Eredeti pompáját nyerheti vissza a Mária Terézia és udvara által is látogatott, egykori Haydn lakóhely, a fertődi Eszterházy kastély. A Fertő-táj világörökségi terület Európa-hírű épületegyüttese nem pusztán épület- és parkrekonstrukciós munkák helyszíne. Összesen 4,1 milliárd forintot szánnak az EU forrást is igénylő, Közép-Európai Kulturális Központ projekthez.
Az építtető Eszterházy „Fényes” Miklós nevéhez méltó, máig egyedülálló barokk-rokokó főúri kastély már építését követően Európa egyik kulturális központjává lett. Két és fél évtizedig élt és alkotott falai között Joseph Haydn. Színháza, bábszínháza, koncertterme nem csupán a hazai nemesség, hanem az osztrák uralkodói család és körei által is kedvelt pihenő- és szórakozóhelyévé tette a kastélyt. Ma múzeum, a Haydn-kutatás magyar központja, és számos kulturális program helyszíne. A zeneszerző halálának 200. évfordulója a kastély nagyszabású megújításának éve is.
A kastélyon 1959-től folyamatosan végeztek rekonstrukciós és átalakítási munkákat, azonban pénzhiány miatt átfogó és pontos rekonstrukcióra nem volt lehetőség. Az épületek és környezetük fejlesztésének fő célja a kulturális és környezeti értékek fenntartható gazdagítása úgy, hogy a látogatószám jelentősen növekedjen, több bevételt eredményezzen, valamint a szükséges kulturális, logisztikai, szórakoztató és turisztikai infrastruktúra kiépítése megkezdődjön.
A felújítási munkálatokat a hosszú távú fenntarthatóság elve alapján végzik, remélve, hogy az egész kistérség profitál a projekt eredményeiből. A most induló program első ütemében megújulnak
a park felőli homlokzatok, a díszudvar, a bábszínház teteje, és új parkoló is épül. Ebben a körben helyrehozzák a korábbi munkálatok hibáit, és a modern technika beépítésével eredeti pompájában állítják helyre a főépület dísztereit. – Négy terem teljes restaurálásáról és műemléki helyreállításáról van szó, ám ez a terület nem az önmegvalósítás terepe. Sokkal inkább egy plasztikai sebész munkájához hasonlítható. A cél, hogy a látogatók csupán az autentikus élményt érezzék a végén, ne lássák a megújítás nyomait, de a modern technikával járó változásokat sem – mondta el lapunknak Kruppa Gábor építész. Hozzátette, hogy az építészi munkák érintenek födém-megerősítést, biztonsági berendezések beépítését és épületgépészeti átalakítást is. A korábbi szerkezetfelújítási munkák során kialakult falrepedéseket is eltüntetik. A rekonstrukció érinti a parkettát is, amelyet eredeti, táblás parkettára cserélnek.
Visszaállítják a gyertyatartókat, és restaurálják a freskókat is. Kruppa Gábor és csapata lézerszkenneres felmérést készít az épületrő. A minden egyes négyzetcentimétert 3D-s virtuális képekben rögzítő anyag a legpontosabb dokumentáció lesz, ami Eszterházáról az utókorra marad.
A második ütemben folytatódik a parkrekonstrukció, és egyebek között egy fogadóépület is megépül, amely turisztikai központként funkcionál a jövőben. 2011-ben láthatóak lesznek az eredmények.
Közben a fertődi Eszterházy kastély folyamatosan nyitva tart, és idén, Haydn halálának 200. évfordulóján, az átlagosnál is több kulturális programot rendeznek falai között.
Hozzászólások