Budapest, Budaörs, Diósd, Érd, Biatorbágy szomszédságában, az autópályák mellett fekszik Pest megye egyik legkisebb városa. De mindjárt az elején érdemes leszögezni: hiába a szoros ölelés, Törökbálintot nem tudták bekebelezni sem a lakóparképítők, sem az ipari parkok. Csak azt és annyit engedett be, amivel infrastruktúrája, egészségügyi és oktatási rendszere megbirkózik. Így maradhatott az, ami volt: élhető kertváros a Budai-hegység lankái között.
Építészeti arculata természetesen sokat változott Törökbálintnak. A régi és új kézfogása lépten-nyomon tetten érhető. Ez a kettősség vonzó, ugyanakkor gondjainak is forrása. Szeretnék megtartani a város emberközeli arculatát, de a XXI. század infrastruktúrájával, úthálózatával, egészségügyi és oktatási rendszerével, közigazgatásával.
{gallery}images/stories/verysimple/torokbalint/f{/gallery}
Megőrizni a kertvárost
Törökbálint adottságait jól jellemzi, hogy a majd’ 3000 hektár nagyságú területből mindössze nyolcszáz a belterület. Bár lakóinak száma dinamikusan növekszik, még messze van attól, hogy a település határába kihelyezzék a megtelt táblát. Természetesen ez nem önmagáért való cél, a bevándorlásnak nem tudnak és nem is akarnak gátat vetni, de az élhető kertváros jellegét mindenkor igyekeznek megőrizni.
Sokrétűség és tagoltság jellemzi Törökbálint településszerkezetét. Jó, hogy a gyorsforgalmú utak részben elkerülik a település hagyományos területeit, de rossz, hogy a nyomvonalak néhol nagyon közel haladnak, sőt, az M7-es jószerivel kettészeli a várost. A gyorsforgalmú utakhoz forgalomgerjesztő létesítmények társultak, ugyanakkor korábbi környezetterhelő üzemek, mint a bányászat és a téglagyár, megszűntek.
Minőségi városépítészet
A város fejlesztését ezek az örökségek és a jövőről alkotott elképzelések határozzák meg. Turai István, a budai hegyek által közrefogott, festői szépségű település polgármestere a kellemes környezetet, a jó közlekedést tartja programja legfontosabb elemeinek, s természetesen azt, hogy a főváros közelsége előnyöket, és ne hátrányokat jelentsen a településnek. Önerőből és pályázati pénzekből fejlesztenek, minden lehetőséget kihasználnak – több-kevesebb sikerrel. Az új városháza rövidesen épül, megújul a főutca, a kapcsolódó beruházásokkal együtt mintegy 2 milliárd forintot fordítanak erre. Ideje volt – mondják a törökbálintiak, hiszen mostoha körülmények között, a városban elszórtan, több telephelyen működik jelenleg a hivatal.
A főutca átépítése sem halogatható tovább, rehabilitációjára rövidesen sor kerül, a Munkácsy Mihály utca–Fő utca kiszélesítésével. Föld alá viszik a vezetékeket, parkolókat, járdát építenek, megújulnak a zöldterületek gyakorlatilag a Felsővártól a Szabadság térig. De ez a várható beruházásoknak csak töredéke, számos más utca megújulása is várható a közeljövőben.
Ugyancsak a siker küszöbén áll egy másik álom megvalósulása: a Dulácska-major területén 16 tantermes, 8 szaktantermes iskola, tornacsarnok és uszoda épül. Erre a beruházásra összességében több mint 11 milliárd forintot fordítanak, az építkezés várhatóan jövő év tavaszán fejeződik be. Ugyanakkor az Árpád utcai hatcsoportos óvoda átadás előtt áll. Azért is érdemes külön kiemelni ezt az intézményt, mert az épület fűtését geotermikus energia felhasználásával oldották meg.
{gallery}images/stories/verysimple/torokbalint/a{/gallery}
- Az erdélyi templomépítészet stíluselemeit idézi meg az 1902-ben épült neoromán Walla-kastély
- 2007-ben, a település várossá nyilvánításakor avatták fel a színházteremmel, könyvtárral is rendelkező Munkácsy Mihály Művelődési Házat
- A Tüdőgyógyintézet 1920 óta működik a jezsuita rend által létesített, majd Mária Terézia korában kibővített épületben
Törökbálint területén az elmúlt években számos építészetileg is figyelemre méltó beruházás valósult meg. A Pannon Házban, a Budai-hegység lankáin a távközlési cég XXI. századi környezetet teremtett. Magyarország legzöldebb irodaháza környezettudatosságával is elismerést szerzett. Ahogy a TóPark is valami egész újat igyekszik meghonosítani: zöldben, egészséges, jó levegőjű környezetben élni, miközben a városi lét előnyei is élvezhetők. Közép-Európa egyik legnagyobb ingatlanfejlesztése három autópálya találkozásánál, Biatorbágy és Törökbálint határában valósul meg, irodák, modern lakások, teljes körű szolgáltató központ, sport- és rekreációs komplexum, bevásárló- és szórakoztatóközpont, EXPO épül itt, a mai tervek szerint 2020-ra elkészülő városközpont beruházási költsége meghaladja a 2,4 milliárd eurót.
Látnivalók festői környezetben
Törökbálint történelmi-földrajzi elhelyezkedése okán is bővelkedik látnivalókban. A jezsuita rend például az 1700-as évek elején kezdte építeni itt kolostorát, amely sok hányattatás után az 1920-as évek óta tüdőszanatóriumként működik. Egyházi vonatkozású érdekesség a Kálvária út, amely Krisztus kínszenvedésének, kereszthalálának 14 stációját jeleníti meg. Ugyancsak egyháztörténeti jelentőségű a település római katolikus temploma.
Törökbálint emblematikus épülete az országos védettségű Walla-kastély, amely Walla József mozaiklap- és cementgyáros jóvoltából gazdagítja a várost.
Törökbálint dinamikusan, mégis mértéktartóan fejlődő város. Dinamizmusa középületekben és magánerőből megvalósult fejlesztésekben is tükröződik. A hagyományos családi házak szomszédságában sorban jelennek meg a legkorszerűbb építészeti megoldásokat alkalmazó modern kori kúriák. Mert Törökbálint mindannyiunk szemében élhető kertváros.
Egy kis történelem
A területet a kereszténység előtti időkben a kelták, majd az I. századtól a rómaiak birtokolták. A VI. század végétől a honfoglalásig az avarok rendezkedtek be a vidéken. Anonymus szerint Árpád fejedelem ajándékozta e területet Kond vezérnek, akinek a fia, Csörsz a közelben épített várat. Feltehetően innét kezdett el nőni és fejlődni – későbbi nevén – Torbágy, amely vélhetően a régi neve Törökbálintnak, Turwallnak. Mátyás király 1459-ben az ország akkori nádorának adományozta Torbágyot, az ő utódaitól vette el a birtokokat Szapolyai János király, és adományozta Török Bálintnak. Török-Bálint hivatalos neve 1900 őszétől Törökbálint, városi címét 2007. július 1-jén kapta.
Hozzászólások