A passzívházak falszerkezete – alternatív falazóanyagok

A passzívház-doktorok tanácsa jól ismert más területekről: koncentráljunk jobban a megelőzésre, így lényegesen kevesebbet kell majd később a gyógyításra fordítanunk. Passzívházak esetében a megelőzés arra irányul, hogy télen házunk ne hűljön le, nyáron pedig ne melegedjen fel túlságosan, így ritkábban lesz szükségünk annak aktív „gyógyítására”, azaz fűtésére vagy hűtésére.

 

 

Milyen a passzívház falszerkezete?

 

A passzívház szabványban csak energetikai előírás szerepel, felhasznált anyagok szempontjából semmiféle megkötés nincs. Lehet nehéz- vagy könnyűszerkezetes, szintetikus vagy természetes, hagyományos vagy modern. A teherhordó szerkezet így lehet tégla, pórusbeton, vasbeton, fa stb. Kizárólag ezekkel a teherhordó szerkezetekkel a passzívház szintű hőszigetelést általában csak aránytalanul nagy vastagsággal lehetne elérni (tömör fából például megközelítőleg méter vastag falra lenne szükség a megfelelő U-értételjesítéséhez). Érdemes ezért e szerkezet vastagságát a statikai szükség szerint méretezni, és kifejezetten hőszigetelő anyaggal kombinálni.

 

Passzívháznál nem az egyes szerkezeti elemek fizikai értékére van előírás, hanem az összes szerkezeti elem összjátékából adódó hőszükségletre, mely nem lehet több, mint 15 kWh/m /év. Ennek az értéknek a kiszámítására egy, külön a passzívházak számára kifejlesztett épületenergetikai program, a PHPP (Passivhaus Projektierungs Paket, magyarul passzívház tervező csomag) hivatott . Ezért nincs is külön előírás a határoló falak, az aljzat, a tető és az egyéb falfelületek U-értékére, az optimális értéket mindig egyedileg kell megállapítani.

Melyik technológia terjedt el leginkább?
A passzívház egy energetikai szintű megközelítés, független az építés módjától, a felhasznált építőanyagoktól. A hőtárolás szerepe a beárnyékolással kombinálva hasonlóan fontos a passzívházaknál, mint a hagyományos épületeknél. A beton választása aljzatnak, falnak, illetve födémnek mind pozitívan befolyásolja, csökkenti a túlmelegedés kockázatát. A bennmaradó polisztirol zsaluzat jellegéből adódó belső 5 centiméteres szigeteléskihatásával ennél az építészeti rendszernél
természetesen számolni kell. Az erkélylemezek kialakításánál pedig mindenféleképpen hőhídmegszakítást kell alkalmazni, különben energiafaló
hűtőbordával látjuk el az épületet. Alternatíva lehet a lábakon álló vagy függesztett erkély, mely csak pontszerűen csatlakozik a külső falhoz.
Az, hogy milyen technológiával kötik jobban össze a fogyasztók a passzívház fogalmát, nagyban függ attól, hogy mely építési szereplő milyen elhivatottsággal vállalja azt fel. Ausztriában a passzívházak mintegy fele könnyűszerkezetes, mivel ott a faipar gyorsan reagált. Nálunk (legalábbis eddig) a bennmaradó polisztirol zsaluzat – a polisztirol LEGO-rendszerek – elég jó nevet vívtak ki maguknak, pár elkötelezett gyártó úttörő munkájának köszönhetően. Az úttörő munka alatt nem csak azt kell érteni, hogy marketing szempontjából fektet nagy hangsúlyt valaki
a passzívház fogalmára, hanem azt is, hogy műszakilag felkészül a feladatra, megfelelően kidolgozza építési rendszeréhez az egyes csomópontokat, illetve megfelelően oktatja kivitelezőit.

Debreczy Zoltán
elnök- Magyar Passzívház Szövetség


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop