Józsefváros rehabilitációja nem azt jelenti, hogy jöjjenek új lakók az új házakba, és az öreg utcák megfiatalodásával egyszerre szellőzzön ki a VIII. kerület sajátos levegője. A városfejlesztők sokkal inkábba arra törekszenek, hogy józsefvárosi, ne érezze úgy: elszigetelt, rossz hírű környéken él. Nyár végén nyitott a Kesztyűgyár, a Mátyás tér kulturális, közösségi centruma.
Helyek és nevük sokszor érdekesen rögzülnek a kollektív emlékezetben. Épületek, terek gyakran egy-egy jellemző tulajdonságuk, korábbi funkciójuk alapján azonosíthatók évtizedekkel később is. Így született a Vámház tér, a Nagyfuvaros utca neve, így keresztelték el a Lottó házakat, és így maradt Kesztyűgyár a vidám kis alacsony épület a Mátyás téren.
Zene, kávé, közösség
Nyár végére készült el a Kesztyűgyár Közösségi ház, amely rögtön egy zenei tehetségkutatóval indította a szezont. Térképpel a kezükben érkeztek a biciklis fiatalok, hogy felfedezzék, hol is van a Mátyás tér, ahol kedvenc zenekaruk aznap este játszik. Jöttek a környékbeliek is; mi lett abból az építkezésből, amely mellett nap mint nap elmentek. Szóval ez a cél – meséli Alföldi György, a Józsefváros rehabilitációját vezénylő Rév8 Zrt. vezérigazgatója -, hogy idetaláljanak azok, akik az igazi Józsefvárost nem ismerik, és jól érezzék magukat azok, akik régóta itt élnek.
A Kesztyűgyár tehát találkozási pont, különböző generációt és eltérő életstílust képviselő emberek számára kínál programokat, kultúrát, olykor csak egy nyugodt kávézás helyszínét. Ez a hely gyakorlatilag a három éve tartó Magdolna-Negyed Program központja lehet. A Rév8 Zrt. bevonásával 2005 szeptemberében megindított józsefvárosi Magdolna-Negyed Program általános célja egy olyan városmegújítási gyakorlat magyarországi bevezetése, amely minden elemében a negyedben élők, a civil szervezetek aktív részvételére, a fejlesztési programokba történő bevonására épül.
A Mátyás téren
A Kesztyűgyár a Mátyás tér szegletében áll. A tér neve a távolabb lakóknak is ismerősen cseng, sokaknak híres, másoknak hírhedt. Akik itt élnek, azoknak ma már felújított, zöld park és játszótér. Igen, a Kesztyűgyár a józsefvárosi Magdolna negyed szívében helyezkedik el. A háznak otthont adó negyed Józsefváros, és talán Budapest egyik legjobban terhelt negyede a társadalmi és környezeti problémák szempontjából. Így fokozott a társadalmi igény mindazon lehetőségek felkínálására, bemutatására, kiaknázására, amelyek segítségével javítható az ott élő emberek életminősége, legyen szó akár szociális témájú tanácsadásról vagy gyermek kézműves foglalkozásokról, vagy egy zenei koncertről.
A Közösségi Ház multifunkcionális intézményként számos közösségi, kulturális eseménynek, képzésnek, tanácsadásnak ad otthont. A színház és rendezvényterem koncerteket, hangversenyeket, színházi előadásokat, egyéb művészeti előadásokat képes befogadni. A termekben klubok, tanfolyamok zajlanak, és a földszinten a kávé mellé internetkapcsolat is kérhető.
Hozzászólások