A láthatatlan vezeték

Az épületgépészetnek az elmúlt évtizedben történt látványos fejlődése a gázellátás területén is folytatódik. Egy magyar cég új gázbekötési eljárása lehetővé teszi a régi szabályozás és gyakorlat kötöttségeiből való kilépést.

 

 

Az esztétikum, a biztonság és a szakma igényeit a különféle épületeknél – családi, valamint társasházaknál, műemlékeknél, ipari, mezőgazdasági létesítményeknél is kielégíti az a gázbekötési rendszer, amelynek szabadalmaztatott eljárásait a Jutec Műszaki Szolgáltató Kft. (JUTEC) dolgozta ki. Ennek lényege: a középnyomású gázvezetékek leágazásainak vezetékei és szerelvényei – mindenkor a helyi igényekhez igazítva – épület – vagy kerítésfalba, illetve földbe süllyeszthetők. Az eddigi gyakorlat szerint – jobb megoldás híján – a vezetékeket és a nyomásszabályozót, gázmérőt védő dobozokat az épületen kívül: utcán, kertben, udvarban, vagyis nyílt téren helyezték el. Ez nem csak esztétikailag zavaró, hanem a biztonságot is veszélyezteti, mivel a földből, épületből kiálló vezetékek kisebb-nagyobb erőhatásra könnyen sérülnek, ezáltal balesetveszélyesek. A többi között emiatt kereste és találta meg Juhász László, a JUTEC ügyvezető igazgatója a már szinte minden gázszolgáltató társaságnál alkalmazott szabadalmaztatott eljárásokat.

 

A Jutec-féle gázbekötési rendszernek jelentős a szakmai elismerése, Innovációs díjat, sőt 2000-ben Construma Nagydíjat is kapott.

 

– Mi késztette önt a süllyesztett kivitelű gázbekötések kifejlesztésére?

 

– Több mint 25 évig dolgoztam egy közép-dunántúli gázszolgáltató cégnél, kezdetben tervezőként, majd az innovációs osztályt vezettem. Már abban az időben is több találmány szintű fejlesztést dolgoztunk ki. A polietilén csöves házi bekötés technológiáját és elemeit közel tizenöt éve alkalmazza Kelet-Európa gázipara. A privatizációt követően saját céget kellett alapítanom, hogy tovább fejleszthessek, s ezt a területet láttam leginkább elmaradottnak. Miközben fejlődött a víz-, csatorna-, áram-, hírközlési csatlakozás, a gázbekötések a gazdaságos középnyomású gázelosztás terjedésével egyre nagyobb területet csúfítottak el. Ha a többi közműnél megoldott a kulturált bekötés, miért ne lehetne ilyen a gázbekötés is – Az esztétikai megfontolásokon túl biztonsági szempontok is vezéreltek, hiszen a földből, falból kiálló gázvezetékek nemcsak csúfak, hanem kicsivel nagyobb erőhatásra sérülékenyek, illetve fokozottan baleset-, olykor életveszélyesek. Elég példaként említeni mondjuk egy családi ház kapubejárójánál vagy a garázsajtónál lévő vezetéket, amely igen sérülékeny. De ugyanez előfordulhat a nagyvárosokban vagy kisebb településeken is, ahol az utcákon, tereken kiálló, védőburkolattal ellátott szabályzó vagy gázmérő állomásnak véletlenül szintén nekimehet egy gépkocsi, és elsodorhatja a berendezést, s ilyenkor sok ember kerülhet veszélybe. Erre megoldás a süllyesztett rendszer. A gáz halmazállapotából, nyomásából, természetéből adódóan a bekötésnek olyan szakmai követelményei vannak, amelyeket korábbi ismereteink szerint csak a földből, falból kiálló megoldással lehetett teljesíteni. Nekünk sikerült kifejleszteni a süllyesztett megoldást, ami nemcsak új bekötéseknél alkalmazható, hanem a meglévőket is ki lehet vele váltani.
– Hányféle süllyesztett megoldást kínál a JUTEC?
– Háromfélét, s ezeket a helyszínen lehet az igényekhez, a sajátos körülményekhez igazítani. Az első megoldás a középnyomású gázvezetékeknél az épületfalba vagy kerítésbe süllyesztett nyomásszabályozó állomás, amely számos követelménynek megfelel. A várható külső behatásokon kívül más védelmet is nyújt, például horganyzott lemezszekrénnyel korrózióvédett és tűzálló. Ugyanakkor egyszerűen kezelhető, a mérő állása, állapota könnyen megtekinthető, ám illetéktelenek nem tudnak a rendszerbe nyúlni. A főelzáró csakis a szakember számára hozzáférhető, ám szükség esetén ez egy plexilap betörésével elérhető. Ugyanez vonatkozik az egy-egy lakásnál, családi háznál kialakítható házi gáznyomás-szabályozó állomásra is. A rendszer harmadik eleme pedig a földbe süllyesztett gáznyomás-szabályozó állomás, amelyet a településeken vagy ipari, mezőgazdasági létesítményeknél is be lehet építeni. Itt már beton alépítmény, öntöttvas csapszekrény kell. Ez utóbbi állomások kis helyet igényelnek, ugyanakkor esztétikusak. A szabadalom része a vízelöntés és a fagyásveszély elleni védelem is.
– Mennyivel drágább a JUTEC-féle eljárás az eddigi gyakorlatnál?
– Egy-egy új építkezésnél ennek a költsége 50-80 ezer forint, a meglévő elosztórendszer falba, földbe süllyesztése is legfeljebb 100 ezer forint. Mindez növeli a lakó biztonságát, ugyanakkor nem csúfítja el a környezetet. Ezek a megoldások megfelelően képzett gázszerelő szakemberek bevonásával több, érvényben lévő, ám a szakmai és biztonsági szabályozásnak megfelelő előírás alól mentesítik az építtetőt, illetve a kivitelezőt.
– Hol alkalmazták már a JUTEC-féle megoldásokat?
– Az országban majdnem minden gázszolgáltató, így a TIGÁZ, az ÉGÁZ, a DGÁZ, a DDGÁZ, a KÖGÁZ, a MOL-GÁZ területén alkalmazzák a süllyesztett gázelosztó rendszereket új lakások építésénél, illetve meglévők átalakításánál. A fővárosban a FÕGÁZ Rt. előírásainak megfelelő berendezések hálózati rendszerbe illesztéséről most folynak az egyeztetések, a próbatelepítések. A gázfogyasztók számára itt a már említetteken túl újabb előny jelenik meg: a mérőnek a lakáson kívüli elhelyezése. Nem kell a gázórát kerülgetni, elrejteni, nem kell fogadni a gázóra leolvasót, adott esetben az ellenőrzést végző személyeket, s a gázszolgáltató is nyugodt lehet: szem előtt van a mérője.
– Miért nem látni ezeket a megoldásokat, miért nem alkalmazzák általánosan?
– A fejlesztés célja szerint az építmények szerkezetébe illesztett gázbekötést dolgoztunk ki, ám a valóra váltás nehezíti a rendszer bevezetését, hiszen nem feltűnő. Évtizedes tervezői, kivitelezői tudással, gyakorlattal kell a kollégáknak újat tanulniuk, amit nem mindenki vállal. Szerencsére mind több a tágabb látókörű építtető, jobb tájékoztatást adnak a gázszolgáltatók szakemberei, így egyre általánosabb a süllyesztett, JUTEC-technológia alkalmazása.
– Milyen fejlesztései vannak még a JUTEC-nek?
– Többféle szabadalmaztatott eljárást kínálunk, hiszen mérnöki szolgáltatást, gyártmányfejlesztést is végzünk. Ezek többségét a gázszolgáltatásban alkalmazzák, azonban van a lakosság számára érdekes más eljárásunk is. A gázbekötések lefagyásának megakadályozására kidolgozott eljárásunkhoz már minden gázszolgáltató vásárolt megfelelő berendezést. Látványos változást okoz a korrózióvédelemhez kidolgozott süllyesztett potenciálmérőhelyünk is, amelyekkel eltűnnek a föld fölötti bábuk. Legnagyobb hatású azonban az elfalazható gázvezetékrendszer technológiájának, elemeinek kifejlesztése lesz, amelynek a műszaki alapjai készen vannak, de még sok pénz és idő kell hozzá, amelyekből soha sincs elég.
Szerkesztőségünk vállalja, hogy az olvasók érdeklő kérdéseit továbbítja a fejlesztőkhöz, illetve a kérdésekre adott válaszoknak helyet adunk a lapban.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop