A lakás festéséhez – ha van bennünk vállalkozó kedv -, mi is nyugodtan hozzáláthatunk, hiszen ma már jó minőségű, könnyen kezelhető dekorációs festékeket vásárolhatunk az erre szakosodott üzletekben. A szakemberek javaslata szerint bátran használjuk a fantáziánkat: üljünk le az üres helyiség közepére, és hagyjuk, hadd szárnyaljon a képzeletünk! Vessük papírra ötleteinket, készítsünk akár színes vázlatot! S ha már letisztult a terv, jöhet a gondos, aprólékos munka.
A festés előkészítése során a már festett felületeket csiszolópapírral kell átcsiszolni. Fontos, hogy mindig távolítsuk el a tapétát és a régi festékréteget a fal felületéről. A még nem festett felületeken az esetleges repedéseket glettel kell kijavítani. A felület mindig por-, zsír- és szennyeződésmentes legyen, a csiszolt felületet tehát töröljük át egy ruhával.
Festés
Festőhenger használata esetén érdemes egy csöpögtető tálcát vásárolni, így nem viszünk fel egyszerre túl sok festéket a falra – a henger amúgy is sokszor szélesebb, mint a kanna, s az sem jó, ha túlzottan megszívja magát. Vegyünk a hengerhez egy hosszabbító nyelet, így kényelmesebb lesz a munka, a magasabban lévő felületeket is elérjük.
Ajánlott dupla henger szélességben cikk-cakk mozdulatokkal felvinni az alapozó festéket, majd az egyenletes eloszlatás érdekében átmenni rajta függőleges sávokban még egyszer. Hagyjuk megszáradni a festéket (a száradási idő a kannán lévő leírásban megtalálható). A fedőfestéket vigyük fel hengerrel ugyanígy, két rétegben.
Színek
Ha erősebb színt szeretnénk, az alapozáshoz és fedőfestéshez mindig ugyanazt a színt válasszuk, vagy legalább a fedőréteg egyik halványabb árnyalatában kevertessük ki az alapozó festéket. Az ablakok mellett, valamint a sarkokban használjunk ecsetet.
Amikor festéket választunk, gondolni kell az anyag fényességi fokozatára és a megvilágításra. A visszafogott fényhez például a kemény, csillogó felületek, hideg fényhez viszont a meleg színek illenek. Fényes felületekkel olyan helyiségekben érdemes játszani, amelyek oldalról kapják a természetes fényt.
A semleges színek gondoskodnak a beltér rugalmas kialakításáról, azokhoz kiegészítésként párosíthatunk visszafogott, illetve a helyiség arculatát meghatározó harsányabb színeket egyaránt. Ízlés szerint választhatunk extrémebb kombinációt is: díszítéskor a bátrabb színeket kisebb elemekhez használjuk, hogy izgalmasabb hatást érjünk el.
A legújabb, éles kontrasztokat kedvelő trend alapján összehozhatunk néhány igazán erős, domináns árnyalatot is – akár a nyolcvanas évek erős zöldjeivel, sárgáival, pirossal vagy akár fekete-fehérrel.
Egy felületen belül, illetve két szomszédos falon bátran használhatunk különböző színeket! Ezek lehetnek egymás komplementerjei vagy kontrasztjai, ízlésünktől függően. A különböző színű területek elválasztására, kijelölésére elegendő eszköz egy festőszalag. Az így elhatárolt felületet fessük le hengerrel a kívánt színre, majd azonnal távolítsuk el a festőszalagot, különben később a rászáradt festékkel együtt a falról is magával ránthat valamennyi festéket.
Tippek, tanácsok
Mintázás
Egy színes felületen mutatós lehet, ha egymáshoz közeli árnyalatokat, egyszerű mintát választunk, és a fényességi fokozatokkal játszunk. Fényes falfestékkel lekenjük a teljes falfelületet, és pl. matt indákat rajzolunk bele szabadkézzel. De lehet fordítva is: fényes indákat (vagy kis virágokat, nonfiguratív motívumokat) matt felületre. Egyszerű geometriai formákat is felfesthetünk úgy, hogy ceruzával felrajzoljuk a formát, egy vékonyabb ecsettel megadjuk a körvonalat, és ha teli mintáról van szó, hengerrel „kiszínezzük” a körvonalak által behatárolt területet.
A bátrabbak már mintázóhengert, pontozószivacsot vagy egyéb eszközöket is kézbe vehetnek: a beltéri falfestékre jöhet a mintázófesték!
Mintázás szivaccsal
Szivaccsal dolgozhatunk körkörösen, egyenes húzásokkal, keresztirányban, tetszőleges mozdulatokkal. Ettől, valamint a még nedves mintázófesték visszatörlésének fokától függően módosul a végső összhatás. Különböző lesz a végeredmény, ha szintetikus, illetve ha természetes tengeri szivaccsal dolgozunk.
Tippek a mintázáshoz
Sablonozás
A mintázás manapság legkedveltebb módja a sablonozás. Használatának egyik előnye, hogy már a munka megkezdése előtt láthatjuk a falra kerülő motívumot, de legfőképpen az, hogy minimális a rontás rizikója.
Festősablont vásárolhatunk festéküzletekben, de ha éppen nem kapható az általunk áhított forma, minta, tudunk magunknak bármilyet vágni erősebb, hajlékony PVC-ívből.
A sablonozás is változatos műfaj: mi dönthetjük el, hogy az egyes motívumokat milyen sűrűn és mely alakzatban visszük fel, milyen festéket használunk hozzá.
Sablonnal történő díszítéskor szükség esetén mérjük ki a minta kívánt helyét a felületen. Festőszalag segítségével erősítsük fel a sablont a falfelületre. Szivaccsal vigyük fel a festéket a sablon motivuma által meghatározott területre. Festés után azonnal szedjük le a sablont.
A munka befejeztével mindig mossuk el a sablont, hogy ne maradjanak rajta festékmaradványok, és legközelebb is hibátlan mintázatot készíthessünk vele.
Mágnesezhető festék
Ha szeretünk fényképeket, feliratokat, emlékeztető feljegyzéseket mágnessel a hűtőszekrényünk ajtajához rögzíteni, mostantól ugyanezt a lakás más pontjain is megtehetjük!
Ehhez nem kell mást tennünk, mint a kívánt falfelületet Magnetic festékkel bevonni, mely száradás után rögtön mágnesezhetővé válik!
Hozzászólások