Ahol a Nap és a Hegy összeér

Gyöngyös a „Bor és szőlő városa” – hirdeti egy tábla rögtön a város határában. Érdemes azonban egy egész túrát tenni a Mátraalján, hazánk egyik történelmi borvidékén, ahol az illatos borok, a szabadidős lehetőségek és a panoráma hangulatos őszi élményt kínál a borbarátoknak.

 

 

Budapestről autópályán jó félórás utazással érhető el a mátrai borvidék, ahol Szent István király óta nagy hagyománya van a szőlőtermesztésnek, sőt, már a honfoglalás előtt a kelták is foglalkoztak errefelé borkészítéssel. Jelentősebb szőlőtelepítés a XIII. században indult meg a Mátraalján, amely több száz év alatt jelentős borkereskedelmi térséggé fejlődött. Az 1800-as évekre a mátraaljai szőlők területe elérte a 8500 hektárt, Gyöngyös pedig a borvidék központjává vált. Hazánk huszonkét rangos történelmi borvidéke közül a maga 7200 hektárjával a második legnagyobbnak számít a mátrai, ahol minőségi szőlőtermelés folyik napjainkban is. E kiváló ökológiai adottságokkal rendelkező vidék ültetvényeit a vulkanikus Mátra vonulatai védik. A magas cukortartalmú szőlőfürtökből illatos, fűszeres, harmonikus, jó savú és magas alkoholtartalmú nedűk készülnek. Észak felé tekintve a háttérben magasodó Kékestető csodás látványa tárul elénk. Nem is kell magyarázni a turistáknak, hogy miért mondják a helybéliek: ez az a hely, „ahol a Nap és a Hegy összeér”…

 

Zamatok és illatok a Mátra lankáiról
Elsősorban fehérbort adó szőlőfajták dominálnak a mátrai borvidéken. A hungarikumnak számító olaszrizling-ültetvényekből találunk a legtöbbet, a környék legismertebb bora az Abasári Olaszrizling. De itt, a Mátraalján terem az ország talán legtöbb és legjobb minőségű muscat ottonelje is. További meghatározó fajták a lágy és könnyed rizlingszilváni, a telt ízű leányka, a fűszeres ízvilágú hárslevelű, valamint a chardonnay és a sauvignon blanc. Az elmúlt évek új telepítései nyomán pedig a tőkéken felfedezhetjük a gyümölcsös ízű kékfrankos, és a finom illatú, zamatgazdag cabernet fajták fürtjeit is, amelyekből rubin színű borok készülnek. – A legnagyobb hegyvidéki borvidékünkön több mint négyszáz, a Vám- és Pénzügyőrségnél is bejegyzett, illetve a hegyközségi irodában nyilvántartott pincészet működik – árulja el Hordós Attila, a Mátrai Hegyközségi Tanács titkára, aki a legkiemelkedőbb bortermelő településeken kalauzol végig bennünket. – Van közöttük óriásbirodalom, ahol 80-100 ezer hektoliter bort készítenek évente, középüzemek, ahonnan 30-40 ezer hektoliter bor kerül ki, és persze vannak a kis családi gazdaságok a maguk kézműves boraival. A kézi szüretnek egyébként a mai napig jóval nagyobb hagyománya van a Mátraalján. Mielőtt borospoharat ragadunk, a titkár, aki maga is egy többgenerációs helyi borászfamília tagja – hiába, a név kötelez -, örömmel mondja: az idei évjárat nagyon jónak ígérkezik. Kevesebb, de jobb minőségű szőlőt szüreteltünk az idén. Az egészséges, magas cukorfokú fürtök kiváló borokat adhatnak.

A borászat és gasztronómia kéz a kézben jár
A Mátra közelsége adta turisztikai lehetőségeket jól kiegészíti a települések műemlékeinek sokasága is. Érdemes felkeresni a gyöngyöstarjáni Haller pincét, a nagyrédei Öreghegyi Borozót, az abasári „Aba Sámuel pincét”, vagy a közelmúltban felújított farkasmályi pincesort, amely gyönyörű ódon présházaival varázsolja el a turistákat. A borvidékre érkező látogató előzetes bejelentkezés alapján egyre több helyütt kóstolhatja meg a helyi termelők borait. A gyöngyöstarjáni Csernyik Pincében például tíz-tizenöt fő számára tudnak borkóstolót, mangalicakolbászos és -szalonnás étkezést biztosítani. A borászat a község központi részén, egy hangulatos utcácskában található, a pince és a borház közel száz éves. A 2007-2008-ban a „Legeredményesebb Őstermelő” címmel díjazott Csernyik István egyébként fahordóban és tartályban egyaránt erjeszt és érlel borokat, de teljesen hagyományos módon készült nedűket is kóstolhatunk nála.

A környék borkóstolási lehetőségeiről a Mátrai Hegyközség legújabb „Mátrai borturista” című, 146 oldalas könyvében is olvashatnak a borbarátok. A kiadványhoz tartozik egy nagyobb méretű, széthajtható térkép, valamint a legjobb mátrai borokhoz illő receptek is megtalálhatóak benne – az előételtől a desszertig. – Az itteni borok a világpiacon is versenyképesek – veszi át a szót egy pillanatra Nyilas János, a hegyközség elnöke. És valóban, a mátrai borászok több nemzetközi és hazai borversenyen bizonyítottak már. A tavalyi Országos Rosé Borversenyen aranyéremmel és különdíjjal jutalmazták az Ákos Pince 2008-as évjáratú Nyárest Roséját, szintén aranyérmet hozott a Károly Róbert Pincészet 2007-es Ottonel Muskotálya a tavalyi Országos Muskotály borversenyről, a Bárdos és Fia Borászat 2006-os Mátrai Traminijét pedig a francia Challenge International Du Vin Bordeaux versenyen választották kategóriája legjobbjának.

Jó bornak a cégér
Noha a Mátraalján évről évre kiváló borok kerülnek a hordókba és a palackokba, országosan mégis kevésbé ismertek a fogyasztók körében. – Az itt működő nagyüzemek főként külföldre értékesítenek. A nyolcvanas években Magyarország exportjának több mint negyven százalékát a mátrai borvidék biztosította, és ez az arány mára sem változott jelentősen. Így tehát az ismertségünkre nem panaszkodhatunk, csakhogy ezt a borvidéket nem hazánkban, hanem külföldön ismerik – magyarázza Hordós Attila. Hogy mindez megváltozzék, hamarosan táblával jelölik majd a borvidéki településeket, azon belül pedig eligazító táblákat helyeznek ki, hogy mindenki megtalálhassa azt a pincét, amit keres.
A Mátraalját tehát a táj változatossága és szépsége, sajátos mikroklímája egész évben alkalmassá teszi pihenésre, kikapcsolódásra, üdülésre, borozásra. Romantikus erdei túrákkal, finom falatokkal és nyitott pincékkel várnak minden ide látogatót. Ne feledjük, aki jó bort iszik, egy kicsit abba a tájba is belekóstol, ahonnan az származik.

Mi az a winecaching?

Nem más, mint a geocaching mintájára kitalált kincsvadászat, amelyet az országban egyedül a mátrai borvidéken próbálhatunk ki a Mátrai Hegyközség szervezésében. Ötvözi a kalandot, a természetjárást, a technikai ismereteket (GPS- és térképes navigálás) az új borok és borászok megismerésének élményeivel.
A jutalom egy palack bor, amit személyesen a borász ad át.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop