A hetvenes években többszázezer család várta megváltásként a panel kiutalásáról szóló levelet. Ami harminc évvel ezelőtt egy jelentős társadalmi probléma megoldására tett vitatható kísérlet volt, az mára egyre súlyosbodó építészeti, energetikai, statikai és társadalmi gond. Magyarországon a 4,2 millió lakásból 780 ezer paneles technológiával épült. Minden ötödik honfitársunk ilyen lakásban él.
A lakótelepek korszerűtlen, energiapazarló egyenépületekből álló városnegyedeket alkotnak. Mivel az itt lakók általában alacsony jövedelmének jelentős részét elviszik – a komforthoz mérten – aránytalanul magas fenntartási költségek, jószerivel nem marad pénz a kritikus korba érkező épületek műszaki felújítására, a nyílászárók cseréjére, illetve a hőszigetelésre. A lakótelepekről készített „hőtérképek” óriási felületein a virító vörös jelzi, hogyan és milyen mennyiségben áramlik a méregdrága energia a semmibe. Viszonyításul: ma homlokzati falak esetén a szabvány által előírt hőátbocsátási tényező 0,45 W/m²K. Ez az érték a panelházak többségénél körülbelül 1,35 W/m²K.
Milliárdos károk
A házgyári lakások esetében ugyanis a szó szoros értelmében nem is beszélhetünk hőszigetelésről. A panel hőszigetelő képessége nagyon gyenge, s ez a tulajdonság milliárdos károkat okoz, ami a fölöslegesen elvesztegetett energiában, és a környezet károsodásában testesül meg. Jellemző kialakítási mód, hogy a panelszéleken egyáltalán nem, vagy csupán elvékonyított rétegben alkalmaztak hőszigetelést. Szintén jellemző a nyílászáróknál, a kérget tartó betonacéloknál az ún. hőhidak jelenléte.
Hiba hiba hátán
De nem csupán az alapvető technológia, illetve a tervezésben eleve benne rejlő hiányosságok okozzák egy emberöltő elteltével is a bajt. Sok műszaki probléma származik abból, hogy annak idején a pontatlan gyártósorok hibás elemeket produkáltak, a „hőérlelés” során a hőszigetelő réteg eleve károsodott, a pihenési idő elmulasztása miatt a falelemek felületén a hőáteresztést fokozó hajszálrepedések jelentek meg. Gyakori volt, hogy a hőszigetelő réteg a „takarékosság”, vagy a tervteljesítési határidő szorítása okán be sem került a panelba, vagy maga a cementlé áztatta el. A helyszíni szerelés során, legtöbbször a beemeléskor a panelszélek megsérültek. Előfordult, hogy a belső, teherhordó falak és a homlokzati panel közé betervezett, szerelés közben elhelyezendő hőszigetelő sáv beépítése egyszerűen elmaradt, vagy a hőszigetelő anyag egyszerűen összecsúszott.
Ezek a tervezési, gyártási, kivitelezési hiányosságok okozzák, hogy a lakótelepek falain átáramló hőveszteség akár 70-80 százalékos. Korszerű hőszigeteléssel a teljes, fűtésre használt energia 30-40 százaléka megtakarítható lenne. A fűtésszámla több mint negyedével csökkenhetne a lakótelepi lakásokban – csak a falak hőszigetelése révén.
Más életminőség
Az ország energiagazdálkodására, környezetvédelmére is kiható nagyságrendű energia-megtakarításon túl, a homlokzati hőszigetelő rendszerek használata jelentős műszaki értéknövelést, magasabb komfortokozatot, esztétikai és presztízsmegújulást jelent a panellakások esetében. Megold egy sor egyébként is javításra váró műszaki problémát, megvédi a tartószerkezetet az időjárás viszontagságaitól. A hőhíd-mentesítés után megszűnik a penészedés. Más életminőséget nyújtanak a télen egyenletesebben temperált, illetve a nyári forróság elől megfelelő menedéket nyújtó lakóterek.
A praktikus előnyökön túl nem elhanyagolható az sem, hogy a színes vakolatokkal egyedibbé, barátságosabbá, esztétikusabbá lehet tenni a szürke betontengert.
Hosszú távú megoldás
A Baumit Panelprogram hosszú távú megoldást jelent a házgyári panelszerkezetek hőszigetelésére. Ilyen esetekben az EPS Homlokzati Hőszigetelő Rendszert alkalmazzák. A polisztirol alapú hőszigetelő rendszerek nem véletlenül terjedtek el, és váltak népszerűvé. A köznyelvben hungarocell-lemezekként ismert szigetelőanyagok hővezetési tényezője nagyon jó: mindössze 0,04 W/m²K. Ezt a réteget ragasztással, illetve a szigetelőanyagon keresztül a vasbetonba fúrt csavarokkal (dübelezéssel) szerelik fel. A polisztirol alapra tapad a felületerősítő réteg, amely gyakorlatilag ragasztóba ágyazott üvegszövet. Ez könnyű, mégis kiválóan biztosítja a vendégfal merevségét, stabilitását, és egyben megfelelő fundamentumot képez a színező „vékonyvakolat” számára. Ez a „vékonyvakolat” adja meg a homlokzat végső felületét és egyedi színét.
Rendszerben gondolkodva
Bár a Baumit EPS Homlokzati Hőszigetelő Rendszer alapját is a polisztirol jelenti, ennek a technológiának a megbízhatóságát az adja, hogy a fejlesztők valóban rendszerben gondolkodtak, amikor az egymásra épülő rétegeket megalkották. Figyelembe vették a vegyülő és egymásra épülő hatóanyagok hőtágulási együtthatóit, az egymással szemben mutatott fizikai tulajdonságokat, a kompatibilitást. Olyan összehangolt konstellációt alkottak, amelyben megvalósul az alkalmazott anyagok együttdolgozása. Az EPS felhasználói számára rendszergarancia és a Kiváló Építési Termék Védjegy biztosítja, hogy a falra kerülő összes anyag bevizsgált. Az EPS rendszerrel kapcsolatos évtizedes tapasztalatok azt mutatják, hogy a homlokzati hőszigetelésnek ez a módja a panelházak esetében is tartós, megbízható, és igen jelentős energia-megtakarítást eredményező műszaki megoldás. A lakók elsősorban azt emelik ki, hogy az EPS rendszer által védett falak télen kellemesen langyos tapintásúak, azaz nem hűlnek ki, mint ahogyan ez a házgyári lakásokra jellemző, illetve a nyári napokon nem tudnak átforrósodásukkal álmatlan éjszakákat okozni.
A hőszigetelési munkálatok megkezdése előtt a Baumit Panelprogram keretén belül a vállalat szakemberei ingyenes tanácsadást nyújtanak a hőszigetelő rendszer méretezését illetően, továbbá segédkeznek a színterv készítésében is.
Országos akció: 2008. szept. 1 – nov. 30.
Keresse az építőanyag-kereskedőknél!
Hozzászólások