A kellemes tetőtér kulcsa a hőszigetelés

Gyarapodik a család, nőnek a gyerekek… Családi ház esetén a megnövekedett helyigényre kézenfekvő megoldás a tetőtér beépítése. Közvetlenül a tető alatt azonban többnyire mostohák a belső klímaviszonyok: nyáron itt van a legmelegebb, télen pedig a leghidegebb a lakásban – hiszen a „padlást” eredetileg nem lakószobának tervezték. Érthető módon a megfelelő hőszigetelés a tetőtér-beépítés talán leginkább hangsúlyos eleme. Mit ajánl a szakértő?

akellemestetoterkulcsahoszigeteles 720

Szigetelés bővítése befelé: az egyszerűbb út
Az építtető a hőszigetelés korszerűsítését a tetőn két oldalról végezheti el, attól függően, hogy mennyi energiát és anyagi ráfordítást tud erre szánni. A leggyakoribb, de kompromisszumokat követelő megoldás, hogy a tetőtér beépítésekor a meglévő hőszigetelést bővítik befelé. Ennek a munkafolyamatnak kétségkívül előnye, hogy nem jár komolyabb felfordulással, bontással, átmeneti tetőfóliával, és relatív kevesebbe is kerül, mindennek azonban az az ára, hogy a hőszigetelés kiterjesztése értékes centiket rabol el a légtérből. A veszteségek minimalizálására a legvékonyabb, ámde leginkább hatékony hőszigetelést érdemes alkalmazni, a szakértő a szarufák alatti belső hőszigeteléshez egyértelműen a PIR (poliuretán) keményhab hőszigetelő táblákat ajánlja: ezekből ugyanis kisebb vastagság is elegendő, így a beltér nem csökken jelentősen. A táblákat könnyű alakíthatóságuk is vonzóvá teszi a lakást bővítők, felújítók számára.

akellemestetoterkulcsahoszigeteles 1

Szigetelés a szarufák felett: alapos és időtálló
Ideális esetben a hőszigetelés a külső hőhatás felől történik, így az átalakításoknál is érdemes ezt az elvet érvényesíteni. Mindez azt jelenti, hogy a hőszigetelés a szarufákon kívülre kerül – ehhez viszont vissza kell bontani a meglévő cserepeket, lécezést, fóliát, egészen a szarufákig, majd felhelyezni az új PIR hőszigetelő réteget a szarufák fölé. Bár ez a folyamat hosszadalmasnak tűnik, valójában a PIR hőszigetelő anyag alkalmazásával a munka gyorsan halad, és a hőszigetelés lehető legnagyobb hatékonyságát is ez a megoldás biztosítja tartósan.
Befelé történő szigetelésbővítésnél a beruházás költségei magasabbak ugyan, de ez a pénz a későbbiek során maximálisan megtérül: a tetőtér-beépítés eredményét generációk tudják élvezni. Ha a külső oldalon valósul meg a szigetelés kiterjesztése, akkor a passzívházas technológiában is előszeretettel használt PIR anyagból már 14 cm-es táblákkal is el lehet érni az U=0,17 W/m2K hőátbocsátási értéket (a hagyományos szálas szigetelőanyagok – üveggyapot, kőzetgyapot – használatakor ennél jóval vastagabb rétegre lenne szükség). Mindez úgy lehetséges, hogy a szarufák felső síkjára helyezett, egymásba illeszkedő táblák és a rajtuk található, átlapolható, fóliakasírozással ellátott hőszigetelés – a BACHL tecta-PUR® termékcsalád, amelyet kifejezetten erre a célra fejlesztettek ki – a tető teljes felületét lefedve termikus burkot alakít ki, így az ott keletkező hőhidakat felszámolja.
A keménytáblás PIR anyag lépésálló, nagy hajlítószilárdságú lapokból áll, amelyen az ácsok kockázat nélkül lépkedhetnek. A táblák nagy mérete lehetővé teszi, hogy a munkálatok gyorsan haladjanak – a táblák egymásba illesztve ugyanis egyszerűen felhelyezhetők. A PIR táblákra emellett egy csapadékzáró fóliaréteg is került, így akkor sem kell aggódni a beázás miatt, ha nyáron néhány napig vagy akár hétig nem kerül vissza szigeteléshez lebontott cserép a tetőre, mert a szigetelőlapok alkalmi tetőfedő rétegként is helytállnak.

akellemestetoterkulcsahoszigeteles 2

A strandidő kint marad!
A tetőtérben lakók leggyakoribb panasza, hogy nyáron – hacsak nem használnak légkondicionálót – szinte kibírhatatlanul felmelegszik a tetőtér még megfelelő árnyékolás mellett is. Ennek hátterében az áll, hogy a cserép a háztetőn akár 70-80 fokra is felmelegszik, és ez a forróság nem megfelelő hőszigetelés esetén „befelé” nyomul, mindez fokozottan igaz sötét színű tetőfedésnél. Általános tapasztalat, hogy nyáron egy átlagos tetőteret képtelenség 30 fok alá hűteni, és a túlhevülés megakadályozása a mind intenzívebb globális felmelegedés miatt egyre nagyobb kihívást jelent a szigetelés számára. A poliuretán keményhab viszont magasabb hőmérsékletnek is ellenáll: ezáltal egy 16 cm-es PIR tábla akár 40 fokot is tud csökkenteni nyáron a külső és belső tér között. A táblák kedvező tulajdonságaik között szerepel, hogy időtállóak, merevek, anyagszerkezetüknek köszönhetően alacsony a nedvességfelvételük, és magasabb hőmérsékleten (90-110 °C) is megtartják térfogatukat.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni: a tetőtérben töltött idő komfortjának kulcsa a megfelelő hőszigetelés. Akár a kevesebb energiabefektetéssel járó belső szigeteléskiterjesztés, akár az alaposabb és hatékonyabb tető felőli szigetelés mellett dönt a lakásbővítő tetőtér-beépítéskor, a korszerű poliuretán keményhab szigetelőlapok a környezetet is kímélő, kellemes belső klímát biztosító megoldást jelentenek.

Hőszigetelés mindenkinek a BACHL szakembereinek segítségével…

 

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop