Balatonfüred ékei

Ma még csendes, kisvárosi képét mutatja Balatonfüred, hogy azután pár hét múlva külföldi turisták és hazai nyaralók lepjék el a magyar tenger ékkövének is tartott települést. A Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT) 2010. május 20-án itt tartotta a Hild János konferenciát, amelyen immár 32. alkalommal osztották ki a Hild-díjat, és most először a Köztérmegújítási nívódíjat.

 

 

A balatonfüredi Kisfaludy Galéria adott otthont a kétnapos konferenciának, ahol ez évben Hajdúböszörmény és Makó polgármesterei és főépítészei vehették át a Hild János-díjat a céltudatos, fenntartható, integrált városfejlesztés terén elért kimagasló eredményeikért. A Magyar Urbanisztikai Társaság most először ítélte oda a Köztérmegújítási Nívódíjat, amelyet Szeged a Szent István téri víztorony- és térrehabilitációjáért, Szombathely pedig a Fő tér felújításáért kapott. E településrészek mellett Budavár a Corvin tér, a fővárosi Ferencváros a Ferenc tér megújításáért, Pécs-Uránváros főterének és kapcsolódó közterületeinek megújításáért, valamint Budapest XIII. kerülete a Hollán Ernő utca megújításáért részesült dicséretben. Mellettük Kaposvár, Csopak, Vác és Gyula egy-egy központi tér vagy park átalakításáért érdemelt elismerést.

 

 {gallery}images/stories/verysimple/bfured{/gallery}

 

  • A Vaszary Villában múzeumpedagógiai foglalkozások várják a kisebbeket
  • Jókai Mór egykori villája a mólóra vezető út mentén hívja fel magára a figyelmet
  • A Városi Múzeum – a néhai fürdőigazgató villája

Az idei konferencia témája aktuális kérdéseket feszegetett: a fenntarthatóság és örökségvédelem mai viszonyát járta körül. A műemlékek, az épített örökséghez tartozó más építmények értékőrző fejlesztésének gazdasági háttere, szempontjai, alkalmazható megoldásai régóta fontosak a szakma számára. E gondolatokról cseréltek eszmét a konferencia meghívottai, köztük a korábbi és a legújabb díjazott települések vezetői.
Bizonyára nem véletlenül esett a szervezők választása Balatonfüredre, amikor méltó helyszínt kerestek a rendezvénynek. Füred éppen két évvel ezelőtt kapott Hild-díjat a település céltudatos, integrált fejlesztéséért. Emellett a város főépítésze, András István szintén sikeres, elismert építész, aki tavaly vehette át az egyéni Hild-díjat, amelyben jelentős szerepet játszott az a munka is, amelynek eredményeként megújult és egységes képet kapott a tóparti, úgynevezett reformkori városközpont.
Aki négy-öt éve nem járt Balatonfüreden, rá sem ismer a díszburkolattal, modern utcabútorokkal, új világítással egységesített virágos sétányra, utcákra. Az egyébként is gyönyörű Tagore sétányt több száz méterrel meghosszabbították. Ehhez ugyan le kellett bontani egy rozoga épületet, de a kiépült kávézó- és üzletsor, a partra több helyen utat engedő térképzés mindenért kárpótol. A hajó- és vitorláskikötő mellett a kacsák és hattyúk ugyanúgy kéregetik az ennivalót, mint régen, az arra sétálók ápolt virágágyások között, kényelmes fa napágyon pihenhetnek, élvezve a Balatonpart látványát.
Balatonfüred az elmúlt évek fejlesztései nyomán úgy kapta vissza reformkori hangulatát, hogy közben hamisítatlan 21. századi várossá vált. A megújítás során ügyeltek arra, hogy a településre nyaranta tömegével érkező turisták kielégíthessék kulturális érdeklődésüket is. E célból három felújított épület várja látogatóit. A Városi Múzeum – a néhai fürdőigazgató szecessziós elemeket őrző villája – a közlekedés, a gyógyfürdő, az Anna-bál és a színház köré csoportosítva mutatja be Balatonfüred reformkori történetét. A múzeum épületében kapott helyet a helytörténeti gyűjtemény gazdag könyvtárával, valamint a látogatóközpont, ahonnan tematikus sétaútvonalak indulnak.
Az eklektikus stílusban 1870-ben épült, mára felújított Jókai Mór Emlékházban írta meg a neves író máig talán legnépszerűbb regényét, Az arany embert. A villa tervrajzait egykoron felesége, Laborfalvy Róza színésznő készítette. A házat most a Jókai-hagyatékban fellelt eredeti relikviákkal és korabeli tárgyakkal rendezték be. A kiállítás bepillantást enged a család füredi mindennapjaiba, és felidézi társasági életük hangulatát.
A historizáló stílusú, neobarokk ízlésű, felújított Vaszary Villa a 20. század egyik legjelesebb hazai mesterének, Vaszary János festőművész munkásságának reprezentatív válogatásával nyitotta meg kapuját a nagyközönség előtt. A Magyar Nemzeti Galéria és a Pannonhalmi Főapátság gyűjteményéből, valamint magángyűjteményekből csaknem félszáz remekmű érkezett Balatonfüredre, azok közé a patinás falak közé, ahol a művész nagybátyja, Vaszary Kolos hercegprímás élete utolsó két évét töltötte. A Vaszary-tárlat végigkíséri a művész stílusában rendkívül változatos, sokszínű munkásságát a pályakezdő évektől az életmű kiteljesedéséig. Itt olyan különlegességekkel, eddig Magyarországon nem látott művekkel is találkozhatunk, mint a Pihenő matrózok, illetve a Lugasban című festmények.
A villában látható még a debreceni Déri Múzeumból érkezett Szomolányi Gyűjtemény, amely páratlan szépségű iparművészeti és képzőművészeti alkotásokat foglal magában. Ezek mellett Nádler István kortárs festőművész műveivel is megismerkedhet a kultúrára éhező látogató. A patinás villagalériában irodalmi és zenés estek, koncertek, gyermekeknek szóló múzeumpedagógiai programok, interaktív berendezések, könyvesbolt és a hangulatos Vaszary Kávéház biztosítják a tartalmas szórakozást. 

Hild János-díj Hild János-díjat a Magyar Urbanisztikai Társaság 1968 óta adományoz. Páros években városok kapják az elismerést, míg páratlan években az építészek egyéni teljesítményét értékelik. Eddig összesen 57 település, valamint 71 személy részesült e rangos kitüntetésben.
A díj az első budapesti városrendezési terv készítőjéről, Hild Jánosról (1766–1811) kapta a nevét. Az építész fontos szerepet töltött be Pest városrendezésében és új városrészeinek kialakításában.
 

Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop