A jövő nyomában

mut„Évek óta, kétéves ciklusokban zajlik a Falumegújítási Díj Pályázat Magyarországon, kapcsolódva az Európai Falumegújítási Díj Pályázat ugyancsak kétévente megrendezésre kerülő eseményeihez. Először nyílik alkalom arra, hogy a hazai pályázók dokumentumait és a nemzetközi pályázaton szereplő egyéb országok pályázóinak anyagait együtt jelentessük meg. A meghirdetett pályázati mottó Európa-szerte ugyanaz volt: „A jövő nyomában”. A pályaművek összefoglalóinak végigböngészésével nemcsak azt érzékelhetjük, hogy hazai falvaink törekvései milyen sokszínűek, hanem azt is, hogy a falusi közösségek európai törekvései a hazaiakhoz hasonlítanak-e, miben rejlenek a különbségek.” – vélik a szervezők.

A 2014. januárjában elkészült kiadvány is a „Jövő nyomában” címet viseli, amelyben az elmúlt években kiírt Magyarországi Falumegújítási Díj hazai pályázóinak dokumentumai és a nemzetközi pályázaton szereplő egyéb országok pályázóinak anyagai együtt jelennek meg. 2012-ben Újszilvás lett az a szerencsés település, amely a falufejlesztés legkiemelkedőbb minőségű megvalósításáért elnevezésű elismerésben részesült, és nevezésre is került az Európai Falumegújítási Díjra.

A magyar települések közül a központi bírálóbizottság döntése alapján, Kunsziget is képviselte hazánkat az európai megmérettetésen. A pályázatban külön díjazták a falufejlesztés és falumegújítás területén kiemelkedő falvakat, így Bakonyszombathely, Bicsérd, Komlóska, Kunszállás, Kunsziget, Paloznak, valamint Budajenő, Csikóstöttös, Gyöngyössolymos, Megyer, Petőfiszállás és Rábapatona szerepelt a legjobbak között. Az alábbi települések közül kiemelkednek azok a falvak, amelyek a fenntartható fejlődés elérését öko-falu modell útján valósítják meg: zöld óvodával, bio kazánokkal és megújuló energiák felhasználásával teszik még élhetőbbé a környezetet. A falumegújítást folytató települések közművelődési centrumok létesítését, az infrastruktúrát érintő beruházások kivitelezését, valamint a már meglévő szolgáltatások korszerűsítését és bővítését állítják előtérbe.

A kiadványban megjelenő rövid leírások és fotók segítségével az ország bármely pontján megismerhetik közelebbről ezeket a minta településeket.
A Magyar Urbanisztikai Társasággal karöltve megvalósuló projekt során kiemelt szempont a pályaművek elbírálásakor, hogy a bemutatkozó települések fejlesztései feleljenek meg a Településfejlesztési füzetek különszámaként minden falunak eljuttatott “Irányelvek az európai falvak és vidéki térségek fenntartható fejlődéséért“ dokumentumban foglaltaknak.

A kötet a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat Elnökségének értékelése és javaslata alapján, az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában, a Nemzeti Vidékfejlesztési Program Irányító Hatóságának jóváhagyásával valósult meg, a Magyar Urbanisztikai Társaság kezdeményezésére.

A kötet kereskedelmi forgalomba nem kerül, ingyenesen átvehető a Magyar Urbanisztikai Társaság Székházában, illetve a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózatban.

mut.hu

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop