Kétezer éves múlt, virágzó jövő

A baranyai megyeszékhelyet pezsgő hangulata, élettel teli közterei miatt joggal nevezik a mediterrán hangulatok városának. Pécs nemcsak épületeihez fűződő legendái, múltja, hanem formálódó jelene, pezsgő kulturális élete miatt is méltó az idelátogatók kiemelt figyelmére. A Hild-díjjal is büszkélkedő város 2010-ben Európa Kulturális fővárosaként gazdag programokkal, megújult köztereivel, felújított és új épületeivel várja az érdeklődőket.

 

 

Pécs nemzetközi szinten is egyedülálló település. A sokszínű, ezerarcú város gyönyörű belvárosi utcáin sétálva folyamatosan ránk köszön a múlt. Nem véletlen, hogy Pécs már az i. sz. III. század végére Pannonia egyik közigazgatási székhelyévé vált. A magyar mediterráneum legdélibb városában az itt, egymás mellett élő, vagy éppen az egymást váltó kultúrák képviselői jelentős, világszínvonalú örökséget hagytak a jelenre. A római kori Sopianae ókeresztény temetőjét az UNESCO Világörökségi Bizottsága 2000-ben felvette a Világörökségi listára, így a különleges építmény-együttest az egyetemes történeti értékkel bíró, az emberiség történelme szempontjából kiemelkedően fontos kultúrtörténeti kincsek közé sorolta.

 

A kétezer éves település mindig vegyes etnikumú volt, így a fontos útvonalak, kereskedelmi szálak kereszteződésében számos nép, kultúra, nyelv találkozóhelye is. Ahogy a város régészeti leletei, úgy rakódtak egymásra a különböző hagyományok, szokások, értékek. Ezekre építve a mai város tovább színesíti kulturális kínálatát, a már meglévő pezsgő szellemi életét: gasztronómiai, színházi, zenei, ifjúsági fesztiválokkal, múzeumok, galériák színvonalas tárlataival.
A turisták számára igen érdekes időutazást és kikapcsolódást jelentenek a városban látogatható múzeumok, amelyek közül kiemelkedik a páratlanul értékes Csontváry-gyűjtemény, az Amerigo Tot Múzeum, a Dóm, a Vasarely vagy éppen a Zsolnay Múzeum.


Zsolnay-kút a Széchenyi téren.

Török kultúra, iszlám építészet
Pécsett nemcsak a római, hanem a török kultúra lenyomatai is megtalálhatók. A XVI. században kupolák, karcsú minaretek tették orientális hangulatúvá Pécs utcáit, közösségi tereit. Ezen építmények, illetve maradványaik a mai napig meghatározzák Pécs vonzerejét. A város emblematikus építménye a Széchenyi téren, Mekka felé néző homlokzattal Gázi Kászim pasa dzsámija, melyben ma a pécsi belvárosi plébánia működik. A négyzetes alaprajzú épületet félholdas kupola borítja, de minaretjét a jezsuiták az 1750-es években lebontották. Belső falait Korán feliratok, török motívumok díszítik.
A gyermekkórház területén található sírhely Idrisz Baba türbéje, amelyben egy török férfi nyugszik. A történetírók szerint jövendőmondó és gyógyító volt, nyilvánosságra került csodatételei miatt szentként tiszteltek. A különleges, 1591-ből származó építményt a XVIII. században pestiskápolnának, majd lőporraktárnak használták. 1912-ben részben feltárták és restaurálták, mai alakját csak 1961-es műemléki helyreállítása után kapta meg.
Szintén páratlanul különleges építészeti-kulturális emlék a XVI. század második felében épült, Jakováli Hasszán pasa által alapított dzsámi, melyet a helyreállításkor eredeti rendeltetésének megfelelően rendeztek be. Ez az egyetlen olyan török kori imaház Magyarországon, mely minaretjével együtt épen megmaradt. A dzsámit – amelyben többek között a művészet, a zene, az irodalom, a tudomány tárgykörével kapcsolatos emlékek és ábrázolások is megcsodálhatók – jelenleg is rendszeresen használja a város csekély lélekszámú muszlim közössége.

Pécs, a határtalan város
E pályázattal nyerte el 2010-re – Isztambul és a Ruhr-vidék mellett – Pécs az Európa Kulturális Fővárosa címet. A „határtalan város” címet viselő pályázat öt pillére a baranyai megyeszékhely kétezer éves hagyományaira, valamint a kulturális újításra, a regionalizmusra, a multikulturalitásra épített, emellett a pályázatírók fontos szerepet tulajdonítottak a kapuváros jellegnek: Pécset a Balkán kapujaként definiálták. A kultúrára szomjazó utazónak nem érdemes 2010-ig várnia a látogatással, hiszen a város már most is kiváló programokat kínál, miközben a köztereket, az utcákat is áthatja a kulturális pezsgés. Az esztendő utolsó két hónapjában is számtalan kisebb-nagyobb rendezvény csábítja Pécsre a kultúra iránt érdeklődőket. A Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program kapcsán megvalósuló köztérfelújítások záróakkordjukhoz érkeztek, az év végén megszépülve fogadják a látogatókat és biztosítanak helyszínt a köztéri kulturális rendezvényeknek.


A Zsolnay Múzeum homlokzatát esténként fényjáték színesíti.

A fejlődés nem áll meg
Pécs közép-európai kisvárosként soha vissza nem térő lehetőséget kapott hiányzó infrastrukturális beruházásainak megvalósítására, a következő évszázadokra kiható fejlődésének megteremtésére – fogalmaz Szécsi Zsolt városi főépítész, aki szerint a lehetőség teher is egyben. A belvárosi építkezések, felújítások során ugyanis állandóan kísért a múlt. Példának említette a Széchenyi tér felújítását, melynek munkálatai során talált középkori pince feltárása, az utókor számára való megőrzése újabb feladat.
A Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa (EKF) projekt keretében öt nagy beruházás valósul meg: a Zsolnay Kulturális Negyed, a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont, a Pécsi Konferencia- és Koncertközpont, a Nagy Kiállítótér és a Múzeum utca rekonstrukciója, valamint a Közterek és parkok újjáélesztése című fejlesztés, amely a városi közterületek rehabilitációját jelenti.
A Pécsi Konferencia- és Koncertközpont helyszínével egy új kulturális tengely kialakítása a cél a városon belül. A Zsolnay Kulturális Negyed a gyár területén lévő épületegyüttes reviatlizációját jelenti, az egykori épületek falai közé nyüzsgést, kulturális programokat szerveznek majd. A Nagy Kiállítótér a pécsi múzeumi negyed bővítésére irányul, a Papnövelde utcai épülettömb felújítása után színvonalas, egyedülálló kiállítások kapnak majd itt helyet. A Regionális Könyvtár és Tudásközpont a Városi, a Megyei és az Egyetemi könyvtárak könyvanyagát és dokumentumait egyesíti, és igazi közösségi színtérként fog működni, hagyományos könyvtári funkciókat ellátva, és a modern kornak megfelelő új feladatokkal bővülve. A közterek és parkok újjáélesztése a város teljes képét meghatározzák.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop