI. századi elvárásokkal. Lehetőség volt lebontani az évtizedekkel ezelőtt átépített, stílusidegen lépcsőházat, így újraépült az eredeti, a korabeli tervek alapján. A jövőre nyitó Buddha Bar Hotel Budapest Klotild Palace a világhírű brand második tagja. Beghelli egyedi és különleges helyet álmodott az ódon falakba, ezért a Buddha Bar éttermen, konferenciatermeken, bárokon, fitneszrészlegen túl olyan márkákat forgalmazó üzletek megnyerését tervezik, amelyekből csak egy-egy nyílt Magyarországon. A tanácsadóként jelenleg is közreműködő ITL Group ügyvezetője szerint a magyar piac egyre inkább hajlandó megfizetni a magasabb árat a magasabb minőségért cserébe.
Boscolo és Baglioni Pesten és Budán
A két legnagyobb olaszországi szállodalánc egyike már évekkel ezelőtt bevásárolta magát a magyar piacra. A hányatott sorsú New York Palota kultúrtörténeti jelentőségű kávéházával egyszerre mindjárt négy olasz, a Boscolo fivérek szívét ejtette rabul. A műemléki védettségű palotarekonstrukció igazi olasz-magyar koprodukció volt, hiszen a műemléki kutatások és tanulmányok, valamint a restaurálási feladatok jó részét hazai szakembergárda végezte, közösen az olasz tervezőkkel. Az elismerés sem maradt el; az épület tavaly Europa Nostra-díjat nyert. Az ötcsillagos hotel két évvel ezelőtti megnyitása óta már megkezdődtek az épület mögötti új szárny építési munkálatai. Az építészeti terv a palota felújításban belsőépítészeti tervekkel már részt vevő Massimo Iosa Ghini munkája. A modern épület nem szakad el a barokk-neobarokk hangulatától, ám annak nem mása, hanem XXI. századi újrafogalmazása. Az Osvát utca és a Rákóczi út által határolt területen épülő szárnyban új hotelszobákon kívül üzleteket is nyitnak, és a hotel alatt egy mélygarázs is épül, amely megoldja a szálloda jelenlegi parkolási gondjait.
A Baglioni – ellensúlyozva a pesti oldali túlerőt – a Tabánban nyitja meg budapesti szállodáját. Egy évvel ezelőtt kapcsolódott be a beruházásba a szállodalánc, amely a hírek szerint 15 évig üzemelteti a Baglioni Hotel & Spa Rácot. Mivel tervezőváltás és finanszírozási problémák is szerepet játszottak a nagyszabású, fürdőfelújítást, siklóépítést és hotelfejlesztést is magában foglaló beruházás jelentős csúszásába, az „olasz motor” remélhetőleg valóban felgyorsítja az eseményeket. A luxushotel nyitását jövőre tervezik.
Hozzászólások