Zöldellő Ferencváros

Minden túlzás nélkül Ferencváros a főváros egyik legpatinásabb kerülete. A név nem csak Budapesten, de országszerte is fogalom. A munkáskerület hajdan nem csupán futballcsapatáról, hanem szegénységéről, egészségtelen, zsúfolt lakásairól is ismert volt. A legendás focicsapat sajnos, az elmaradottság szerencsére már a múlté. A rendszerváltás óta óriási fejlődésnek indult a kerület, és ebben a megújulásban jelentős szerepet vállalt dr. Gegesy Ferenc polgármester, aki idestova húsz éve tölti be e tisztséget.

 

 

Ferencvárosi sétánkra leginkább az ösztönzött bennünket, hogy megtudjuk: a főváros egyik legelhanyagoltabb lakásállományának terhével megvert önkormányzat vezetése az elmúlt két évtizedben miként birkózott meg az embert próbáló feladattal, s tette a kerület egyik részét budapesti viszonylatban a legzöldebbé. A ferencvárosi városrehabilitáció példaértékű. Az önkormányzati , a fővárosi- és a magánberuházások nyomán a hajdani vizes, dohos, sötét, komfort nélküli lakások helyén ma egészséges, tetszetős külsejű házak sorakoznak. Megújult közterek, fásított utcák, játszótérnek, lugasoknak teret adó füves-bokros, belső kerteket körbefogó városi épületek várják haza az itt élőket.

{gallery}images/stories/verysimple/ferencvaros/f{/gallery}

„Amikor 20 évvel ezelőtt, már mint polgármester jártam végig a kerület utcáit, rám zúdult a felismerés – mesélt a kezdetekről Gegesy Ferenc. – Korábban bár hallottam a ferencvárosi nincstelenségről, a lepusztult lakásállományról, az alacsony jövedelmű és elöregedett lakosságról, a valóság mégis megdöbbentett. A Dzsumbujról is tudtam, mint ahogyan másról is, de hivatali időm legelején rá kellett döbbennem, nem csak ez az egyetlen felszámolandó területe van a kerületnek, létezik itt több hasonló szégyenfolt. Amikor pedig pénzügyi lehetőségeinket összevetettem a lehetséges költségekkel, arra jutottam: tán száz év is kell a rendbetételhez.”
Azért, hogy a meglévő pénzt ne egy feneketlen kútba töltsék, először az oktatási intézmények, majd a szociális és egészségügyi ellátórendszer átalakításához, megújításához fogott a városrész vezetése. Alig telt el néhány év, és nem volt beázó tető, csöpögő csap, elviselhetetlen illemhely az iskolákban, a pedagógusok fizetését emelték, az orvosi rendelőket felújították, új műszereket szereztek be, majd a háziorvosok vállalkozókként dolgoztak tovább. A fővárostól átvett szakrendelő a 90-es évek végére a legjobb állapotban, legjobb felszereltséggel működő budapesti szakrendelők egyike lett. Amikor pedig úgy tűnt, az előbb említett területek miatt már senkinek nem kell szégyenkezni, jöhetett a városrehabilitáció.

{gallery}images/stories/verysimple/ferencvaros/a{/gallery}

Építészeti díjözön

A kilátástalannak ítélt, és elképzelt száz helyett húsz év elegendő volt ahhoz, hogy az elért eredményekre a nemzetközi és a hazai építésszakma is felfigyeljen. A kivételes teljesítményt díjak egész sora bizonyítja, így elismerések tapétázzák ki a polgármester irodáját.
A Ferencvárosi Önkormányzat 1995-ben a fővárostól elnyerte az Év lakóháza címet, 1996-ban pedig a Magyar Urbanisztikai Társaságtól a Hild-díjat. 1997-ben az országos ingatlanfejlesztési nívódíj pályázatról az első díjat, valamint a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Miniszter különdíját hozták el, 1998-ban a FIABCI nemzetközi ingatlanfejlesztési pályázaton – magyar beruházások közül először – a közcélú beruházások kategóriájának első díját szerezték meg. Ezt tartják az ingatlanfejlesztési szakma „Oscar-díjának”. Legutóbb pedig a Magyar Urbanisztikai Társaság által 2010-ben először kiosztott Köztérmegújítási Nívódíj Pályázaton a Ferenc-tér felújítása kapott dicséretet.

Városrehabilitáció 79 hektáron

„A rendszerváltáskor kerületünk 25 ezer, zömében leromlott állapotú lakást örökölt. Miután a felújításhoz anyagi forrást nem várhattunk sehonnan, nekünk kellett előremenni, és feltérképezni a lehetőségeket. Miután az iskolai, az egészségügyi és szociális intézményhálózatot elfogadható, néhol kiváló szintre hoztuk, hozzáláthattunk a rendkívül sürgető és időszerű városrehabilitációnak. Két utat gondoltunk ki, és ehhez tartjuk magunkat ma is. Azokat a lakóházakat, amelyek nem akarnak összedőlni, és valamiféle építészeti értéket képviselnek, az önkormányzat nem adja el, azok felújítására kivitelezőket keresünk. Lebontjuk viszont a menthetetlen épületeket, és az üresen álló telkeket eladjuk, amelyeken aztán magánberuházók húznak fel lakó- vagy irodaházakat.”
Bár a Ferencvárosban a fővárosi kerületekhez képest a népsűrűség még mindig magas, és még mindig van körülbelül háromezer olyan lakás, amelyre lebontás vagy felújítás vár, az elért produktum magáért beszél. Budapest legnagyobb rehabilitációja Ferencvároshoz köthető: húsz év alatt 79 hektáron összesen 210 milliárd forintot építettek be, amely összegből 47 milliárd az önkormányzat ráfordítása, a többin a főváros és magánberuházók osztoznak. A polgármester két évtizedes munkája legnagyobb érdemének azt tartja, hogy az 1990-es állapotokhoz képest negyedére csökkent a komfort nélküli lakások aránya, miközben a zöldterület négyszeresére nőtt. A József Attila lakótelep is itt található, amely – 33 százalékos aránnyal – jelenleg a legzöldebb a fővárosi lakótelepek között.
Kultuccában múlatni az időt
Míg a lakóházak többsége rendbetételéhez, rehabilitációjához húsz év kellett, a Ráday utca kultikussá válásához elég volt fele ennyi idő is. A Liszt-Ferenc tér mellett ma Budapesten ez a másik olyan helyszín, ahová szívesen járnak a fiatalok, ahol csábítóak az elegáns vagy éppen extravagáns, hangulatos kávézók, vendéglők, ahol a nap bármely szakában szívesen elmereng a megfáradt városlakó néhány falat étel vagy egy pohár ital mellett. Ám a Kálvin tér és a Bakáts tér között húzódó utcaszakaszon nem csak a kulináris élvezetek hódolói találják meg a számításukat: több kisszínház, könyvesbolt és galéria is idetelepült, s nyaranta utcafesztiválok, egyéb szabadtéri események csalogatják a Ráday utcába az érdeklődőket – múlatni az időt.

Nyáresti zsibongás – benzingőz helyett

„Polgármesterségem elején egy forgalmas, benzingőztől fuldokló, rossz állapotú házak, üzleti portálok által szegélyezett utcán sétálhattam be a hivatalba. Akkor a Ráday utca nem különbözött a többi, elhanyagolt budapesti belvárosi utcától, mára a főváros egyik kulturális központja lett. A Ráday utca átépítését egyik képviselőtársam javasolta, ám én a kerület megoldandó feladatai közül a terület átépítését hátra soroltam. Sokkal fontosabbnak és égetőbbnek ítéltem más gondokat. De szerencsére az ötletadó kellő elszántsággal és kitartással képviselte az utca átalakításának elképzelését, mígnem egy rövid szakaszt próbaképpen átépítettünk. A változásra nem is kellett sokat várni. Sorra nyíltak éttermek, szépültek az üzleti portálok, jöttek a galériák, s velük együtt a kultúrára éhező, a baráti beszélgetéseknek helyet kereső, vagy éppen jót enni vágyó emberek. Beláttam, a Ráday utca átalakítása jó ötlet, sőt, mi több, fejlesztendő. Tudomásom szerint a kerületek között az egyetlenek vagyunk, akik ilyen koncentrált helyet nyújtunk a kultúrának. Mára fogalommá vált a Ráday, az itteni éttermek és kiállítótermek, az alternatív üzletek.
Bevallom, kezdetben voltak nehézségeink. Az utca lakóinak és az idetelepült éttermek érdekeit együttesen kellett rendezni úgy, hogy az itt élők belássák: a benzingőz és az autók zaja helyett mégiscsak kellemesebb nyárestéken az utcára kitelepült vendégek zsibongását hallgatni, miközben a vendéglátóegységek nyitva tartását úgy kellett szabályozni, hogy az az üzemeltetőnek is megérje. Az önkormányzat igyekszik elejét venni a túlkapásoknak, ha kell, büntetünk, vagy éppen nem hosszabbítjuk meg a kitelepülési engedélyt, a lakók meggyőzésének pedig az is hatékony eszköze, hogy az adott házban működő kávézó, étterem önkormányzatnak fizetett kitelepülési díjának 30 százalékát átadjuk a lakóközösségnek.”
Az egykori ferencvárosi szegénység már a múlté. Az önkormányzat önállóságát és gazdasági erejét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy négy választott testvérvárosával intenzív és kölcsönös kapcsolatot ápol, köztük Sepsiszentgyörgyöt az idén már harmadszor nevezte be a Nemzeti Vágtára, és állta az ezzel járó költségeket. Habár a főváros IX. kerületében nincs helye a lótartásnak, de még a lósportnak sem, azért nem árt emlékezni arra, hogy Pesten éppen itt volt az első lóversenypálya, még Széchenyi gróf idejében. A lóversenypálya átadta ugyan a helyét a mai rendező-pályaudvarnak, az egykori lovassport hagyományait felelevenítve ezúttal is Sepsiszentgyörgy lovasa képviselte Ferencváros jó hírét. 

 

Budapest új védjegye lehet a ferencvárosi Duna-parton épülő bálna. A Közraktárak ipari épületegyüttese mintegy 8 milliárd forintból újul meg, a tervek szerint november közepére. A CET-nek nevezett látványossággal a főváros egy újabb építészeti különlegességgel gyarapszik. A leendő kulturális központ arra vállalkozik, hogy a 19. és a 21. századi Budapest építészetét összekösse, a magyar fővárost pedig ismét Közép-Európa kulturális központjává tegye. A rendezvénytermet, galériákat és üzleteket, valamint a partszakasz teljes hosszában elnyúló teraszt is magába foglaló Közraktárak az elképzelések szerint évente mintegy 1,5 millió látogatóra számíthat.

 

Folytatódhat a József Attila terv

Ferencváros a közelmúltban közel hárommilliárd forint pályázati pénzt nyert a benyújtott Integrált Városfejlesztési Startégiával, így folytatódhat a kerület megújulása. A korábbi fejlesztések után – amikoris összesen 12 milliárd forintból 20 év alatt 43 épület újult meg – most a Gát utcában kezdődhet a tervezés és az előkészítő munka. A hét lakótömböt érintő felújításhoz az elképzelések szerint legalább 10 milliárd forintra lenne szükség, az elnyert 3 milliárd forint pályázati pénzből azonban megkezdődhet az átalakítás. Az itt élők a József Attila terv által hozott változások kezdetét csak körülbelül egy év múlva érezhetik. Az építkezések megindításához szükséges dokumentációk egy része már elkészült, más részéhez az önkormányzat közbeszerzési eljárást ír ki. Ezt követően kezdődik majd a felújítandó épületekben élők elhelyezése, hogy a munkálatok elindulhassanak az első két épülettömbben.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop