A tiszta levegő megteremtése egyre nagyobb kihívást jelent a ma emberének, hiszen a vidéki környezet helyett egyre többen választják a városi életformát. Otthonaikban azonban ugyanúgy a friss vidéki levegőre vágynak a fogyasztók, hiszen a jó minőségű levegő hatással van közérzetükre és egészségükre. Éppen ezért idén az Electrolux Design Lab egyik fókusztémája a friss levegő.
2030-ra várhatóan a világ lakosságának több mint 60 százaléka fog városban élni. Az éghajlat és a nagyvárosok levegőminősége folyamatosan változik, s ez nagy feladatokat állít a fogyasztók elé, akik továbbra is egészséges, tiszta, friss levegőt szeretnének biztosítani otthonukban. A jó minőségű levegő hatással van a mindennapokra, befolyásolja nemcsak a szoba légkörét, hanem az ott élők hangulatát is. Ráadásul egyre többen választják a zsúfolt szórakozóhelyek és kávéházak helyett otthonukat a kikapcsolódás, a baráti összejövetelek helyszínéül.
Az idén 11. alkalommal meghirdetett Electrolux Design Lab nemzetközi formatervező verseny témáját is a városiasodásból adódó problémák megoldása inspirálta. A pályázók az urbanizáció témájához kapcsolódóan három fókuszterület közül választhatnak. A terveket a közösségi főzés, a friss levegő vagy a tiszta otthon témakörében készíthetik el a versenyzők.
Friss levegő kategóriában olyan esztétikailag is kiemelkedő formatervezési megoldásokat vár az Electrolux, amelyek a legjobb minőségű levegőt biztosíthatják otthon.
A tiszta otthoni levegő problémájának megoldása eddig is inspirálta a pályázókat, és a verseny történetében már több innovatív koncepció is készült ebben a témakörben.
{gallery}images/stories/aktualis/2013_03/electrolux/f1{/gallery}
Íme, néhány pályamű a témához kapcsolódóan az elmúlt évtizedből:
Aeroball (2012): Jan Ankiersztajn, Lengyelország
A 2012-es Design Lab győztese, az Aeroball páratlan lehetőséget kínál a lakásban lévő levegő minőségének javítására. Apró buborékjai megszűrik és tisztítják a levegőt, s igény szerint illatosítani is tudják. A természet által ihletett gömb világító héja napközben elnyeli, éjszaka pedig kisugározza a fényt, így olyan, mintha egy szentjánosbogár gondoskodna a friss levegőről. Az Aeroball célja az, hogy még értékesebbé, tisztábbá és frissebbé tegye azt a levegőt, amit nap, mint nap belélegzünk.
Foliage (2010): Rami Santala, Finnország
A Foliage egy speciális légfrissítő, amelyet a lakás ablakpárkányára lehet helyezni, s amelynek működése egy valódi, élő szobanövényhez hasonlítható. A Foliage azonban oxigén és cukor helyett napenergia segítségével termel tiszta és friss levegőt a szobában. Ez a gyönyörű és finom termék magától tudja változtatni az alakját és felületének méretét.
Nature Wind (2007): Bae Won-Ho, Dél-Korea
A Nature Wind egy ablakra szerelt, napenergiával működő légfrissítő, amely több szűrővel frissíti és tisztítja az otthon levegőjét. A napenergiával működő szellőző a friss kinti levegőt egy bambuszból készített, faszénnel működő szűrőn, egy vízszűrőn és egy fitocid szűrőn fújja keresztül. A fitocidokat a növények használják a káros rovarok és mikroorganizmusok elleni védelemre.
GAIA Root (2010): Ankit Kumar, India
A GAIA Root egy önfenntartó, falra szerelhető „személyes ökorendszer”, amely egy növényekből álló, élő falból nyer energiát, így biztosítja a levegőkeringetést, légtisztítást és hőmérsékletszabályozást. A természet személyes megjelenéseként elképzelt fali egységek modulárisak, így szükség szerint beilleszthetők különböző méretű otthonokba és lakásokba, hogy egyéni tiszta levegőt biztosítsanak úgy, hogy a legkisebb helyet foglalják el.
Hozzászólások