Már most tervezzünk „közel nullára”!

Új energiaosztályok új jelentéssel kerülnek be 2016. januárjától az épületek energiatanúsításának szabályozásába, de az amúgy 10 évig érvényes tanúsítványokat az állami nyilvántartó rendszer a tulajdonosok kérésére átsorolja. A néhány jelentősebb módosuláson túl számos apróság az építéshatósági eljárás során érvényesül.
marmosttervezzukkozelnullara 720

Januártól az AA++ jelzi a leghatékonyabb épületeket, de AA+ és AA kategóriák is bekerülnek a skálába, s bővül a leggyengébb épületek köre a JJ energiaosztállyal. Korábban a C energiaosztály jelentette az úgynevezett referenciaértéket, amihez képest a többi energiaosztályt meghatározták. Ez praktikusan lakóházaknál, a felület- térfogat aránytól függően, egy meglehetősen széles skálát, 110-230 kWh/m2év értéket jelentett. A jövőben a referenciaérték nem egy tartomány, hanem valóságosan egy érték, méghozzá 100 kWh/m2év lesz. Az ennél alacsonyabb energiaigényű házak BB vagy annál jobb, a többet fogyasztók CC vagy annál gyengébb besorolásba esnek majd. Míg 2015-ben egy 210 kWh/m2év energiaigényű családi ház (felület-térfogazót arányától függően) még C, azaz „követelményeknek megfelelő” besorolást kaphatott, ugyanez a ház 2016. január 1-je után már csak FF, azaz „Átlagos” besorolású lehet. Ez egyébként a korábbinál jobban közelíti a valóságot, hiszen egy ma újonnan épülő családi ház különösebb extrák nélkül eléri a 110-130 kWh/m2év energiaigényt, ezzel pedig a CC (Korszerű) besorolást. Némi plusz energiatakarékos megoldásokkal pedig könnyen jobb besorolásba juthat.

Újdonság, hogy bizonyos esetekben a 6 lakás feletti épületek a korábbi évek energiaszámlái alapján is kaphatnak energiatanúsítványt. Ez a tanúsítvány azonban csak 3 évig lesz érvényes, utána újra el kell készíttetni. Figyelem, továbbra is az épület tanúsítása kulcsszó, tehát például egy hétlakásos társasház egyetlen lakásának gázszámlája továbbra sem alkalmas a lakás besorolására!

Akár új építésnél, akár komolyabb energetikai felújításnál, ahol állami pénz van a beruházásban, már 2015 januárja óta szigorúbbak az energetikai követelmények a falak, tetők, ablakok megengedhető hőátbocsátási tényezője, ismert nevén U-értéke terén. 2018 januárjától viszont minden, közpénzből és magántőkéből megvalósuló új építésre és felújításra a szigorúbb értékeket kell alkalmazni. Azaz, ha pályázati támogatással szigetelünk, akkor például a falak U-értéke már 2015-ben sem lehet nagyobb, mint 0,24 W/m2K, míg ha saját pénzünkből tesszük, akkor egyelőre elegendő elérnünk a 0,45 W/m2K értéket, de 2018-tól már mindenkinek az alacsonyabb értéket kell teljesítenie. Szigorodik az összesített energetikai követelményérték is, vagyis az épületek elvi energiaigényét mutató száma. Míg korábban egy új lakóház akár 230 kWh/m2év értékkel megkaphatta a használatbavételi engedélyt, addig az új szabályok szerint ez már legfeljebb 140 kWh/m2év lehet.

Épületelem Régi U-érték  Új U-érték
Külső fal 0,45 0,24
Lapostető 0,25 0,17
Padlásfödém 0,3 0,17
Homlokzati nyílászáró (fa, műanyag) 1,6 1,15
Talajon fekvő padló 0,5 0,3

2021. január elseje után már csakis közel nulla energiaigényű épületek kaphatják meg a használatbavételi engedélyt, tehát előre gondolkodjunk a terveztetés során, mert csúszás esetén már csak ráfizetéssel alakíthatjuk át közel nulla energiaigényűre az épületünket!

 

Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop