Húsvét közeledtével már készülünk a tavaszra, kiürítjük a fagyasztót, kamrát, elbúcsúzunk néhány tipikusan téli zöldségtől. Hagyományokhoz hű ünnepi receptjeinket is ez inspirálta, megfűszerezve azonban izgalmas ízekkel.
Sült kacsa, almával
Hozzávalók 4-6 főre:
1 egész kacsa, 1 nagyobb alma, só
A kacsát megtisztítjuk, átmossuk, papírtörlővel megszárítjuk, kívül-belül megsózzuk. Az almát megmossuk, megtöröljük, és a kacsa hasába rakjuk. A sütőt 170 fokra állítjuk légkeverésen. A kacsát egy agyag tálba (római tál) tesszük, és lefedve 2 órán át sütjük. Ezt követően levesszük a tál tetejét, leöntjük a kisült zsírt, és további 1 órán át sütjük, hogy megpiruljon, ropogóssá süljön a bőre.
Hideg pulykasült
1 nagy pulykamell (kb. 60-70 dkg), őrölt piros paprika, ha van, akkor füstölt, só, olaj, 3 gerezd fokhagyma
A pulykamellett mossuk meg, papírtörlővel szárítsuk meg. 1 dl olajat keverjünk össze 1-2 evőkanál piros paprikával, 3 gerezd reszelt fokhagymával, sóval. Ezzel a krémmel kenjük be jól a pulykamellett, majd egy üvegtálban lefedve süssük előmelegített sütőben 180 fokon, egy órán át. Ezt követően nézzük, megpuhult-e, átsült-e. Ha igen, hagyjuk kihűlni, és pihentessük egy éjszakát. Másnap hidegen vékonyra szeleteljük, salátával, a szójás tojással tálaljuk. Reszelhetünk mellé tormát is.
Pácolt tojás
12 db főtt tojás, 1 csésze szójaszósz
1 ujjnyi gyömbér, hámozva, szeletelve
1 csésze víz
A tojásokat főzzük forrásban lévő vízben 8 percig, majd öblítsük le hideg vízzel, és pucoljuk meg. A szójaszószt, a vizet és a gyömbért forraljuk fel egy magas falú, kisebb lábasban (olyan magasan álljon a lé a lábasban, hogy a tojásokat teljesen ellepje, feltételezhetően két adagban kell elkészíteni, ha nem fér bele mind a 12 tojás). A felforralt szójaszószba tegyük bele a tojásokat, és alacsony hőfokon főzzük további 30 percig, majd emeljük ki és hűtsük le. Hidegen, salátával, a megmaradt szójaszósszal tálaljuk.
Izgalmas köretek
Édesburgonya, burgonya és cékla
70 dkg édesburgonya, 70 dkg burgonya, 40 dkg cékla, 2 teáskanál aprított szárított rozmaring, 4 gerezd fokhagyma, só, olívaolaj
A sütőt előmelegítjük 180 fokra légkeverésen. A burgonyát, az édesburgonyát, a céklát meghámozzuk, és kisebb kockákra vágjuk. Enyhén meglocsoljuk olajjal, majd meghintjük sóval. Összedörzsöljük, hogy a zöldségek minden oldala enyhén olajos és sós legyen. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, és beletesszük a zöldségeket, majd az előmelegített sütőben 40-50 perc alatt készre sütjük.
Chilis sárgarépa
1 kg répa, só, szárított chili ízlés szerint
A sütőt melegítsük elő 180 fokra. A répát hámozzuk meg, majd olajjal dörzsöljük meg. Ezt követően sózzuk, és szórjuk meg chilivel. Tegyük sütőpapírral kibélelt tepsibe, és a sütőben süssük 30 perc alatt készre.
Sült hagyma, alma, édeskömény
1 nagyobb édeskömény (kb. 25 dkg)
2 nagyobb alma, 3 fej hagyma, só, olaj
A sütőt melegítsük elő 180 fokra légkeverésen. Az édesköményt, az almát mossuk meg, és vágjuk nagyobb darabokra. A hagymát pucolás után vágjuk nagyjából darabonként 4 részre. A zöldségeket és az almát enyhén olajozzuk be, sózzuk, majd sütőpapírral kibélelt tepsibe süssük készre 30-40 perc alatt.
Sáfrányos kalács
500g finomliszt, 25g élesztő, 170 ml tej
40 g cukor, 1 teáskanál só, 3 tojás
70 g puha vaj, két csipet sáfrány (igazi, nem sáfrányos szeklice), tojássárga a kenéshez + magok
A tej felében áztassuk ki a sáfrányt. A másik felét enyhén melegítsük meg, kézmelegre, majd az élesztőt futtassuk fel benne egy csipet cukorral. A lisztet keverjük el a cukorral és a sóval, majd adjuk hozzá a tojásokat, a vajat és az élesztős-sáfrányos tejet. Gyúrjuk 10 percig, hogy puha, enyhén ragadós tésztát kapjunk. Ha nagyon ragadna (liszttől is függ), akkor szórjunk még hozzá egy kis lisztet, a lényeg, hogy ragadjon, de könnyen lehessen vele dolgozni. Lefedve szobahőmérsékleten hagyjuk duplájára megkelni, ez nagyjából 1,5-2 órát is igénybe vehet. Ezt követően osszuk három részre, a darabokból készítsünk hosszúkás rudakat, és fonjuk össze kalácsnak. A tetejét kenjük be tojássárgával, és szórjuk meg tetszés szerinti magokkal (mákkal, szezámmal). A sütőt melegítsük elő 180 fokra, majd a tésztát süssük benne 30-40 percig. Egy hústűt a tésztába szúrva ellenőrizzük, hogy megsült-e (ha nem ragad rá a tészta, akkor kész van).
Málnatorta
25 dkg zabkeksz
50 g olvasztott vaj
75 dkg mascarpone
50 dkg fagyasztott málna ( 2 zacskó)
2 dl tejszín
9 lap zselatin
150 g cukor
Dekorációhoz: macaron, tojáshab
A kekszet aprítóban morzsalékosra aprítjuk. Hozzákeverjük a vajat, és egy nagy kerek tortaforma aljára nyomkodjuk az összeálló kekszes masszát. Hűtőben pihentetjük, amíg a krémet elkészítjük. A málnát turmixban pépesítjük, és a cukorral forraljuk kb. 15 percig, hogy a nedvesség kicsit elpárologjon belőle. Olyan lesz, mint egy híg málnalekvár. A zselatint hideg vízbe áztatjuk a leírás alapján, majd a málnából kiveszünk kb. 2 dl-t, és feloldjuk benne a megpuhult lapokat, amíg a málna meleg. Egy keverőtálba a mascarpone-t, a tejszínt és a málnát (a zselatinos málnát is) összekeverjük. A krémet a tortaformába a kekszes alapra öntjük. Lefedjük, és hűtőben egy éjszaka pihentetjük. A torta eközben szépen megdermed, így le tudjuk venni a tortaforma oldalát.
Mézes krémes, ahogy Anyukám készíti
Hozzávalók egy nagy tepsihez:
9 dkg vaj
90 dkg liszt
3 tojás
23 dkg cukor
4 ek méz
1 kávéskanál szódabikarbóna
A krém hozzávalói:
1 l tej
22 dkg liszt
30 dkg vaj
30 dkg cukor
1 vanília rúd kikapart magja
A sütőt melegítsük elő 170 fokra. A tészta hozzávalóit gyúrjuk össze, majd osszuk három részre a masszát. Egyenként nyújtsuk ki, és egyenként, sütőpapírral kibélelt tepsiben süssük az előmelegített sütőben 8-10 percig. Egy lábasban a liszthez adjunk hozzá egy kis tejet, majd folyamatosan kevergetve a többit. Ezt követően melegítsük fel a tejet, és alacsony hőfokon sűrítsük be, majd hagyjuk kihűlni. Időközben a vajat keverjük habosra a cukorral és a vanília magjaival, majd adjuk a már kihűlt tejes, lisztes keverékhez. Jól keverjük el, és kenjük meg a lapokat. Hűtőben hagyjuk pihenni 1-2 napig a fogyasztást megelőzően, hogy a mézes tészta lapok megpuhuljanak.
Hozzászólások